تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

جلوگیری از سرطان با پیاز: خانم‌ها باید این ماده طبیعی را در رژیم غذایی‌شان جای دهند

پیاز یک ماده غذایی با ارزش و خواص سلامتی بسیار است. این گیاه حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است که به سلامتی بدن کمک می‌کند. تحقیقات جدید نشان داده است که ترکیبی به نام ONA در پیاز می‌تواند در جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی در تخمدان موثر باشد. سرطان تخمدان اپیتلیال یکی از شایع‌ترین انواع سرطان تخمدان است و درصد بالایی از بیماران به طور معمول فقط تا ۵ سال امید به زندگی دارند. ترکیب ONA موجود در پیاز، رشد سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد و می‌تواند پتانسیل درمانی برای بیماران سرطان تخمدان فراهم کند. این درمان آزمایشی بر روی حیوانات نتایج موفقیت‌آمیزی داشته و محققان امیدوارند که در آینده این روش را بر روی بیماران انسانی نیز اعمال کنند.


پیاز علاوه‌بر اینکه کالری پایینی دارد، مملوّ از ویتامین‌ها، موادمعدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست. پیش از این محققان دریافته بودند که این گیاه تند خواص سلامتی بسیاری دارد و حالا معلوم شده می‌تواند جلوی گسترش سلول‌های سرطانی در تخمدان را نیز بگیرد.
به گزارش ایسنا، پژوهش‌گران دانشگاه «کوماموتو» ژاپن به‌تازگی موفق به کشف ترکیباتی در پیاز شده‌اند که مانع از تکثیر و پیشرفت سلول‌های سرطان تخمدان می‌شود. سرطان تخمدان اپیتلیال از شایع‌ترین انواع سرطان تخمدان به شمار می‌رود و ۴۰ درصد از مبتلایان به آن فقط تا ۵ سال امید به زندگی دارند. از این رو درمان‌های موثر برای این بیماری باید در دستور کار قرار گیرد تا بتوان امید به زندگی را در این بیماران افزایش داد. همچنین در ۸۰ درصد مبتلایان، بعد از اولین دوره شیمی درمانی، بیماری عود می‌کند.
دانشمندان به تازگی ترکیبی را موسوم به «پیاز A» یا ONA در پیاز کشف کرده‌اند که مانع از تکثیر و پیشرفت سلول‌های سرطانی تخمدان می‌شود. بررسی‌ها نشان داد که بعد از تزریق ترکیب ONA به مبتلایان سرطان تخمدان اپیتلیال، رشد سلول‌های سرطانی کاهش یافت. در واقع، این ترکیبات موجود در پیاز فعالیت تومور‌های سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کنند.
محققان دریافتند که از این ترکیبات می‌توان در تولید دارو‌هایی با خاصیت ضد توانایی تکثیر تومور‌های سرطانی استفاده کرد. آن‌ها این ترکیب موثر را در قالب داروی خوراکی به موش‌ها دادند. نتایج به دست آمده حاکی از آن بود که بعد از دوره درمانی، علاوه بر اینکه طول عمر موش‌های مبتلا افزایش پیدا کرد، پیشرفت تومور‌های سرطانی نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت.
این درمان آزمایشی روی حیوانات عوارض جانبی نیز به دنبال نداشته و محققان امیدوارند که با آزمایش‌ها و بررسی‌های بیشتر بتوانند در آینده‌ای نزدیک این روش موثر درمانی را روی بیماران انسانی مبتلا به سرطان تخمدان مورد استفاده قرار دهند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!