تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

خطرات وحشتناک مصرف نوشابه‌های اسیدی به‌خاطر حرکت‌های زنجیره‌ا‌ی احتمالی در معده

آب لیمو معمولاً برای پاکسازی دستگاه گوارش و حتی کاهش وزن توسط بسیاری از افراد مصرف می‌شود. اما یکی از مسائلی که باید در نظر گرفته شود این است که آب لیمو می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند. اسیدیته آب لیمو می‌تواند مینای دندان را فرسایش دهد و باعث حساسیت دندانی شود. بنابراین باید مراقب باشیم که چگونه از آب لیمو استفاده کنیم تا به دندان‌هایمان آسیبی نرسد.

برای جلوگیری از فرسایش دندان بهتر است پس از نوشیدن آب لیمو، دهان خود را با آب بشویید و از نی برای نوشیدن آب لیمو استفاده کنید. همچنین پس از مصرف آب لیمو، از آدامس بدون قند استفاده کنید و مسواک زدن را به تعدادی حداقل ۳۰ دقیقه بعد از مصرف آب لیمو به تعویق بیندازید. همچنین می‌توانید آب لیمو را با آب سرد بخورید و همراه سالاد مصرف کنید تا از اسیدیته آن کمتر شود.

در کل، برای حفظ سلامت دندان‌ها از آب لیمو با احتیاط استفاده کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا از فرسایش مینای دندان جلوگیری کنید.

معمولا بسیاری از افراد صبح ناشتا، آب گرم و لیموترش می‌نوشند، زیرا به پاکسازی و سم زدایی دستگاه گوارش، تحریک آنزیم‌های گوارشی، هضم صحیح، دریافت ویتامین C و حتی شاید به کاهش وزن کمک می‌کند. اما آیا می‌دانید که آبلیمو می‌تواند به دندان آسیب برساند؟!
اسیدیته آبلیمو سبب فرسایش و از بین رفتن مینای دندان می‌شود
به گزارش مهر، هنگامی که مینای دندان فرسوده شود، عاج زیرین (که زرد رنگ‌تر از حد معمول است) را در معرض دید قرار می‌دهد و ممکن است باعث شود حساسیت دندانی را تجربه کنید.
مصرف غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی اصلی‌ترین علت فرسایش مینای دندان هستند. مینای دندان سخت‌ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است. این ماده سطح خارجی هر دندان را پوشش داده و از مواد معدنی ساخته شده که عمده این مواد هیدروکسی آپاتیت است.
اسید، مینای دندان را در خود حل کرده و در طول زمان سبب فرسایش آن می‌شود، بدین ترتیب دندان بدون لایه اصلی محافظ، آسیب‌پذیر خواهد شد. احساس درد هنگام لمس دندان‌ها با زبان می‌تواند یکی از نشانه‌های فرسایش مینای دندان باشد. ممکن است دندان‌های شما تو رفته و زردتر به نظر برسند.
دمای آب نیز می‌تواند تاثیری در آب لیمو ایجاد کند. سرعت واکنش‌های شیمیایی با درجه حرارت افزایش می‌یابد و بنابراین فرسایش در دما‌های بالاتر شدیدتر خواهد بود.
چگونه می‌توان آب لیمو را بدون خراب کردن دندان‌ها نوشید؟
برای نوشیدن آب لیمو از نی استفاده کنید
نوشیدن آب لیمو از طریق نی می‌تواند خطر بیشتر فرسایش را کاهش دهد، زیرا استفاده از نی باعث می‌شود تا مایعات از دندان دور شوند.
پس از نوشیدن آب لیمو دهانتان را بشویید
پس از نوشیدن آب لیمو فوراً دهان خود را با آب بشویید. با این کار اسیدی که ممکن است روی سطح دندان باقی مانده باشد از بین می‌رود و همچنین باعث کاهش اسیدیته بزاق دهان می‌شود.
پس از نوشیدن آب لیمو آدامسی فاقد قند بجوید
پس از نوشیدن آب لیمو آدامسی فاقد قند بجوید، زیرا این امر به شما در تولید بزاق بیشتر کمک کرده و میزان اسیدیته در دهان را خنثی می‌کند.
بلافاصله پس از نوشیدن آب لیمو مسواک نزنید
حداقل ۳۰ دقیقه پس از نوشیدن آب لیمو دندان خود را مسواک نزنید، زیرا باعث منتشر شدن اسید آب لیمو در دهان می‌شود و با فشار مسواک بر دندان‌ها مینای دندان آسیب می‌بیند پس تا یک ساعت پس از مصرف آب لیمو، مسواک نزنید و با جویدن یک تکه آدامس یا خوردن یک عدد خیار تعادل مواد را به دهان خود بازگردانید. سپس برای مسواک زدن از یک مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید (وجود فلوراید مینای دندان را سفت می‌کند).
آب لیمو را با آب سرد بخورید
از آب سرد استفاده کنید، زیرا آب گرم حلال بهتری بوده و اسید‌های موجود در یک نوشیدنی آب لیمو داغ بیشتر در دسترس مینای دندان هستند. از ریختن آبلیمو در چای داغ و … بپرهیزید.
لیوان خود را بزرگ‌تر کنید، نیمی از آب لیمو را در۲۵۰ میلی لیتر آب حل کنید. اگر چه ممکن است مهارکننده بنظر برسد، اما لیوانی بلند‌تر با آب بیشتر، اسید سیتریک لیمو را رقیق کرده و به همان اندازه موثر است و مزایایی برای سلامتی شما خواهد داشت.
از روغن گیاهی لیمو استفاده کنید
به جای آب لیمو، از دو قطره روغن گیاهی لیمو استفاده کنید.
آب لیمو را همراه سالاد مصرف کنید
بهتر است آب لیمو را همراه سالاد مصرف کنید.
قانون تعادل
البته ممکن است شما به مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در برخی غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی نیاز داشته باشید؛ بنابراین هنگام تهیه یک برنامه رژیم غذایی، مصرف غذا‌هایی که مفید است را منع نکنید، در عوض سلامت دندان خود را در نظر بگیرید.
یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید تا علائم فرسایش دندان را بررسی کند، زیرا فرسایش دندان غیر قابل برگشت است؛ به این معنا که مینای دندان پس از فرسایش هرگز رشد نمی‌کند، بنابراین اقدامات لازم را برای حفظ مینای دندان و داشتن یک عمر دندان‌های سالم و قوی انجام دهید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!