تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

نکات جالب درباره مضرات نوشیدنی‌های انرژی‌زا: اثرات نه چندان خوب آنها بر سلامتی‌تان

نوشیدنی‌های انرژی‌زا معمولا شامل قند، کافئین و شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند که ممکن است در موارد ضروری و برای افزایش انرژی مصرف شوند. اما بصورت مداوم و بدون نظارت می‌توانند به سلامتی آسیب بزنند.

مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است به افزایش وزن، ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی و نقرس منجر شود. این نوشیدنی‌ها با ترکیبات مخربی مانند قند بالا و مواد محرک نه تنها اثرات مضر بر روی سیستم عصبی و قلبی دارند، بلکه باعث افزایش استرس، فشار خون و خطر چاقی نیز می‌شوند.

به علاوه، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از ورزش یا برای بیداری در مواقع اضطراری ممکن است منجر به افزایش انرژی موقت شود، اما اثرات جانبی ناخوشایند زیادی دارد که می‌تواند به مشکلاتی از جمله اختلال خواب، تنگی نفس و افزایش تنش عصبی منجر شود.

بهتر است از مصرف معتدل و با پزشک مشورت کننده برای افرادی که نیاز به این نوشیدنی‌ها دارند و در کل، رعایت یک رژیم غذایی سالم و تنوع در مواد غذایی برای حفظ سلامتی بهتر است.


هرچند نوشیدنی‌های انرژی‌زا جزو نوشیدنی‌های پرطرفدار به حساب می‌آید، اما این نوشیدنی‌ها برای سلامت مناسب نیستند.
به گزارش ایسنا، نوشیدنی‌های انرژی‌زا به عنوان منبع انرژی تبلیغ می‌شوند و افرادی که به انرژی بیشتری در طول روز نیاز دارند از نوشیدنی‌های از این دست استفاده می‌کنند.
البته گاهی نوشیدنی‌های انرژی‌زا با نوشیدنی‌های ورزشی اشتباه گرفته می‌شوند این درحالیست که نوشیدنی‌های انرژی‌زا با نوشیدنی‌های ورزشی متفاوت هستند.
نوشیدنی‌های انرژی‌زا آب گازدار، حدود ۴۰ گرم قند (ساکارز و گلوکز)، شیرین‌کنند‌های مصنوعی، حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین دارند. میزان کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا معادل دو فنجان قهوه دم‌کرده است.
بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند بالا می‌تواند منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی عروقی و نقرس شود. به دلیل مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی‌های انرژی‌زا این نگرانی وجود دارد که این نوشیدنی‌ها ممکن است برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند نه تنها مفید نباشد بلکه مضر هم باشد.
نوشیدنی انرژی‌زا ممکن است توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می‌مانند یا توسط یک ورزشکار جوان قبل از یک بازی مهم استفاده شود؛ این در حالی است که این نوشیدنی‌ها در کنار افزایش موقت انرژی اثرات سوئی مانند افزایش استرس، ایجاد رفتار‌های تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش خطر چاقی و دیابت نوع ۲، کیفیت پایین خواب و تحریک معده به همراه دارد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!