تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

افزایش اطلاعات، کاهش خطر! نکات مهم در پیشگیری از سرطان پروستات

افزایش اطلاعات، کاهش خطر! نکات مهم در پیشگیری از سرطان پروستات

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در مردان است و باعث مرگ و میر زیادی می‌شود. برای تشخیص زودهنگام این نوع سرطان، آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA بسیار مهم است. این آزمایش انجام شده برای مردان بالای ۵۰ سال ضروری است و افراد با عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی یا سن بالا بهتر است از سن ۴۰ سالگی آن را انجام دهند. عواملی مانند بزرگ شدن پروستات یا عفونت‌های پروستات می‌توانند به افزایش سطح PSA منجر شوند.

برای غربالگری بیش‌تر، آزمایش‌های جدید مبتنی بر خون و ادرار امکان شناسایی نشانگر‌های ژنتیکی سرطان پروستات را دارند. همچنین فناوری MRI پروستات نیز تصاویر دقیق و با کیفیتی از غده پروستات ارائه می‌دهد. به روزرسانی‌ها در دستورالعمل‌های غربالگری نشان می‌دهد که باید مردان سیاه پوست زودتر از ۵۰ سالگی با آزمایش PSA شروع کنند.

اهمیت اقدامات پیشگیرانه و آگاهی در مورد سلامت پروستات برای همه مردان بسیار زیاد است. با رعایت دستورالعمل‌های به‌روز در زمینه غربالگری و با مشارکت فعال با پزشکان، می‌توان بار سرطان پروستات را کاهش داد و به بهبود نتایج درمان کمک کرد. انجام آزمون‌های به‌روز و توصیه‌های پزشکی مناسب می‌تواند در شناسایی و درمان سرطان پروستات به صورت موثرتر کمک کند و امید است که این اقدامات منجر به کاهش مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان شود.

فرارو- انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که احتمالا در سال ۲۰۲۴ نزدیک به ۳۰۰۰۰۰ مورد جدید سرطان پروستات و حدود ۳۵۰۰۰ مرگ و میر وجود خواهد داشت.
به گزارش تک فانبه نقل از سی ان ان، یکی از ابزار‌های حیاتی در این تلاش برای تشخیص و درمان این سرطان رایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA است که یک آزمایش خون ساده می‌باشد که بینش‌های ارزشمندی را در مورد سلامت پروستات ارائه می‌دهد. تا سن ۵۰ سالگی مردان باید سالانه این آزمایش را انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی دارید، عوامل خطر را دارید یا اگر سیاه پوست هستید ممکن است لازم باشد از سن ۴۰ سالگی این آزمایش را آغاز کنید.
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات چیست؟
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات به عنوان سنگ بنای تشخیص زودهنگام سرطان پروستات عمل می‌کند و هنگامی که با سایر آزمایش‌های تشخیصی و ارزیابی‌های بالینی ترکیب می‌شود به شناسایی سرطان پروستات در مراحل اولیه آن کمک می‌کند زمانی که نتایج برای جراحی سرطان پروستات و پرتو درمانی بهترین شانس را برای درمان در اختیار فرد قرار می‌دهند. غربالگری منظم PSA به ویژه برای افراد در معرض خطر مانند افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا سن بالا دارند بسیار مهم است. آزمایش خون هم چنین برای یک مرد معمولی در طول معاینه معمول سالانه خود با پزشک مراقبت‌های اولیه ضروری است.
چه چیز دیگری می‌تواند بر سطح PSA تاثیر بگذارد؟
شرایطی مانند بزرگ شدن پروستات، فعالیت جنسی اخیر یا عفونت‌های پروستات همگی می‌توانند در افزایش سطح PSA نقش داشته باشند و به طور بالقوه منجر به هشدار غیر ضروری شوند. با در نظر گرفتن این عوامل در کنار نتایج آزمایش PSA ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند راهنمایی‌های آگاهانه تری ارائه دهند و از مداخلات غیر ضروری اجتناب کنند.
فراتر از PSA برای غربالگری
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات نیز با پیشرفت در آزمایش‌های ادرار مولکولی و خون و فناوری تصویربرداری فراتر از مرز‌های سنتی خود تکامل یافته است. آزمایش‌های مبتنی بر خون و ادرار اکنون می‌توانند نشانگر‌های ژنتیکی خاص مرتبط با سرطان پروستات را مشخص کنند و بینش‌هایی را در مورد میزان ریسک منحصر بفرد هر بیمار ارائه دهند. هنگامی که این آزمایش‌ها با آزمایش سنتی PSA ترکیب می‌شوند تصویر جامع تری از سلامت پروستات و خطر سرطان بیمار ارائه می‌دهند. این آزمایش‌ها در ترکیب با PSA اولیه می‌توانند به ما کمک کنند تا تعیین کنیم چه کسی از تحقیقات بیش‌تر مانند بیوپسی پروستات بیش‌تر سود می‌برد.
فناوری MRI پروستات نمای دقیق و با کیفیتی از غده پروستات ارائه می‌دهد. این فناوری ما را قادر می‌سازد تا ضایعات مشکوک را در غده پروستات شناسایی کنیم که می‌تواند محل سرطان پروستات باشد. سپس این “نقاط داغ” با استفاده از فناوری فیوژن MRI که در آن تصاویر MRI با تصاویر سونوگرافی زنده در طول بیوپسی پروستات ادغام می‌شوند هدف قرار می‌گیرند. استفاده از این ابزار تصویربرداری امکان تشخیص دقیق سرطان را در طول بیوپسی پروستات می‌دهد. این آزمایش‌های اضافی همراه با هم می‌توانند توانایی ما را برای تشخیص سرطان پروستات افزایش دهند و در نهایت منجر به درمان‌های موثرتر و شخصی‌تر شوند.
 آزمایش و تشخیص بیش‌تر سرطان پروستات برای مردان سیاه پوست
تحقیقات و دستورالعمل‌های اخیر بنیاد سرطان پروستات به روز رسانی قابل توجهی را در غربالگری سرطان پروستات برای مردان سیاه پوست نشان می‌دهد. با تشخیص خطر افزایش یافته آنان دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند که آزمایش اولیه PSA بین سنین ۴۰ تا ۴۵ سال زودتر از توصیه‌های فعلی سایر سازمان‌ها آغاز شود. غربالگری‌های منظم ترجیحا سالانه باید حداقل تا سن ۷۰ سالگی ادامه یابد. هدف این به روزرسانی‌ها رسیدگی به نابرابری‌ها در نتایج سرطان پروستات در میان مردان سیاه پوست و ارائه توصیه‌های ضروری غربالگری نجات بخش است.
طبق یافته‌های اخیر کاهش سن توصیه شده برای آزمایش PSA پایه در مردان سیاه پوست می‌تواند مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را تا حدود ۳۰ درصد کاهش دهد. انجام این کار بر اهمیت رویکرد‌های غربالگری مناسب برای جمعیت‌های پرخطر به ویژه مردان سیاه پوست که احتمال ابتلا به سرطان پروستات و مرگ ناشی از آن دو برابر بیش‌تر از مردان سفید پوست است تاکید می‌کند.
اقدامات پیشگیرانه به منظور سلامت پروستات برای همه مردان
آزمایش PSA هم چنان ابزاری حیاتی در تشخیص سرطان پروستات است و به مردان فرصتی برای مداخله زودهنگام و نتایج بهتر ارائه می‌دهد. آگاه ماندن در مورد به روز رسانی دستورالعمل‌های غربالگری و درک عوامل خطر فردی امری حیاتی است. با اولویت دادن به مراقبت‌های بهداشتی فعال و درگیر شدن در بحث‌های باز با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مردان می‌توانند مسئولیت سلامت پروستات خود را بر عهده بگیرند و به کاهش بار سرطان پروستات در جوامع ما کمک کنند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!