تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

کاوش در جزئیات تانک برتر جهان (تصاویر)

کاوش در جزئیات تانک برتر جهان (تصاویر)

تانک ام ۱ آبرامز یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین تانک‌های جنگی مدرن است که توسط ایالات متحده آمریکا طراحی و تولید شده است. این تانک با وزن بسیار بالا و توانایی‌های فنی بسیار ارائه شده است.

آبرامز دارای تنظیمات فنی ایمنی و مقاومت بالا برای مأموریت‌های نبردی است. از جمله فناوری‌هایی که در این تانک استفاده شده‌اند، موتور توربین گاز، زره کامپوزیتی پیچیده، سیستم کنترل آتش پیشرفته و انواع اقلام مواد برای ایمنی خدمه است.

تانک ام ۱ آبرامز با قابلیت حمل و جابجایی با هواپیما و کامیون از جمله تانک‌های قدرتمندی است که اکنون در خدمت نیروهای مسلح جهان قرار دارد. این تانک در جنگ‌های مختلفی نظیر جنگ خلیج فارس، جنگ افغانستان و جنگ عراق به خدمت گذاشته شده و نقش بسیار مهمی در آنها ایفا کرده است.

با توجه به موفقیت‌های زیادی که تانک ام ۱ آبرامز داشته است، این تانک به یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین تانک‌های جنگی جهان تبدیل شده است و همچنان در خدمت نیروهای نظامی کشورهای مختلف قرار دارد.

همشهری آنلاین نوشت: تانک ام ۱ آبرامز (M۱ Abrams) یک تانک جنگی مختص میدان نبرد آمریکایی نسل سوم است که توسط کرایسلر دیفنس طراحی شده و به نام ژنرال کریتون آبرامز نامگذاری شده است. این تانک که برای جنگ زمینی زرهی مدرن طراحی شده اکنون یکی از سنگین‌ترین تانک‌های در حال خدمت با فناوری مدرن است.تانک ام ۱ آبرامز چندین فناوری مدرن از جمله موتور چند توربین را به نیروهای زرهی ایالات متحده معرفی کرد. سوخت خاص، زره کامپوزیتی چوبام پیچیده، یک کامپیوتر پیشرفته برای سیستم کنترل آتش، انبار جداگانه مهمات در اتاق انفجار و حفاظت فوق مدرن با لایه های مخصوص از اورانیوم ضعیف شده و ترکیبی از مواد برای ایمنی خدمه از جمله این فناوری‌ها به شمار می‌آیند.آبرامز چهار سرنشین شامل فرمانده، راننده، توپچی و افسر گلوله‌گذار دارد و وزن آن حدود ۶۰ تن است. سلاح اصلی نخستین مدل ام۱ آبرامز یک قبضه توپ ۱۰۵ میلی‌متری خان‌دار ام۶۸آ۱ بود. این توپ مخصوص تانک معروف در تانک‌های پیشین آمریکا یعنی ام۶۰ پاتون و مدل‌های ارتقایافته ام۴۸ پاتون هم استفاده شده بود.مدل های اولیه ام ۱ به توپ ۱۰۵ میلی متری ام ۶۸ و مدل های بعدی دارای یک توپ ۱۲۰ میلی متر بودند. از مشخصات منحصربه‌فرد آن می‌توان به موتور توربین گاز قوی چندگانه‌سوز به قدرت ۱۵۰۰ اسب‌بخار و زره کامپوزیت پیچیده اشاره کرد. این تانک با حدود ۶۹ تن وزن یکی از سنگین‌ترین تانک‌هایی است که اکنون به کار گرفته می‌شوند.تانک ام ۱ آبرامز در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت شد و به عنوان تانک اصلی نبرد ارتش ایالات متحده و سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده خدمت می کند. نسخه صادراتی توسط ارتش های مصر، کویت، عربستان سعودی، استرالیا، لهستان و عراق استفاده می شود. آبرامز ابتدا در جنگ توسط ایالات متحده در جنگ خلیج فارس و بعداً در جنگ افغانستان و جنگ عراق مورد استفاده قرار گرفت، در حالی که سایر کشورهایی که تانک های آبرامز را مستقر کرده اند عراق در جنگ علیه داعش و عربستان سعودی در یمن از آن استفاده کرده است.این تانک قابلیت حمل و جابجایی با هواپیمای لاکهید سی-۵ گالکسی و بوئینگ سی-۱۷ گلوبمستر ۳ و کشتی و کامیون را داراست.شناسنامه تانک ام ۱ آبرامزنوع: تانک اصلی میدان نبردتولید: ایالات متحده آمریکاتاریخچه خدمت: ۱۹۸۰-اکنونجنگ‌ها:جنگ خلیج فارس، جنگ افغانستان، جنگ عراقطراح: جنرال داینامیکس (اکنون)تاریخ طراحی: ۱۹۷۲–۱۹۷۹سازنده: کارخانه تانک لیما، زرادخانه تانک دترویتقیمت واحد : ۶٫۲۱ میلیون دلارتاریخ تولید ۱۹۷۹-تعداد ساخته‌شده: حدود ۱۰۰۰۰ عرادهوزن: ۶۷٫۷ تنطول: ۹٫۸۲ متر (لوله توپ در جلو)عرض: ۳٫۶۶ مترارتفاع: ۲٫۴۴ مترخدمه: ۴ نفر (فرمانده، توپچی، گلوله‌گذار، راننده)زره: زره کامپوزیتی چوبام (فولاد ورقه‌ای، لایه‌های تور فلزی و لایه‌های اورانیوم ضعیف‌شده)تسلیحات: توپ خان‌دار ۱۰۵ م‌م (ام۶۸ ال۵۲) در مدل ام۱، توپ بدون خان ۱۲۰ م‌م در مدل‌های بعدی با ۴۲ گلوله، مسلسل ام۲ برونینگ ۱۲٫۷ روی برجک (مسلسل ۷٫۶۲ م‌م ام۲۴۰ هم‌محور، مسلسل ام۲۴۰ روی سقفموتور: موتور توربین گاز لیکومینگ تکسترون ۱۵۰۰ اسب بخارقدرت/وزن: ۲۱٫۶ اسب بخار به تن (ام۱آ۲)، ۲۵ اسب بخار به تن (ام۱)ظرفیت سوخت:۱۹۰۰ لیترکاربران: نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا، تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا، عربستان، استرالیا، کویت، عراق، مصرراضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!