تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

تفال حافظ: رونق شباب در باغ هنر

تفال حافظ: رونق شباب در باغ هنر

این غزل حافظ به معنایی عمیق و غنی است که شامل توصیه‌ها و اندرزهای مختلفی برای زندگی است. در این غزل، حافظ به جوانی و زرق و برق آن اشاره کرده و بر زیبایی و نشاط زندگی در این دوران تاکید دارد. او با ترانه‌هایی درباره زیبایی‌های طبیعت و خاطرات شیرین زندگی، خواننده را به لحظات شادی و سرسبزی زندگی دعوت می‌کند.

در ادامه، حافظ از اهمیت دوستی با افراد خوب و خدمت به یاران خدا و در مقابل آزمایش‌ها و مشکلات، حمایت از یکدیگر را تاکید می‌کند. همچنین، او به انعطاف و بهره‌گیری از فرصت‌ها و امکاناتی که در دسترس داریم، توصیه می‌کند تا زندگی خود را با معنا و رضایت بیشتری سپری کنیم.

به طور کلی، این غزل حافظ به عنوان یک راهنمای عملی و روحی برای زندگی با ارزش و خوشبختی، توصیه‌های مهمی ارائه می‌دهد که می‌تواند به ما کمک کند تا بهترین شکل ممکن زندگی خود را ادامه دهیم.


فرارو- فال گرفتن از آثار ادبی، از باور‌های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می‌بردند بهره‌ای از کلام حق دارند رجوع می‌شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است.
رونق عهد شباب است دگر بستان را‌می‌رسد مژده گل بلبل خوش الحان را‌ای صبا گر به جوانان چمن بازرسیخدمت ما برسان سرو و گل و ریحان را
گر چنین جلوه کند مغبچه باده فروشخاکروب در میخانه کنم مژگان را‌ای که بر مه کشی از عنبر سارا چوگانمضطرب حال مگردان من سرگردان را
ترسم این قوم که بر دردکشان می‌خندنددر سر کار خرابات کنند ایمان را
یار مردان خدا باش که در کشتی نوحهست خاکی که به آبی نخرد طوفان را
برو از خانه گردون به در و نان مطلبکان سیه کاسه در آخر بکشد مهمان را
هر که را خوابگه آخر مشتی خاک استگو چه حاجت که به افلاک کشی ایوان را
ماه کنعانی من مسند مصر آن تو شدوقت آن است که بدرود کنی زندان را
حافظا می‌خور و رندی کن و خوش باش، ولی دام تزویر مکن، چون دگران قرآن را
شرح لغت: عهد شباب: دوره جوانی/ باز، رسی: دوباره برسی/ جوانان چمن: نورستگان چمن مانند سرو و گل و ریحان/مُغبچه: پسر بچه مُغ، مُغ در اول نام عام برای زرتشتیان بود (استعاره)، پسر بچه ساقی زیبا/ خاکروب: روبندِه خاک چنانکه جاروب روبنده جای معنا می‌دهد و خاک روب وسیله‌ای مشابه بیل بوده است.
تفسیر عرفانی:‌
۱- هر دم می‌گویی‌ای باد بهاری اگر به شاهد و معشوق من برخورد کردی، دعا و سلام و ارادت مرا برسان، ولی باید بدانی که هر وقت از مهمان سرای وجود، خاکی و افکار دم به دم خود بیرون بیایی، آنگاه خواهی دید که می‌توانی به آرزوی خود برسی.
۲- بهتر است نسبت به فردی کوتاه قد، گندم گون و سینه‌ای بلند دارد دقت بیشتری داشته باشید.
۳- در خانه نسبت به دیگران سخت گیری بیش از اندازه نداشته باشید و وسواس را کنار بگذارید.
تعبیر غزل:
زمان برای انجام کاری که در نظر داری کاملا مناسب است. پیام همکاری و خدمت خود را هرچه سریعتر به او برسان. در انتخاب همراهان و همکاران خود دقت بسیار کن، زیرا که همکاری با یاران خدا تو را در مقابل مشکلات و مصائب این راه مصون می‌کند. بیش از این عمر خود را مصروف مادیات نکن که همه این‌ها فانی است و برای تو سودی ندارد. از امکاناتی که در اختیار داری به خوبی استفاده کن و شاد باش و از تزویر و ریا بر حذر باش.

برچسب ها

,

مطالب مشابه را ببینید!