تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

ویژگی جدید گوگل؛ اندرویدی‌ها به زیبایی آیفون تبدیل می‌شوند

حرکت به سمت هوش مصنوعی، امنیت برنامه‌ها و کنترل بیشتر بر روی اکوسیستم اندروید، از جمله ویژگی‌های مهمی است که در این سال در تحول اندروید می‌بینیم. یکی از نکات قابل توجه این است که اپل به جهت کنترل بیشتر در اکوسیستم خود اقدام می‌کند، در حالی که گوگل نیز سعی دارد اکوسیستم خود را بیشتر مدیریت کرده و بیشتر به اپل شبیه شود.

همچنین، به‌روزرسانی RCS که از جانب گوگل انجام می‌شود و امتناع اپل از آن، نقطه اصلی دیگری است که در این تحولات به چشم می‌خورد. گوگل از سال ۲۰۲۴ تازه روت شده‌ها را از استفاده از این پیام‌های RCS محروم می‌کند، که نشان از تمرکز بیشتر بر امنیت و کنترل بر روی اکوسیستم اندروید دارد.

به ظاهر، گوگل همچنین در حال تقلید از اپل برای بهبود امنیت و اضافه کردن ویژگی‌های جدید به دستگاه‌های اندرویدی است. این تحولات نشان از اهمیت هوش مصنوعی و امنیت برای کاربران اندروید و برنامه‌های آینده آنان است. به نظر می‌رسد که امسال نقطه تحولی بزرگ برای اندروید و آیفون است و هوش مصنوعی نقش مهمی در این تحولات ایفا خواهد کرد.


اندروید در حال تغییر است. امسال ما شاهد تمرکز هیجان‌انگیز هوش مصنوعی و ورود آن به برنامه‌های موجود و همچنین برخورد‌های امنیتی با برنامه‌های خطرناک و اکوسیستم فروشگاه برنامه‌های شخص ثالث بوده‌ایم. در اواخر امسال هم شاهد به‌روزرسانی RCS پیامک بین اندروید و آیفون با وجود اکراه اپل خواهیم بود.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از forbes، یکی از موضوعات قابل توجه در این میان «کنترل» است. اپل آن را تا حد زیادی در اکوسیستم خود اعمال می‌کند و گوگل از طریق اندروید به طور سنتی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، با این حال، این هم در حال تغییر است چرا که گوگل به شدت بر روی عناصر اکوسیستم خود تمرکز کرده است تا بیش از پیش شبیه به اپل شود.
بر اساس گزارش‌ها، کاربرانی که دستگاه‌های روت شده دارند، دیگر نمی‌توانند از RCS استفاده کنند. از سال ۲۰۲۴، Google بی سر و صدا پیام‌های RCS را در دستگاه‌های اندرویدی روت شده مسدود می‌کند. حتی اگر دستگاه شما فقط بوت لودر خود را آنلاک کرده باشد، اکنون در معرض خطر است و ممکن است به زودی امکان ارسال پیام‌های متنی RCS را از دست بدهد. به گفته یکی از سخنگویان گوگل، تضمین اینکه دستگاه‌های صادر کننده/دریافت پیام از اقدامات عملیاتی تعریف شده توسط استاندارد RCS پیروی می‌کنند، یکی از راه‌هایی است که گوگل‌مسیج از هرزنامه و سوء استفاده جلوگیری می‌کند.
از طرف دیگر آخرین ارتقاء هوش مصنوعی، کنترل هر چه بیشتر گوگل را فراهم می‌کند؛ این پیامد‌هایی برای کاربران، و برای OEM‌های اندرویدی از جمله سامسونگ دارد. در اینجا یک راه حل وجود دارد که به نظر می‌رسد کار می‌کند، یعنی حداقل در حال حاضر کار می‌کند. به گفته ۹to۵Google کسانی که به اندازه کافی در روت کردن مهارت دارند، یک راه حل ساده پیدا کرده‌اند که شامل دور زدن ویژگی ایمنی (Play Integrity API) می‌شود و به نظر می‌رسد مسئول جلوگیری از دسترسی RCS است.
مردم در چند هفته گذشته به سختی با یکپارچگی API مبارزه کرده‌اند. در چند سال گذشته، دور زدن آن نسبتا آسان بود. اما اکنون ناگهان، همه چیز با سرعت بیشتری در حال تغییر است و همان راه‌حل‌هایی که سال‌ها عمل کرده‌اند اکنون پاسخگو نیستند. از سوی دیگر بسیاری از کاربران اندروید در اکوسیستم Google به طور گسترده خواهان همان سطح امنیتی و حفاظتی هستند که همتایان آیفون از آن لذت می‌برند، بنابراین به نظر نمیرسد که این روند ادامه پیدا کند.
این سرکوب RCS تنها تغییر شکل اندروید به سمت تکامل آیفون نیست که این هفته شاهد آن بودیم و به نظر می‌رسد که گوگل در حال قرض گرفتن یکی از نوآوری‌های اخیر اپل برای دستگاه‌های خود است و اکنون در دستگاه‌های اندروید دیده می‌شود. گوگل به‌روزرسانی گوشی‌های پیکسل را با ویژگی «Satellite SOS» که از آیفون ۱۴ به بعد در دستگاه‌های اپل دیده می‌شود، آغاز کرده است.
همانطور که توسط ۹to۵Google توضیح داده شده است، اگر امروز در تلفن Pixel وارد Settings سپس Safety & emergency شوید، به احتمال زیاد «Satellite SOS» را بین «SOS Emergency» و «Car Crash Detection» خواهید دید. گوگل، ظاهراً در یک خطا، این تنظیمات را به‌طور گسترده و تقریباً در تمام دستگاه‌های پیکسل از طریق به‌روزرسانی اخیر سرویس‌های اتصال تطبیقی اعمال کرده است. این ویژگی ظاهراً هنوز کار نمی‌کند. اما بر اساس برخی از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده، به نظر می‌رسد که ممکن است یک طرح جستجو و نجات اختیاری از Garmin در دسترس باشد که همراه با ویژگی Satellite SOS کار می‌کند.
واضح است که خطر Google این است که هرچه اندروید بیشتر شبیه به آیفون شود، احتمال اینکه کاربران اندروید تغییر کنند، بیشتر می‌شود.

امسال نقطه عطفی برای شایستگی‌های نسبی اندروید و آیفون خواهد بود و بخش اساسی آن هم مربوط به هوش مصنوعی خواهد بود. هیجان کاربران برای iOS ۱۸ اپل همچنان در حال افزایش است، چراکه طبق گزارشات این بروزرسانی می‌تواند بزرگترین ارتقاء سیستم عامل آن‌ها باشد. این به این دلیل است که اپل برای اولین بار از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد. در همین حال، گوگل هم با به‌روزرسانی‌های Gemini پیشروی می‌کند و سامسونگ نیز بر روی اهداف خودش تمرکز کرده است. با این حال به نظر می‌رسد هوش مصنوعی اندروید قرار است با جهش تولیدکنندگان پیشرو چینی به عرصه هوش مصنوعی، پیچیده‌تر شود.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!