تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

زنان در دوران گذشته: از امپراتورهای کره تا رقصنده‌های هندی

زنان در دوران گذشته: از امپراتورهای کره تا رقصنده‌های هندی

فرانک کارپنتر، عکاس و جهانگرد آمریکایی، یکی از عکاسان معروف و تاثیرگذار در دوران شروع قرن بیستم بود. او توانست با مسافرت‌های خود و گرفتن عکس‌های زیبا از زنان مختلف جهان، روایتی جامع از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم جهان ارائه دهد. با سفرهای گسترده خود به سراسر دنیا، او توانست مجموعه‌ای بزرگ از عکس‌ها و تصاویر ثبت کند که امروزه نیز ارزش بالایی برای شناخت تاریخچه معاصر فرهنگ‌های مختلف دنیا دارند.

فرانک کارپنتر با سفرهای خود به سراسر جهان، گنجینه‌ای از عکس‌ها و توصیف‌های منحصر به فرد از مردم و فرهنگ‌های جهان را جمع‌آوری کرد. او به تنهایی یک دهه را به سفر در بین قوم‌ها، قومیت‌ها و دین‌های مختلف صرف کرد و تصاویری زیبا از زنان اهل کشورهای مختلف جهان ارائه کرد.

تاکنون عکس‌ها و نوشته‌های فرانک کارپنتر موجب شناخت عمیق‌تر از دنیا و مردمان آن شده است و به عنوان یکی از انبوه‌ترین و معروف‌ترین عکاسان تاریخ شناخته می‌شود.

فرادید نوشت: فرانک کارپنتر، عکاس و جهانگرد آمریکایی، درست یکصد سال قبل از دنیا رفت؛ اما پیش از آن او توانست مجموعه‌ای عظیم و ارزشمند از عکس‌هایی را فراهم کند که زوایایی گوناگون از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم جهان درابتدای قرن بیستم را به نمایش می‌گذارند. در اینجا گزیده‌ای از عکس‌هایی را می‌بینیم که او از زنان اهل کشورهای مختلف جهان گرفته است. فرانک کارپنتر اولین سفر جهانی خود را در زمانی آغاز کرد که تنها کمتر از یک درصد از آمریکایی‌ها به خارج از کشور خودشان سفر کرده بودند. کارپنتر از طریق عکس‌هایی که از دورترین نقاط زمین می‌گرفت، دروازه‌ای را برای میلیون‌ها نفر باز کرد تا بافت غنی زندگی بشر را کشف کنند و آداب و رسوم، سنت‌ها و مناظر بی‌شمار سرزمین‌های دور را بشناسند و ببینند.فرانک کارپنتر در طول سه سفر حماسی در سراسر جهان، گنجینه‌ای از ده‌ها هزار عکس را ثبت و جمع‌آوری کرد؛ گنجینه‌ای که نه فقط برای هم عصران خودش پنجره‌ای برای شناخت دنیا به حساب می‌آمد، بلکه امروز هم ارزش فوق‌العاده‌ای برای شناخت تاریخچۀ معاصر فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان دارد.زنان اسکیمو در آلاسکاکارپنتر که در سال 1855 در منسفیلد اوهایو به دنیا آمده بود، کار خود را به عنوان روزنامه‌نگار آغاز کرد و همین حرفه بود که شور و شوق او را برای سفر شعله‌ور کرد.در سال 1888 او طبق ماموریتی که از سوی مجلات مختلف دریافت کرده بود، عازم اولین سفر جهانی خود شد. وظیفه اصلی او ساده بود: ارسال نامه‌ای هفتگی به این نشریات همراه با عکس‌ها و توضیحاتی دربارۀ مشاهدات و تجربیات خود از سفرهایش.او به ماجراجویی گسترده خود ادامه داد و در سال 1898 سفری طولانی در آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و اروپا انجام داد. او در طی سه دهۀ بعد به آفریقا، خاور میانه و آسیای شرقی نیز سفر کرد.زن جوان سودانیاز اواسط دهه 1890 تا زمان مرگ، کارپنتر تقریباً به طور مداوم به سراسر جهان سفر کرد و نزدیک به 40 کتاب و مقالات بسیاری در مجلات مختلف در مورد سفرهای خود نوشت.سفرها و نوشته‌های او چنان گسترده بود که مورخان گاهی در تعیین مکان دقیق او در هر زمان با مشکل مواجه می‌شوند. برخی نوشته‌های کارپنتر به مدت چهل سال متون استاندارد مورد استفاده در مدارس آمریکا در زمینۀ درس جغرافیا باقی ماندند. نوشته‌های او به مردم‌شناسی و جغرافیای فرهنگی نیز کمک کردند.مجموعه عکس‌های کارپنتر در کتابخانه کنگره در حال حاضر تقریباً 16800 عکس و حدود 7000 نگاتیو دارد.کارپنتر در سال 1924 در حالی که در نانکینگ چین در سومین دور سفر جهانی خود به سر می‌برد، بر اثر بیماری درگذشت.دو دختر روس با لباس‌های سنتیملکه سونمیونگ، ملکۀ کشور کره تا سال 1904 میلادیدو دختر اشراف زاده در ویتنامدختر یونانی با لباس محلیدختر لبنانی دروزی با لباس عروسیدو زن ژاپنیدو دختر کولی در فلسطینزن عرب بادیه‌نشینزنان یهودی در تونسدختران فلسطینیرقصندۀ هندی در کلکتهراضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!