تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

شادی قلب ها؛ خبر خوش برای طرفداران قهوه

مطالعه جدیدی انجام شده است که نشان می دهد مصرف پنج فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را تا 30 درصد کاهش دهد. سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران است و آمارها نشان می دهد وضعیت بسیار نگران کننده ای دارد.

تحقیقات نشان می دهد که افرادی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می نوشند، در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان روده قرار دارند. این تحقیق در مجله بین المللی سرطان منتشر شده است و نتایج آن بسیار ارزشمند است.

پروفسور لاوکیا از دانشگاه میلان که در این مطالعه شرکت نداشته است، بیان کرد که قهوه می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند. مصرف یک فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را حدود 5 تا 6 درصد کاهش دهد و این درصدها برای مصرف چهار تا پنج فنجان در روز بیشتر است.

تحقیقات پیشین نیز نشان داده است که مصرف قهوه می تواند به پیشگیری از ابتلا به سرطان روده کمک کند. اما برای جلوگیری از افزایش فشار خون، بهتر است مصرف بیش از چهار فنجان در روز از قهوه پرهیز کرد.

ایسنا نوشت: یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که نوشیدن پنج فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان روده را تا سی درصد کاهش می‌دهد. سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران است. آمار‌ها و گفته‌های مسئولان بهداشتی کشور نشانگر وضعیت بسیار نگران کننده سرطان روده بزرگ در ایران است.رئیس انجمن متخصصان گوارش و کبد ایران در سال ۱۳۹۹ اعلام کرده بود که سالانه ۱۲ هزار نفر در ایران به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند و آمار سال ۱۴۰۱ نیز نشانگر ابتلای۱۲ هزار نفر به این بیماری بود. آمار بالای ابتلا به سرطان روده نشانگر آن است که باید با استفاده از راهکار‌های پیشگیرانه به ویژه در عرصه تغذیه (مانند مصرف میوه و سبزیجات و پرهیز از خوردن زیاد گوشت قرمز) از ابتلای تعداد زیادی از شهروندان ایرانی به این بیماری خطرناک پیشگیری کرد. در این راه باید از تحقیقات جدید در زمینه راهکار‌های پیشگیرانه برای مهار سرطان روده و نتایج آن استقبال کرد.یک مطالعه جدید نشان داد افرادی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند، ۲۹ درصد کمتر از افرادی که کمتر از دو فنجان از این نوشیدنی کافئین‌دار می‌نوشیدند، در اثر سرطان روده جان خود را از دست داده‌اند.این درحالی است که کارشناسان مستقل نیز بر این نکته تاکید کرده‌اند که نوشیدن چندین فنجان قهوه در روز می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.پروفسور کارلو لا وکیا، از دانشگاه میلان، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: قهوه رابطه معکوس با خطر سرطان روده بزرگ دارد. کاهش خطر ابتلا به این سرطان با مصرف یک فنجان در روز حدود ۵ تا ۶ درصد و در نتیجه ۲۵ تا ۳۰ درصد برای چهار تا پنج فنجان در روز است. به گفته این متخصص، فنجان‌های اضافی خطر سرطان روده بزرگ را تغییر نمی‌دهد. قهوه باعث کاهش خطر افزایش قند خون و متعاقب آن کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شود که یک عامل خطر شناخته شده برای سرطان کولورکتال (سرطان روده) است.بر اساس این تحقیق که نتایج آن در نشریه بین المللی سطان انتشار یافته محققان در هلند ۱.۷۱۹ وضعیت سلامت بیمار مبتلا به سرطان روده را به طور متوسط به مدت ۶.۶ سال پیگیری کردند. در طول این مطالعه، ۲۵۷ بیمار شاهد بازگشت سرطان خود بودند، در حالی که ۳۰۹ نفر فوت کردند. نتایج این تحقیق در نشریه بین المللی سرطان انتشار یافته است. این مطالعه که در مجله بین المللی سرطان منتشر شد، به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه این نوشیدنی بر خطر بازگشت بیماری و مرگ ناشی از آن تأثیر می‌گذارد.پروفسور لاوکیا که همچنین عضو موءسسه اطلاعات علمی درباره قهوه است، گفت: یافته کلیدی این مقاله کاهش بیش از ۳۰ درصدی عود سرطان کولورکتال برای مصرف سه تا پنج فنجان در روز در مقابل کمتر از دو فنجان را نشان می‌دهد. همچنین نتایج این تحقیق کاهش بیش از ۳۰ درصدی مرگ و میر در مصرف کنندگان چهار فنجان قهوه در روز در مقایسه با افرادی که قهوه نمی‌نوشند را گزارش می‌دهد.تحقیقات قبلی نیز نشان داده افرادی که قهوه می‌نوشند در مقایسه با افرادی که قهوه نمی‌نوشند در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان روده قرار دارند. اما با این حال «سرویس بهداشت ملی بریتانیا» (NHS) به مردم توصیه می‌کند که بیش از چهار فنجان در روز ننوشند، زیرا ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!