تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

موشک گیر انرژی چه مضراتی دارد؟

نوشیدنی‌های انرژی‌زا، با تبلیغات و تبدیل شدن به یک جزء اصلی از روزمره بسیاری از افراد، به عنوان یک منبع انرژی سریع و آسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از آنجایی که این نوشیدنی‌ها حاوی قند بالا، کافئین و مواد شیرین‌کننده مصنوعی هستند، مصرف بیش از حد آنها می‌تواند منجر به افزایش وزن، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و نقرس شود.

از آنجایی که میزان کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها معادل دو فنجان قهوه است، مصرف بیش از حد مواد محرک می‌تواند منجر به افزایش استرس، فشار خون، خطر چاقی و اختلال در خواب شود. بنابراین، ویژگی‌های مضر نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای سلامت بدن انسان بسیار قابل توجه و مهم است.

با این حال، مصرف متعارف و محدود از این نوشیدنی‌ها در موارد خاص مانند افزایش انرژی قبل از ورزش یا مطالعه، ممکن است موثر و مفید باشد. اما توصیه می‌شود که تا حد امکان به مصرف معتدل و مداوم این نوشیدنی‌ها توجه شود تا اثرات مضر آنها بر روی سلامت فرد کاهش یابد.

هر چند نوشیدنی‌های انرژی‌زا جزو نوشیدنی‌های پرطرفدار به حساب می‌آید، اما این نوشیدنی‌ها برای سلامت مناسب نیستند.
به گزارش ایسنا، نوشیدنی‌های انرژی‌زا به عنوان منبع انرژی تبلیغ می‌شوند و افرادی که به انرژی بیشتری در طول روز نیاز دارند از نوشیدنی‌های از این دست استفاده می‌کنند.
البته گاهی نوشیدنی‌های انرژی‌زا با نوشیدنی‌های ورزشی اشتباه گرفته می‌شوند این در حالیست که نوشیدنی‌های انرژی‌زا با نوشیدنی‌های ورزشی متفاوت هستند.
نوشیدنی‌های انرژی‌زا آب گازدار، حدود ۴۰ گرم قند (ساکارز و گلوکز)، شیرین‌کنند‌های مصنوعی، حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین دارند. میزان کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا معادل دو فنجان قهوه دم‌کرده است.
بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند بالا می‌تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی و نقرس شود. به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی‌های انرژی‌زا این نگرانی وجود دارد که این نوشیدنی‌ها ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند نه تنها مفید نباشد بلکه مضر هم باشد.
نوشیدنی انرژی‌زا ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می‌مانند یا توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود؛ این در حالی است که این نوشیدنی‌ها در کنار افزایش موقت انرژی اثرات سوئی مانند افزایش استرس، ایجاد رفتار‌های تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و دیابت نوع ۲، کیفیت پایین خواب و تحریک معده به همراه دارد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!