تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

۷ روش جادویی برای پاک کردن زردی لیوان‌ها

۷ روش جادویی برای پاک کردن زردی لیوان‌ها

لکه‌ها و زردی روی لیوان‌ها و استکان‌ها ممکن است زمانی به دلیل کلسیم و آهنی که در آب وجود دارد ایجاد شوند. از آنجایی که در هر منطقه‌ای سختی آب متفاوت است، اتفاق تیرگی و زردی روی لیوان‌ها نیز بر اساس این مقدار تغییر می‌کند. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است مراقبت‌های لازم را با رعایت نکات ساده توسط مواد مخصوصی انجام دهید. برای شستشو و پاک کردن لیوان‌های زرد و کدر، از روش‌هایی مانند استفاده از جوش شیرین، روزنامه، پودر ماشین لباسشویی، مایع ظرفشویی با کیفیت، سرکه، سرکه و آبلیمو و حتی خمیر جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. با رعایت این نکات و استفاده از این روش‌ها، می‌توانید لیوان‌های خود را درخشان و شفاف نگه دارید و از زردی و تیرگی آن‌ها جلوگیری کنید.


آب به‌دلیل کلسیم و آهکی که دارد و رسوب آن، لیوان را کدر می‌کند. در هر منطقه‌ای که سختی آب بیشتر باشد، این تیرگی لیوان زودتر اتفاق می‌افتد.
به گزارش الف، قبل از از بین‌بردن زردی لیوان بهتر است از زردی و کدر شدن لیوان جلوگیری کنیم.
در اولین قدم بهتر است پس از میل کردن نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند چایی، قهوه و نسکافه باقیمانده نوشیدنی را دور بریزید. ماندن مقداری نوشیدنی در ته لیوان یا استکان موجب تیره و زرد شدن آن بخش استکان می‌شود.
دقت کنید که هر چه بیش‌تر لکه‌ها روی شیشه بمانند، پاک کردنشان سخت‌تر خواهد شد. پس به محض دیدن لکه آب، به فکر راه چاره باشید.
بعد از هر بار شستشو لیوان را فورا خشک کنید. چون قطرات آب ممکن است باعث ایجاد رسوب شوند.
اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، از براق کننده استفاده کنید.
شستشوی لیوان‌ها با آب‌های سبک و مواد شوینده فسفات‌دار باعث افتادن خش بر روی آن‌ها می‌شود پس اگر در محلی زندگی می‌کنید که آب سبک دارد، از شوینده کمتری استفاده کنید.
ازبین‌بردن زردی لیوان‌ها کار سخت یا زمان‌بری نیست و شما به راحتی با چند ترفند ساده می‌توانید لیوان و استکا‌ن‌های کدر شده‌تان را درخشان و شفاف کنید.
بسیاری از خانم‌ها برای ازبین‌بردن زردی لیوان‌ها از مواد اسیدی و قوی استفاده می‌کنند، اما استفاده از این مواد نه تنها برای سلامتی آن‌ها خطرناک است بلکه به مرور زمان این مواد یک لایه از سطح داخلی و بیرونی لیوان‌ها را از بین می‌برند و باعث می‌شوند خیلی زود رنگ بگیرند.
با کمک این روش‌ها به راحتی از شر جرم‌ها و زردی لیوان‌ها خلاص می‌شوید.
۱. جوش شیرین
یکی از راه‌های ازبین‌بردن زردی لیوان استفاده از جوش شیرین است. برای تمیز کردن لیوان‌ها با جوش شیرین، کافی است درون ظرف مناسبی کمی جوش شیرین را با آب ترکیب کنید. حال استکان‌ها و لیوان‌ها را برای ۲۰ دقیقه درون آن قرار دهید.
پس از گذشت زمان اعلام شده با کمک اسکاچی نرم و آب داغ آن‌ها را بشویید و خشک کنید. برخی در این روش از کمی سرکه سفید هم استفاده می‌کنند تا قدرت پاک‌کنندگی و تمیزکنندگی را بالا ببرند.
اگر لیوان‌های کدر خود را درون سرکه قرار دادید، اما شفافیت خود را به دست نیاورد، کمی جوش شیرین روی آن‌ها بکشید تا این لکه‌ها هم از بین بروند.
اگر به تازگی ظرف‌ها و لیوان‌ها را با ماشین ظرفشویی شسته‌اید، ولی لیوان‌هایتان کدر هستند علت کدر بودن آن‌ها ایجاد خط و خش‌های دائمی روی لیوان‌ها با ماشین ظرفشویی است و یا اینکه مواد معدنی سنگین، یک لایه نازک روی لیوان‌های شما ایجاد کرده‌اند.
روش دیگری نیز برای ازبین‌بردن زردی لیوان با جوش شیرین وجود دارد. داخل سینک دارای آب و مقدار زیادی سرکه سفید بریزید و لیوان‌ها را ۲۰ دقیقه درون آن قرار دهید، سپس جوش شیرین را در کاسه‌ای بریزید و یک مسواک را خیس کرده، داخل جوش شیرین فرو کنید و لکه‌ها را با جوش شیرین پاک کنید. سپس لیوان را تمیز بشویید و با یک دستمال بدون پرز خشک کنید.
اگر روش بالا برای شما جواب نداد، به احتمال زیاد ظرف‌های شما دچار خط و خش شده‌اند، زیرا بعضی ظرف‌ها به مواد مورد استفاده در ماشین ظرفشویی حساسند و زود خش برمی‌دارند؛ بنابراین این ظروف را با دست بشویید.

۲. روزنامه
شاید برایتان جالب باشد، تمیز کردن لیوان و استکان‌های که جرم گرفته‌اند با کمک روزنامه یکی از روش‌های بسیار کاربردی و ساده‌ای است که می‌توانید از آن استفاده کنید. برای تمیز کردن آن‌ها با کمک روزنامه کافی است با مقداری روزنامه به تمام قسمت‌های لیوان یا استکان بکشید. خصوصا قسمت‌های که کدر و تیره شده‌اند.
جوهر روزنامه موجب از بین بردن این جرم‌ها و رسوب‌ها می‌شود. پس از تمیز کردن آن‌ها با روزنامه با مقداری آب گرم لیوان‌ها را آبکشی و خشک کنید.
برای از بین بردن لکه‌های روی لیوان‌های خود از روزنامه خیس استفاده کنید، زیرا جوهر روی صفحات روزنامه باعث می‌شوند مواد سخت موجود در آب از سطح شیشه جدا شوند.
۳. پودر ماشین لباسشویی
استفاده کردن از پودر لباسشویی یکی دیگر از روش‌هایی است که در رفع زردی و کدری لیوان‌ها به شما کمک می‌کند. برای کمک گرفتن از این روش نیز کافی است که مقداری پودر ماشین لباسشویی را درون ظرف مناسبی با مقداری آب گرم ترکیب کنید و لیوان و استکان‌های زرد و کدر را برای چند ساعت یا شب تا صبح درون ترکیب فوق قرار دهید. پس از گذشت زمان اعلام شده با کمک اسکاچ نرمی لیوان‌ها را به خوبی بشویید و آبکشی کنید.
اگر لیوان‌های شما رنگ گرفته، برای ازبین‌بردن زردی لیوان و جرم روی لیوان‌ها، یک ظرف را از آب ولرم پر کنید و در آن پودر ماشین لباسشویی بریزید و لیوان‌ها را درون آن به مدت ۱۲ ساعت بگذارید. سپس لیوان‌ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید و آب بکشید.
۴. مایع ظرفشویی مرغوب
استفاده کردن از مایع ظرفشویی بی‌کیفیت به مرور زمان موجب تیره و کدر شدن لیوان‌های شما می‌شود. حتما قبل از خرید اطلاعات درج شده و میزان قدرت پاک‌کنندگی شوینده را از پشت آن مطالعه کنید. اگر برای شستن لیوان‌ها از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید براق بودن و درخشانی لیوان شما تا حد زیادی حفظ می‌شود.
برای شستشوی لیوان‌هایتان از مواد شوینده نامرغوب استفاده نکنید بلکه از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید. هر یک مزایا و معایب مختص به خودشان را دارند که باید به آن توجه نمود.
۵. سرکه
از گذشته تا به حال سرکه یکی از مواد تمیز کننده و ضدعفونی کننده بسیار قوی بوده که مصارف بسیار زیادی دارد. شما نیز برای تمیز و درخشان کردن لیوان و استکان‌ها در منزل می‌توانید از سرکه کمک بگیرید. برای استفاده از این روش کافی است درون ظرف مناسبی مقداری آب و سرکه سفید را با هم ترکیب کنید. اگر کدری و زردی لیوان‌های شما زیاد است مقدار سرکه را بیشتر کنید. حال لیوان‌ها را درون ترکیب فوق برای چند ساعت یا به مدت یک شب تا صبح قرار دهید.
سرکه موجب شکسته شدن رسوبات کلسیم می‌شود و به براق شدن لیوان‌ها کمک زیادی می‌کند. پس از گذشت زمان فوق با اسکاچی نرم و آب لیوان‌ها را بشویید و آبکشی کنید سپس با کمک دستمال نخی خشکی، آن‌ها را خشک کنید. توجه داشته باشید تمیز کردن لیوان‌ها با پارچه‌های پرزدار موجب کدر شدن لیوان‌ها می‌شوند. بهترین پارچه برای تمیز کردن لیوان و استکان پارچه‌های میکروفیبر هستند.
اگر لیوان‌های شما به علت مواد معدنی درون آب کدر شده است برای شفاف شدن آن‌ها می‌توانید لیوان‌ها و استکان‌های خود را درون سرکه قرار دهید تا خیس بخورد.
۶. سرکه و آبلیمو 
برای از بین بردن لکه‌های روی لیوان کمی سرکه را با آبلیمو ترکیب کنید و آن را روی سطح لیوان اسپری کرده سپس لکه‌ها را با دستمال تمیز کنید.
۷. خمیر جوش شیرین و سرکه 
اگر لکه‌های روی لیوان راحت تمیز نشدند، کمی سرکه را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیری به دست آید سپس این خمیر را روی سطح شیشه قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه‌ای بماند. پس از گذشت این مدت لیوانتان را با آب گرم بشویید تا لکه‌ها از بین بروند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!