تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

راهکارهای تغذیه‌ای برای جوان نگه داشتن خود

تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند تأثیر عمیقی بر سلامت کلی بدن انسان داشته باشد و با کاهش سرعت پیری، به بهبود کیفیت زندگی کمک کند. از جمله عادات غذایی که می‌تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد، دریافت فیبر کافی است که با کاهش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا کمک کند. همچنین مصرف زیاد پروتئین به حفظ توده عضلانی در سنین بالا کمک می‌کند و مصرف چربی‌های سالم و رژیم غذایی گیاهی نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند به کندتر شدن روند پیری و افزایش سلامتی کلی بدن کمک کند. این تغییرات، علاوه بر جوان نگه‌داشتن اندام‌های داخلی، می‌تواند این امکان را مهیا کند که آدم‌ها در سنین بالا بتوانند زندگی سالم‌تری را تجربه کنند.


با ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توان از سرعت پیری کاست و بر میزان سلامت کلی افزود.
به گزارش خبرآنلاین، برخی عادات غذایی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها علاوه بر اینکه می‌توان خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را کاهش داد، می‌توان روند پیری را هم کندتر کرد:
۱) دریافت فیبر کافی
دریافت فیبر کافی در سنین بالا به کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و حتی سرطان کمک کند. دور بودن از این بیماری‌ها، اندام‌های داخلی را جوان نگه می‌دارد و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند. برای دریافت فیبر کافی، غلات کامل، عدس، سبزیجات و میوه‌های بیشتری را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.
۲) مصرف زیاد پروتئین
به دلیل کاهش بالقوه توده عضلانی با افزایش سن، نیاز به پروتئین بیشتر می‌شود. برای دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی خود، از منابع پروتئین کم‌چرب مانند مرغ، تخم مرغ، آجیل و ماست یونانی استفاده کنید.
۳) دریافت چربی‌های سالم
مصرف مکمل‌های امگا ۳ به کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب در دوران میانسالی و پیری کمک می‌کند. هم‌چنین اسید‌های چرب موجود در ماهی، آجیل و برخی روغن‌های گیاهی در کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و خطر ابتلا به فشار خون نقش مؤثری دارند.
۴) رژیم غذا‌های گیاهی
براساس تحقیقات، پیروی از رژیم غذایی گیاهی در طول زندگی، باعث کند شدن روند پیری می‌شود. افزایش طول عمر، کاهش التهاب، کاهش وزن، تثبیت فشار خون و تأخیر در روند پیری پوست از دیگر مزایای رژیم‌های گیاهی است.

برچسب ها

,

مطالب مشابه را ببینید!