تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

سریع و کارآمد: راهکارهای پیشرفته برای هماهنگی و تناسب اندام با بازخورد از بایپس و اسلیو معده

سریع و کارآمد: راهکارهای پیشرفته برای هماهنگی و تناسب اندام با بازخورد از بایپس و اسلیو معده

کاهش وزن از راه‌های مختلفی انجام می‌شود و یکی از قطعی‌ترین روش‌های آن، عمل‌های جراحی معده مانند بای پس و اسلیو معده است. در عمل بای پس معده، یک بخش کوچک از معده ایجاد می‌شود و به روده متصل می‌شود که موجب کاهش وزن و جذب کمتر کالری می‌شود. این عمل می‌تواند به صورت دائمی اثرگذار باشد و مزایایی همچون کاهش اشتها، افزایش حس سیری، و بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی داشته باشد. اما این عمل همچنین ممکن است با عوارضی همراه باشد، از جمله خونریزی بیش از حد یا عفونت.

در عمل اسلیو معده، بخش بزرگی از معده جدا و بدن خارج می‌گردد که موجب کاهش مقدار غذایی که فرد می‌تواند مصرف کند و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. این عمل نیز مزایای زیادی دارد و می‌تواند بیماری‌های مرتبط با چاقی را پیشگیری یا درمان کند. اما مانند دیگر جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد مانند نشت مایعات درون معده یا کاهش تولید ویتامین‌ها در بدن.
به‌طورکلی، هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب بین آن‌ها باید با مشورت و هدایت پزشک صورت گیرد تا به نتیجه مطلوب برسیم و از عوارض جدی جلوگیری شود.


کاهش وزن اضافی بدن همواره از دغدغه‌های افرادی است که سال‌های سال از چاقی و اضافه‌وزن رنج‌برده‌اند و هر روشی را از رژیم‌های متنوع تا ورزش‌های سنگین و مداوم امتحان کرده؛ اما نتیجه مطلوب را مشاهده نکرده‌اند. امروزه کاهش وزن از راه‌های متعددی صورت می‌گیرد که یکی از قطعی‌ترین آن‌ها عمل‌های جراحی معده است.
عمل‌های بای پس و اسلیو معده از جمله روش‌های پیشرفته هماهنگی و تناسب‌اندام بوده که طرف‌داران بسیار زیادی پیدا کرده است. در این عمل‌ها با تغییر فرایند جذب غذا و میزان غذای مصرفی، کاهش وزن مطلوب صورت‌ می گیرد تا جایی که فرد به اندام ایده‌آل خود برسد. در این مقاله با عمل بای پس معده و اسلیو معده بیشتر آشنا می‌شویم.
جراحی بای پس معده چیست؟
عمل بای پس معده یکی از روش‌های مؤثر در کاهش وزن است که طی آن یک کیسه کوچک از معده ایجاد می‌شود و به روده کوچک متصل می‌گردد. به‌عبارتی معده به دو بخش بزرگ‌تر و کوچک‌تر تقسیم می‌شود. در نتیجه این عمل، غذا ابتدا به بخش کوچک جدا شده از معده وارد می‌شود و سپس مستقیماً به روده منتقل می‌گردد.
می‌توان گفت با انجام این عمل حین غذاخوردن بخش بزرگ‌تر و پایینی معده و همچنین ابتدای روده بزرگ دور زده می‌شود. ازآنجایی‌که این بخش از معده مقدار غذای کمتری را در خود جای می‌دهد، باعث جذب کمتر کالری و در نتیجه کاهش وزن می‌شود.
عمل بای پس معده چه مزایایی دارد؟
عمل بای پس معده مزایای زیادی داشته که مهم‌ترین آن، کاهش قابل‌توجه وزن اضافی بدن است. میزان کاهش وزن هر فرد پس از عمل بای پس معده به سبک زندگی فرد بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی می‌تواند بین 60 تا 80 درصد وزن اضافی بدن فرد باشد. به‌طورکلی مزایای عمل بای پس به شرح زیر است:
تأثیر درازمدت و سریع
محدودیت در حجم غذای مصرفی
کاهش اشتها و افزایش حس سیری
بهبود برخی بیماری‌های مرتبط با چاقی همچون دیابت، بازگشت اسید به معده، فشارخون و بیماری‌های قلبی
افزایش کیفیت زندگی در نتیجه رفع مشکلات و موانع مربوط به چاقی
عوارض عمل بای پس معده
عمل بای پس معده همچون هر جراحی دیگری که انجام می‌شود، ممکن است با عوارضی همراه باشد که آگاهی از آن‌ها به علت احتمال بروزدادن پس از عمل، ضروری است. این عوارض عبارت‌اند از:
احتمال خونریزی بیش از حد
عفونت
سوءتغذیه
تشکیل لخته خون
احتمال نشت در دستگاه گوارش
سوراخ‌شدن معده
افت قند خون
مشکلات تنفسی یا ریوی
فتق
جراحی اسلیو معده چیست؟
جراحی اسلیو معده نوعی دیگر از عمل‌های کاهش وزن است. بر خلاف عمل بای پس که در آن معده به دو بخش تقسیم می‌شود و بخش اضافی آن خارج نمی‌شود؛ در عمل اسلیو بخش بزرگی در حدود 75 تا 80 درصد از معده جدا و از بدن خارج می‌گردد.
ازآنجایی‌که بخش باقی‌مانده معده شباهت زیادی به آستین لباس (sleeve) دارد، به عمل اسلیو نام‌گذاری شده است. عمل اسلیو به علت برداشتن بخش عظیم معده، قابل‌بازگشت نیست. در نتیجه این عمل، مقدار غذایی که فرد قادر به خوردن آن است باتوجه‌به حجم معده کاهش یافته و در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود.

جراحی اسلیو معده چه مزایایی دارد؟
عمل اسلیو معده همچون جراحی بای پس معده دارای مزایایی است که مهم‌ترین آن نیز همان کاهش قابل‌توجه 50 الی 80 درصد وزن اضافی بدن است. مزایای عمل اسلیو معده شباهت زیادی به مزایای عمل بای پس داشته و به‌طورکلی به شرح زیر است.
پیشگیری، بهبود و درمان بیماری‌های ناشی از چاقی همچون دیابت و فشارخون بالا
کاهش احساس گرسنگی در نتیجه ترشح برخی هورمون‌ها
افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود کیفیت زندگی
عوارض عمل اسلیو معده
در این عمل نیز مشابه عمل بای پس معده در صورت رعایت‌نکردن برخی نکات یا عدم تحقیق برای انتخاب پزشک باتجربه و متبحر ممکن است عوارضی پس از عمل برای فرد به وجود آید. این عوارض عبارت‌اند از:
نشت مایعات درون معده از جای بخیه‌ها
خون‌ریزی داخلی
عفونت
سوزش معده
آمبولی ریوی
کاهش تولید ویتامین‌های موردنیاز در بدن
تفاوت عمل‌های بای پس و اسلیو معده
عمل بای پس معده و عمل اسلیو از جهاتی شبیه به هم هستند. هدف هر دوی عمل‌ها یکی است و در هر دو مورد، کاهش وزن از طریق کاهش اشتهای افراد صورت می‌گیرد؛ اما ازآنجایی‌که نوع و نحوه انجام دو عمل یکی نیست، دارای تفاوت‌هایی هستند که در ادامه بیان می‌کنیم.
مدت‌زمان جراحی
یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های دو عمل بای پس معده و اسلیو، مدت‌زمان جراحی و بیهوشی آن‌هاست. در عمل بای پس معده ممکن است زمان عمل بیش از دو ساعت طول بکشد؛ اما در اسلیو حداکثر زمان بیهوشی یک ساعت است و حتی احتمال تمام‌شدن زودتر آن نیز وجود دارد.
مدت‌زمان نقاهت
مدت‌زمان نقاهت و برگشتن به حالت عادی زندگی پس از عمل بای پس بیشتر از عمل اسلیو معده است.
میزان گرسنگی
همان‌طور که گفته شد، کاهش وزن پس از عمل به دلیل کاهش احساس گرسنگی و سیری زودهنگام موقع غذاخوردن صورت می‌گیرد. کسانی که عمل اسلیو معده انجام می‌دهند نسبت به کسانی که مورد عمل بای پس قرار گرفته‌اند، کمتر دچار احساس گرسنگی می‌شوند. دلیل این موضوع برداشتن بخشی از معده است که هورمون گرلین (هورمون فرستنده سیگنال گرسنگی به مغز) ترشح می‌کند.
عوارض پس از عمل
به‌طورکلی عوارض دو عمل اسلیو و بای پس معده به علت تفاوت در روش آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال عوارضی همچون حالت تهوع، اسهال و استفراغ و دل‌درد در بای پس معده ایجاد می‌شوند که در اسلیو ایجاد نمی‌شوند.
جمع‌بندی
داشتن اندام ایده‌آل از دغدغه‌هایی است که افراد راه‌های متفاوتی برای رسیدن آن انجام می‌دهند؛ اما ممکن است با نتیجه دلخواه همراه نباشد. ازاین‌جهت در سال‌های اخیر برای کاهش وزن و تناسب‌اندام روش‌های پیشرفته‌ای همچون جراحی‌های بای پس معده و عمل اسلیو انجام می‌گردد که نتایجی مثبت و اثرگذار داشته و موردتوجه بسیار زیادی قرار گرفته است.
در عمل‌های بای پس معده و اسلیو به ترتیب با تقسیم معده به دو بخش کوچک‌تر و بزرگ‌تر و برداشتن حجم بزرگی از معده، فرد با کاهش اشتها و احساس گرسنگی پس از مدت‌زمان کوتاهی تا 80 درصد از وزن اضافی خود را از دست می‌دهد.
به‌دلیل اهمیت و حساسیت بای پس و اسلیو معده بهتر است پیش از عمل با پزشکی متخصص و مجرب در این زمینه مشورت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دکتر امامی https://dremami.org/، فوق‌تخصص جراحی چاقی در تهران مراجعه نمایید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!