تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

آیا فیل از موش می‌ترسد؟ – راهنمای جالب و جذاب

روزیاتو نوشت: افسانه‌ی آنکه فیل‌ها از موش‌ها می‌ترسند در واقعیت از روزگار یونانیان باستان نشأت گرفته است و تصویر آن در کارتون‌ها مانند دامبو تقویت شده است. در زمان‌های گذشته بسیاری از افراد برای صدها سال به این باور عجیب پایبند بودند، تا اینکه نهایتاً یک دانشمند شجاع این باور را مورد بررسی قرار داد. ادعای اصلی این است که موش از خرطوم فیل بالا برود و خفگی آن را ایجاد کند.

درحالی‌که واقعیت این است که فیل‌ها از هر موجود کوچک و سریعی که از زیر پاهایشان عبور کند، ترس دارند. این ترس از این روست که این حیوانات بزرگ نمی‌توانند به راحتی موجودات سریع را تشخیص دهند و کنترل کنند.

در واقع حتی اگر موشی به خرطوم یک فیل بالا برود، فیل‌ها می‌توانند آن را به راحتی از بین برداشته و حتی در صورت بسته شدن خرطوم، این حیوان‌ها هنوز هم می‌توانند از طریق دهان نفس کشید. بنابراین این افسانه بیشتر به دلایل دیگری برمی‌گردد و این ترس فیل‌ها از موش‌ها احتمالاً دارای ریشه‌های دیگری است.

روزیاتو نوشت: این افسانه که فیل ها از موش ها می ترسند احتمالاً بیشتر در کارتون دامبو به تصویر کشیده شده است، اما منشأ آن به روزگار یونانیان باستان بر می گردد.بخشی از دلیل معروف شدن این تصور غلط این است که بسیاری از دانشمندان برای صدها سال به آن باور داشتند، پیش از اینکه کسی جرأت آن را داشته باشد که این عقیده را به چالش بکشد.همه ما این ادعا را شنیده ایم که فیل ها می ترسند موش از خرطوم آن ها بالا برود و باعث خفگی شان شود. فیل که از این نفوذ می ترسد، سعی می کند تا حد امکان از موش دوری کند. اما حقیقت پشت این ماجرا این است که فیل ها به نوعی از موش ها می ترسند، اما نه به این دلیل.فیل ها از هر چیزی که سریع و کوچک باشد و از بین پاهایشان عبور کند می ترسند، به ویژه چیزی که آنقدر سریع و کوچک باشد که نتوانند پیدایش کرده و تحت نظرش داشته باشند. حتی یک دانشمند مشاهده کرد که یک فیلم حتی از سگ کوچکی که دورش می چرخید نیز به شدت ترسیده و هراسان شده بود.در نهایت، حتی اگر موشی به نحوی از خرطوم یک فیل بالا برود، فیل به راحتی می تواند آن را از خرطومش خارج کند و حتی اگر خرطومش توسط موش مسدود شود، هنوز هم دهانی برای نفس کشیدن دارد.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!