تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

راهکارهای موثر برای درمان هموروئید خارجی

هموروئید خارجی مشکلی است که بر عروق خارجی مقعد تاثیر می‌گذارد و عوامل مختلفی ممکن است باعث بروز آن شوند. علایم هموروئید خارجی شامل خونریزی، شکاف خوردگی و خارش است و در صورت عدم تغییر آن در یک تا دو هفته، نیاز به مراجعه به پزشک دارید. علائم هموروئید ممکن است با برخی بیماری‌های دیگر نیز اشتباه گرفته شود، بنابراین تشخیص صحیح توسط پزشک ضروری است.

درمان‌های هموروئید خارجی شامل درمان‌های خانگی و جراحی است. افراد می‌توانند از روش‌های خانگی مانند حمام گرم، خشک کردن مقعد، استفاده از پک یخ و مسکن‌ها برای تسکین درد و ناراحتی استفاده کنند. در صورت لزوم، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن هموروئید ترومبوزی پیشنهاد کند.

برای پیشگیری از بروز هموروئید خارجی، مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، نوشیدن مقدار کافی آب، و انجام فعالیت جسمانی منظم توصیه می‌شود. از پیشگیری از یبوست و اجتناب از زور زدن برای حرکت روده‌ای می‌تواند به کاهش احتمال بروز هموروئید کمک کند. در مجموع، هموروئید خارجی معمولا به خودی خود از بین می‌رود، اما در صورت لزوم باید به پزشک مراجعه کرد و درمان‌های توصیه شده را انجام داد.

فرارو- هموروئید خارجی هموروئیدی است که بر عروق خارجی مقعد تاثیر می‌گذارد. این هموروئید‌ها می‌توانند سبب خونریزی، شکاف خوردگی و خارش شوند. درمان‌های خانگی می‌توانند در بسیاری از موارد هموروئید خارجی را درمان کنند.به گزارش فرارو، هموروئید معمولا در نتیجه زور زدن در حین حرکت روده‌ای برای دفع ایجاد می‌شود. اشخاص ممکن است بیش از اندازه فشار بیاورند، به مدت طولانی توی دستشویی بنشینند یا مدفوع سفت و خشک داشته باشند که خارج شدن آن بسیار مشکل باشد.
 
در صورتی که یک هموروئید خارجی ظرف ۱ تا ۲ هفته از بین نرود، پزشک ممکن است نرم کننده مدفوع را برای تسهیل حرکت مدفوع تجویز کند. اگر فردی دچار درد شدید باشد، ممکن است پزشک برداشتن هموروئید از طریق جراحی را پیشنهاد بدهد.
علل و عوامل خطر
علاوه‌بر زور زدن هنگام انجام عمل دفع علت‌های دیگر و عوامل خطر آفرینی هستند که موجب هموروئید می‌شوند، از جمله:• بلند کردن اشیا سنگین• رژیم غذایی کم فیبر• چاقی• ایستادن یا نشستن به مدت طولانی• بارداری• آسیت یا همان تجمع مایعی که فشار اضافی را روی معده و روده‌ها ایجاد می‌کند.هموروئید خارجی از انواع دیگر هموروئید متفاوت است که معمولا به دلیل محل قرارگیری آن است. برای نمونه هموروئید داخلی داخل رکتوم است، معمولا بدون درد است و ممکن است خونریزی داشته باشد. هموروئید پرولاپس نوعی هموروئید داخلی است که برخی مواقع تا بخش خارجی مقعد متورم و ملتهب می‌شود. ممکن است که این هموروئید‌ها به داخل برگردند؛ همچنین این امکان وجود دارد که بدون مداخله دوباره به داخل بازگردند.هموروئید خارجی در بخش خارجی مقعد برآمدگی ایجاد می‌کند و معمولا درد بیشتری نسبت به هموروئید داخلی ایجاد می‌کند؛ زیرا بخش خارجی مقعد حساس‌تر از داخل آن است. افراد ممکن است هم‌زمان چند نوع هموروئید داشته باشند.
علائم چیست؟
افراد در صورت لمس کردن بخش خارجی مقعد متوجه هموروئید خارجی می‌شوند که همراه با خارش و درد هستند. هموروئید خارجی معمولا نسبت به پوست اطراف خود کمی صورتی رنگ است.
خون در مدفوع
افرادی که هموروئید خارجی دارند، معمولا هنگام دفع مدفوع متوجه مقداری خون می‌شوند. این خون معمولا در بخشی از مدفوع است و رنگ قرمز روشنی دارد؛ زیرا مستقیم از هموروئید خارج می‌شود، به جای اینکه در مسیر دستگاه گوارش باشد. خونی ناشی از هموروئید باید بسیار کم باشد. افراد مبتلا به هموروئید خارجی در صورتی که متوجه شوند مقدار خون زیاد است، باید فورا به پزشک مراجعه کنند.
 
لخته خون در هموروئید
هموروئید خارجی در صورتی که دچار ترومبوز شود، بسیار دردناک می‌شود. هموروئید ترومبوزی معمولا به رنگ آبی- بنفش است. در هموروئید ترومبوزی رگ‌هایی که موجب هموروئید می‌شوند، لخته خون را به وجود می‌آورند؛ درنتیجه خون قادر به جریان نخواهد بود و این اثر ممکن است به‌شدت دردناک باشد. بدن معمولا لخته خون را جذب می‌کند؛ بنابراین علائم را کاهش و درد را تسهیل می‌دهد.هنگامی که لخته خون در بدن جریان پیدا می‌کند یا جذب می‌شود، وجود یک هموروئید خارجی ممکن است گاه گوشت اضافی را روی مقعد ایجاد کند. وجود این برجستگی پوستی ممکن است به احتمال زیاد به مدفوع گیر کند و خروج آن را دشوار سازد، در این صورت پزشک معمولا جراحی را پیشنهاد می‌کند.
 
تشخیص
پزشک می‌تواند هموروئید خارجی را با ارزیابی علائم و معاینه فیزیکی تشخیص بدهد. هر فردی که مشکوک به هموروئید است، باید به پزشک مراجعه کند. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا برخی از علائم همچون خونریزی ممکن است به علت بیماری‌های بدتری باشد که عبارت‌اند از:• سرطان مقعدی• شقاق یا فیشر مقعد• سرطان روده بزرگ• بیماری التهاب روده• آبسه مقعد• گوشت اضافه
 
گزینه‌های درمانی چیست؟
درمان‌های هموروئید شامل درمان‌های خانگی و جراحی است. نمونه‌هایی از درمان‌های خانگی که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند، عبارت‌اند از:• حمام گرم• خشک کردن مقعد به شکل خیلی آرام پس از انجام عمل دفع که با استفاده از یا دستمال مرطوب انجام می‌شود• استفاده از پک یخ برای کاهش تورم• استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد و ناراحتی• استفاده از پماد‌هایی مانند کرم‌های حاوی روغن فندق یا هیدروکورتیزون که خارش را تسکین می‌دهند.
جراحی
براساس یافته‌های مطالعه‌ای در یک مجله پزشکی در آمریکا برداشتن همورئید خارجی ترومبوزی طی ۷۲ ساعت پس از به وجود آمدن آن می‌تواند درد را با سرعت بیشتری نسبت به سایر درمان‌ها تسکین بدهد. پزشک می‌تواند جراحی را با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام بدهد. جراحی زمانی موثر است که ظرف ۷۲ ساعت پس از بروز علائم انجام شود. بعد از این زمان جراحی معمولا سودمند نیست و علائم در نهایت به خودی خود بهبود پیدا می‌کنند.
درمان‌های دوران بارداری
زنان باردار می‌توانند بسیاری از درمان‌های خانگی را که توضیح داده شد، برای درمان هموروئید استفاده کنند و درد ناشی از هموروئید خارجی را تسکین بدهند. البته آن‌ها همیشه قبل از استفاده از هر درمان موضعی روی هموروئید خارجی باید با پزشک خود مشورت کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌کند.
روش‌های پیشگیری
مصرف مواد غذایی حاوی فیبر روش اصلی پیشگیری از بروز هموروئید خارجی، ایجاد یبوست و به وجود آمدن مدفوع سفت و خشک است. ترفند‌های پیشگیری از هموروئید خارجی شامل موارد زیر می‌شوند:• افزایش مقدار فیبر غذایی در رژیم غذایی ازجمله خوردن میوه‌های تازه، سبزیجات، نان با گندم کامل و غلات است.• نوشیدن مقدار زیادی آب در هر روز که سبب افزایش ادرار در فرد شود، ادرار شخص زرد کم‌رنگ باشد.• فعالیت جسمانی مرتب که حرکت طبیعی روده‌ها را تقویت می‌کند.• به موقع رفتن به دستشویی و به تاخیر نینداختن آن• کاهش مقدار زمان نشستن داخل دستشوییافرادی که مدام دچار یبوست می‌شوند و هموروئید هم دارند، باید با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنند.
 
چشم انداز
هموروئید خارجی معمولا به خودی خود از بین می‌رود. انجام اقداماتی برای کاهش بروز یبوست و جلوگیری از زور زدن برای حرکت روده‌ای می‌تواند به شخص کمک کند تا احتمال بروز هر نوع هموروئید را کاهش بدهد. هر فردی که هموروئید خارجی خیلی دردناک را تجربه می‌کند، باید برای درمان‌های توصیه شده به پزشک مراجعه کند.منبع: medicalnewstoday
وب سایت تک فان

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!