تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

هشدار به روزه داران: مراقب باشید!

هشدار به روزه داران: مراقب باشید!

روزه داری در میان بیماران مزمن ریوی مثل آسم و برونشیت مزمن تاثیرات مختلفی دارد که نیاز به مشورت با پزشک دارد. استادیار گروه ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد توصیه می‌کند که بیماران قبل از شروع به روزه داری با پزشک متخصص مشورت کنند. او بیان می‌کند که انجام روزه با داروهای خوراکی و استنشاقی نیاز به تنظیم و مشورت با پزشک دارد. همچنین، توصیه شده است که بیماران برونشیت مزمن در فصول گرم، مقدار کافی مایعات مصرف کنند تا سیستم تنفسی آن‌ها آسیب نبیند.

استاد سروری بیان می‌کند که بیماران ریوی مزمن باید در مورد انتخاب غذاهای مناسب برای افطار تا سحر با پزشک خود مشورت کنند. توصیه شده است که این بیماران مصرف زیاد مواد قندی را کاهش دهند و حداقلی از کربوهیدرات‌ها استفاده کنند. در نهایت، بیماران مزمن ریوی با علائم شدید تنفسی نباید به روزه داری بپردازند تا زمانی که بیماری زمینه‌ای آن‌ها کنترل شود. مشورت با پزشک معالج برای تنظیم دارو‌ها و شرایط بیماری، قبل از شروع به روزه داری، ضروری است.


استادیار گروه ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بیماران مزمن ریوی قبل از شروع به روزه داری با پزشک متخصص در مورد نحوه تنظیم دارو مشورت کنند.
به گزارش خبرآنلاین، شهاب الدین سروری، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه روزه داری بر عملکرد بیماران مزمن ریوی مثل آسم و برونشیت مزمن تاثیراتی دارد که با آموزش‌ها برای تنظیم دز دارو‌ها و نحوه مصرف و زمان بندی، فرد روزه دار می‌تواند با کمترین چالشی روبرو شود، خاطر نشان کرد: بیمارانی که همزمان از دارو و اسپری استفاده می‌کنند، حتما درباره تنظیم دارو و زمان استفاده در بین وعده‌های سحر و افطار با پزشکان متخصص مشورت کنند.
وی با بیان اینکه بیماران مزمن ریوی که علاوه بر دارو‌های استنشاقی، دارو‌های خوراکی نیز استفاده می‌کنند با مشورت پزشک و رعایت دز و زمان مصرف دارو می‌توانند فریضه الهی خود را انجام دهند، تصریح کرد: به طور کلی روزه داری اثرات سوء بر عملکرد ریه در افراد سالم ندارد و در بیماران مزمن آسم و برونشیت که بیماری به خوبی کنترل شده و استفاده از دارو‌ها به صورت منظم انجام می‌شود، روزه داری عملکرد ریه را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.
سروری با اشاره به اینکه مسئله کم آبی بدن برای بیماران مزمن ریوی بخصوص بیماران برونشیت مزمن از اهمیت بالایی برخوردار است، ابراز کرد: از همین رو روزه داری در فصول گرم سال و عدم مصرف مایعات کافی می‌تواند سیستم تنفسی این بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و علایم تنفسی شدیدتری را تجربه کنند لذا توصیه می‌شود این بیماران میزان مناسب مصرف مایعات در وعده افطار تا سحر داشته باشند
استادیار گروه ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در برخی مواقع در بیماران ریوی مزمن و پیشرفته، همزمانی مشکلات قلبی و عروقی نیز دیده می‌شود که می‌تواند وضعیت بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و مشاوره در این بیماران برای تنظیم دارو‌های قلبی ضروری است، بیان داشت: در افراد سیگاری طبیعتا قطع ناگهانی و بدون برنامه سیگار می‌تواند باعث افزایش علائم تنفسی و اضطراب بیماران شود؛ به همین دلیل در مورد بیماران برونشیت مزمن از هفته‌ها قبل از ماه مبارک رمضان با نظر پزشک متخصص در مورد کاهش میزان مصرف سیگار و در صورت نیاز مصرف دارویی که به ترک سیگار کمک می‌کند مشاوره داشته باشند.
وی با تاکید براینکه انتخاب نوع ماده غذایی مناسب برای افطار تا سحر برای تامین کالری بدن یکی از موضوعات مهم در بیماران مزمن ریوی است، تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان استفاده زیاد از مواد قندی ساده وشیرین میتواند باعث ناراحتی برای بیماران ریوی شود از همین رو توصیه می‌شود این بیماران بخصوص برونشیت مزمن استفاده حداقلی از کربوهیدرات‌ها را در برنامه غذایی خود داشته باشند.
سروری اظهار کرد: بیماران مزمن ریوی با علائم تنفسی شدید وبیماری زمینه‌ای کنترل نشده تا زمان کنترل بیماری زمینه‌ای مجاز به روزه داری نیستند و این بیماران از مدت‌ها قبل باید در خصوص شرایط بیماری و نحوه مصرف دارو‌ها برای انجام روزه داری با پزشک معالج خود مشورت‌های لازم را انجام دهند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!