تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

پیام ترافیک: فرارویی برای حفظ حریم سکه ها

اولین حراج سکه روز گذشته در مرکز مبادله طلا و ارز آغاز شد اما با وجود تاکید بر آماده‌سازی زیرساخت‌ها، سامانه با مشکلات فنی روبرو بود و برخی از متقاضیان نتوانستند احراز هویت و ثبت سفارش کنند. اما استقبال بسیار بالا نشان از حجم بالای دارایی نقدی مردم و تمایل آنها به تبدیل ریال به دارایی با ارزش است.
اگر این مشکلات برای حراج‌های آتی حل نشوند و میزان عرضه سکه نتواند تقاضا را پوشش دهد، احتمال انتقال دارایی‌ها به بازارهای دیگر وجود دارد. مرجع مذکور اعلام کرد که حراج‌های سکه تا پایان سال ادامه خواهد داشت و از مردم خواست عجله نکنند.
همچنین، حراج دوم سکه برای ۱۶ اسفندماه آغاز خواهد شد و افرادی که در حراج اول نتوانستند ثبت‌نام کنند یا برنده نشوندند، می‌توانند شرکت کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند با همین وجه واریزی در کیف پول خود در حراج دوم شرکت کنند. از طریق پیام‌ک معاملات سکه آگاهی داده خواهد شد و اطلاعات لازم برای ثبت‌نام و احراز هویت در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
در مجموع، حراج سکه نشان از وجود حجم بالای دارایی نقدی در دست مردم دارد و این تمایل آنها به تبدیل ریال به دارایی با ارزش را نشان می‌دهد. در صورت لزوم، ممکن است دارایی‌ها به سایر بازارها منتقل شوند اما با استقبال بالا از حراج‌ها و رشد طلای جهانی، بازار سکه همچنان جذاب خواهد ماند.


اولین حراج سکه روز گذشته آغاز شد. با وجود تاکید بر ضرورت آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای این حراج، اما در طول اجرای آن، سامانه با قطعی‌های بسیاری همراه بود و بخشی از متقاضیان امکان احراز هویت و ثبت سفارش را نداشتند. این استقبال بالا نشان می‌دهد دارایی نقدی در دست مردم حجم بالایی دارد و آن‌ها به دنبال یک بازار مناسب برای تبدیل ریال خود هستند. در صورتی که این مشکلات در حراج‌های بعدی رفع نشود و میزان عرضه سکه هم بخش مناسبی از تقاضا‌ها را پوشش ندهد، این امکان وجود دارد که دارایی‌های مذکور به سمت سایر بازار‌ها سرازیر شوند.
به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته، اولین حراج سکه طلا در مرکز مبادله طلا و ارز آغاز شد. مطابق اعلام این مرکز، متقاضیان از ساعت ۱۲ بامداد شنبه امکان ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه را داشتند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد سامانه مذکور مشکلات فنی بسیاری داشت و تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان حتی با وجود پرداخت وجه برای احراز هویت، موفق به انجام این کار نشدند. در زمان شروع حراج ورود به سامانه همچنان با مشکلات بسیاری همراه بود.
استقبال بالا از مزایده ربع سکه
کمی پس از آغاز حراج در ساعت ۱۲ظهر روز گذشته، به دنبال انتشار اخباری مبنی بر قطعی سامانه و اعتراضات متقاضیان، اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله طلا و ارز، از مردم خواست نگران نباشند و عجله هم نکنند، زیرا به گفته او تا پایان امسال حراج سکه تکرار می‌شود و ادامه خواهد داشت. بالسینی همچنین تاکید کرد: به دلیل ازدحامی که در سامانه برای ثبت‌نام و احراز هویت و همچنین ثبت سفارش وجود دارد، برخی از متقاضیان برای ورود به سایت دچار مشکل شدند. البته در حال حاضر عده‌ای فرآیند احراز هویت و ثبت سفارش را انجام داده‌اند و در حال انجام هستند، اما به دلیل تقاضای بالا سایت برای عده‌ای باز نمی‌شود.
حراج دوم ۱۶ اسفند برگزار می‌شود
به دنبال این موضوع، مرکز مبادله طلا و ارز در اطلاعیه‌ای از استقبال بالای متقاضیان از این حراج خبر داد و اعلام کرد حراج دوم سکه روز چهارشنبه ۱۶اسفندماه برگزار خواهد شد. طبق اطلاعیه این مرکز، متقاضیانی که در حراج اول امکان ثبت‌نام و احراز هویت نداشته‌اند، یا کسانی که در حراج نخست برنده نشده‌اند، می‌توانند در حراج دوم شرکت کنند.
ضمنا به اطلاع می‌رساند متقاضیانی که واریز وجه در سامانه را انجام داده‌اند می‌توانند با همین وجه واریزی در کیف پول خود اقدام به شرکت در حراج دوم کنند. همچنین مطابق اعلام مرکز مبادله، آگهی حراج دوم که شامل نوع سکه‌ها و شرایط شرکت در حراج است، طی ساعات آتی به استحضار مردم خواهد رسید. ضمنا متقاضیان می‌توانند طی ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز اقدام به ثبت‌نام و احراز هویت کنند.
کشف قیمت ربع سکه
طبق اعلام مرکز مبادله طلا و ارز، از تعداد ۱۲هزار و ۸۷۷ قطعه ربع سکه ثبت‌سفارش‌شده در سامانه، با توجه به کف قیمت تعیین‌شده توسط عرضه‌کننده، یکه‌زار و ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱میلیون و ۵۴۸ هزار تومان به برندگان تخصیص داده شد. همچنین نتیجه حراج سکه از طریق پیامک به برندگان اطلاع‌رسانی شده و ضمنا از طریق حساب کاربری متقاضیان در سامانه معاملات سکه طلا قابل‌دسترس است.
پیام اولین حراج سکه چه بود؟
نکته مهمی که می‌توان از استقبال بالای انجام‌شده از این حراج استنباط کرد، این است که دارایی ریالی بسیاری در اقتصاد و در دست مردم وجود دارد و به دلیل بالا بودن انتظارات تورمی، تقاضا برای تبدیل کردن این ریال‌ها به یک دارایی باارزش بسیار بالاست. این نکته هم در حراج سکه و هم در انتشار اوراق با سود ۳۰درصدی مشخص شد. از سوی دیگر می‌توان مطمئن بود عرضه سکه در این حراج، کفاف این همه تقاضا را نخواهد داد؛ بنابراین افراد به سراغ بازار دیگری خواهند رفت که دردسترس‌ترین آن، طلا و سکه و ارز خواهد بود. رشد طلای جهانی هم بازار سکه را جذاب‌تر می‌کند. البته در صورت بهبود وضعیت بازار سهام، این امکان وجود دارد که افراد به سراغ بورس بروند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!