تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

رازهای پنهان پاناما: گنجینه‌ای از طلا و رازهایی که در گوری پنهان شدند

پارک باستان‌شناسی ال کوکله در پاناما یکی از مکان‌های جالب و مهم برای باستان‌شناسان و علاقه‌مندان به تاریخ است. در این پارک، مقبره‌ای که به دوران پیش‌اسپانیایی باز می‌گردد و مملو از طلاست، کشف شده است. این کشف انقلابی در زمینه باستان‌شناسی این ناحیه به حساب می‌آید.

گنجینه‌ای که در این مقبره پیدا شده، از بشقاب‌های گلکاری‌شده، ریسه‌های مهره از جنس طلا و دستبند و گوشواره‌های طلا تشکیل شده است که به شکل انگشت انسان است. این مقبره به یک مرد از طبقات عالی جامعه از اربابان ریو گرانده تعلق داشته است و قدمت آن به 750میلادی برمی‌گردد.

کشف‌های باستان‌شناسی در ال کانو نشان می‌دهد که این ناحیه غنای تاریخی ژرفی دارد و باستانی‌های پیش‌استعماری آن به حدود 700 تا 1000میلادی برمی‌گردد. این کشف‌ها اطلاعات جالبی از جوامع سلسله‌مراتبی مبتنی بر اربابان قبل از ارتباط آمریکای مرکزی با اروپایی‌ها ارائه می‌دهد. این کشف مهم نور بیش‌تری بر شیوه‌های تدفین خاص در آن زمان می‌اندازد که شاید بتواند نگاهی به آیین‌های قربانی یا رسم تدفین خدمتکاران نیز به ما ارائه دهد.

 تک فان-باستان‌شناسان در پارک باستان‌شناسی ال کوکله در پاناما مقبره‌ای متعلق به یک لرد محترم اهل کوکله پیدا کرده‌اند که قدمت آن به دوران پیش‌اسپانیایی باز می‌گردد و مملو از طلاست.به گزارش تک فان، به نقل از باستان‌شناسی که در این کشف مشارکت داشته‌اند، این کشف نه تنها به لحاظ میزان طلایی که در این مقبره پیدا شده با ارزش محسوب می‌شود بلکه به این دلیل ارزشمند است که شیوه و آیین‌های تدفین در آن دوران را نشان می‌دهد.گنجینه‌ای که در این مقبره پیدا شده شامل بشقاب‌های گلکاری‌شده، ریسه‌های مهره از جنس طلا، دستبند طلا و گوشواره‌های طلا به شکل انگشت انسان است.دکتر جولیا مایو، مدیر بنیاد ال کانو که مدت‌هاست بر پروژه‌های باستان‌شناسی نظارت دارد، می‌گوید این مقبره بزرگ به یک مرد از طبقات عالی جامعه از اربابان ریو گرانده تعلق داشته و قدمت آن به 750میلادی باز می‌گردد. این کشف بینش عمیق‌تری درباره ساختارهای اجتماعی و شیوه‌های تدفینی که در آن زمان در این ناحیه مرسوم بوده در اختیار ما می‌گذارد.شیوه تدفین، همانطور که در مورد این لرد نیز مشهود است، به این طریق بوده که متوفا را به روی صورت می‌خواباندند. دکتر مایو به این نکته اشاره می‌کند که در این قبر چند نفر دیگر نیز به خاک سپرده شده‌اند که می‌تواند شکلی از آیین قربانی یا رسم تدفین خدمتکاران یا همراهان با متوفا را نشان دهد.نگاهی گذرا به جهانی فراموش‌شدهمحوطه باستانی ال‌کانو که یک نکروپولیس یا شهر مردگان محسوب می‌شد، آیین‌های فرهنگی پیچیده‌ای متعلق به حدود 700میلادی را فاش کرده است. کشف اخیر نور بیش‌تری بر شیوه‌های خاص تدفین مانند تدفین گروهی و هم زمان، که طی آن افراد عالی‌رتبه به همراه نفرات دیگری، احتمالا کسانی که به همراه آن‌ها قربانی می‌شدند تا در جهان پس‌از‌مرگ آن‌ها را همراهی کنند، می‌تاباند.در طی سال‌ها کاوش باستانی در ال‌کانو گورستان‌های پیش‌استعماری زیادی کشف شده است که قدمت آن‌ها به حدود 700 تا 1000میلادی باز می‌گردد. این اکتشافات بینش‌های منحصربه‌فردی درباره جوامع سلسله‌مراتبی مبتنی بر اربابان را پیش از ارتباط آمریکای مرکزی با اروپایی‌ها برملا می‌کند.ال کانو از غنای تاریخی ژرفی برخوردار است و نمونه‌ای از تاریخ غنی پاناما در دوران پیش‌استعمار است. عاطفه رضوان نیا

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!