تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

آیا شرکت در حراج سکه اقتصادی و سودآور است؟

حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا وسیله‌ای است که برای فروش و خرید سکه‌ها به صورت عمده و با روش حراجی عمل می‌کند. در هر دور حراج، متقاضیان می‌توانند سکه‌ها را با قیمت‌های متفاوت خریداری کنند و این امر می‌تواند به آن‌ها سود زیادی را ارائه کند. پس از پایان حراج، سکه‌های خریداری شده توسط برندها تحویل داده می‌شود. در این روند، افرادی که در حراج شرکت می‌کنند می‌توانند با به خریدن سکه‌ها با قیمت پایین از مرکز مبادله ارز و طلا، آن‌ها را به قیمت بالاتری در بازار طلا بفروشند و سود خوبی کسب کنند.
با اینکه حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا برای شرکت‌کنندگان به نحوی می‌تواند مشکلات و چالش‌هایی ایجاد کند، اما بازار طلا و ارز به شکل کلی از این فعالیت تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و افرادی که در این حراج‌ها شرکت می‌کنند، می‌توانند با تغییراتی که در قیمت سکه‌ها و طلا رخ می‌دهد، سود داشته باشند. این نوع فعالیت‌ها با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و قیمت‌های مختلف ارز و طلا، می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر بازارهای مالی داشته باشد و به عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد بازنگری شود.


فرارو- حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا وارد دور جدیدی می‌شود و طبق برنامه، حراج نوبت سوم، چهارم و پنجم به‌ترتیب شنبه، یکشنبه و دوشنبه این هفته کلید می‌خورد.
به گزارش فرارو؛ حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا تا اینجای کار دو مرتبه اتفاق افتاده و در جریان آخرین حراج، ربع‌سکه بهار آزادی حدود یک میلیون زیر قیمت بازار آزاد به برنده‌های حاضر در حراج تعلق گرفته است. شرایط خرید سکه از مرکز مبادله به‌شکلی است که هر خریدار نهایتا امکان ثبت سفارش پنج قطعه سکه دارد و اینطوری سود خریداران سکه در آخرین حراج مرکز مبادله ارز و طلا به بیش از پنج میلیون تومان می‌رسد. با تمام این حرف‌ها، تاریخ تحویل سکه از مرکز مبادله که در بهترین حالت هفت روز بعد از پایان حراج تعیین شده، می‌تواند همه این محاسبات را نقش بر آب کند و از طرف دیگر شرکت‌کننده‌های حراج همچنان با معضلاتی مثل برنگشتن پول به کیف پول شخصی سروکار دارند.
نتایج حراج ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا
حراج ربع‌سکه تا شروع هفته پایانی اسفند دو مرتبه انجام شده است. آخرین بار روز چهارشنبه ۱۶ اسفند حراج ربع‌سکه بهار آزادی در مرکز مبادله ارز و طلا اتفاق افتاد و نهایتا از مجموع ۷۲ هزار و ۵۹۶ سفارش ثبت‌شده، ۱۰ هزار و پنج قطعه ربع‌سکه به متقاضیان تعلق گرفت. با چه قیمتی؟
قیمت ربع‌سکه در مرکز مبادله ارز و طلا و فروش به سبک حراج، به‌طور متوسط ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان به‌ثبت رسید. طبیعاتا این عدد میانگینی از ارقام پیشنهادی برنده‌های حراج است و خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا برای همه برنده‌ها کمی بیشتر یا کمتر از ۱۲ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان هزینه داشته، اما بدنیست بدانید همان روز در بازار آزاد، صراف‌ها ربع‌سکه را به‌شکل متوسط ۱۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان فروختند.
خرید ربع‌سکه از مرکز مبادله ارز و طلا به‌این ترتیب بابت هر قطعه یک میلیون و ۵۲ هزار تومان نسبت به بازار آزاد به‌نفع خریدار تمام شده و این عدد بابت پنج قطعه ربع‌سکه که حداکثر میزان خرید از مرکز مبادله تعیین شده، به پنج میلیون و ۲۶۰ هزار تومان می‌رسد.
حراج ربع‌سکه در مرتبه اول نیز بابت هر قطعه ربع‌سکه ۶۴۲ هزار تومان درمقایسه با بازار آزاد به‌سود خریدار تمام شده است. آن روز یعنی یکشنبه ۱۳ اسفند از مجموع تقریبا ۱۲ هزار سفارشی که ثبت شد، ۱۱۸ قطعه سکه با میانگین قیمت ۱۱ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان به متقاضیان تعلق گرفت.
قیمت ربع‌سکه در بازار آزاد آن روز به‌شکل متوسط ۱۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان به‌ثبت رسید و با این اوصاف خرید پنج سکه از مرکز مبادله، برای خریدار سود سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومانی داشته است.
بیشتر بدانید| حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا برای شرکت‌کننده‌های حراج تا الان بدون دردسر نبوده است. اگر از دسترس خارج شدن سامانه مرکز مبادله در روز اول حراج را فاکتور بگیریم، معضل دوم شرکت‌کننده‌ها به یکسری از مشکلات فنی برمی‌گردد. طوریکه بخشی از مخاطبان تک فاناعلام کردند باوجود برنده نشدن در حراج، هنوز پولی به کیف پول اختصاصی آن‌ها عودت داده نشده
تاثیر حراج سکه در بازار طلا
حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا فقط یک روز در روند بازار آزاد تاثیر داشت و از روز دوشنبه ۱۴ اسفند روند افزایش قیمت‌ها تداوم پیدا کرد.
ربع‌سکه بهار آزادی که همزمان با اولین روز حراج در مرکز مبادله ارز و طلا، در بازار آزاد به‌طور متوسط ۱۲ میلیون و ۱۹۰ هزارتومان قیمت داشت و نسبت به شنبه حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شده بود، از روز دوشنبه ۱۴ اسفند در مسیر صعودی قدم برداشت و تا قبل آغاز حراج سوم ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد.
قیمت ربع‌سکه به‌این ترتیب در حدفاصل حراج اول تا سوم در مرکز مبادله ارز و طلا یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان یعنی حول‌وحوش ۱۳ درصد ارتقا پیدا کرد.
سکه امامی به‌عنوان گران‌ترین قطعه سکه در بازار طلا درحال حاضر ۳۷ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود، اما اگر به روز یکشنبه ۱۳ اسفند برگردیم با عدد ۳۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان روبرو می‌شویم. سکه امامی با این اوصاف از زمان آغاز حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا دو میلیون و ۱۳۰ هزار تومان گران شده است.
قیمت نیم‌سکه بهار آزادی در همین مدت از ۱۹ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان به بالای محدوده ۲۱ میلیون نقل مکان کرده و سکه گرمی که ارزان‌ترین قطعه بین سکه‌های طلاست، به‌جای شش میلیون و ۱۲۰ هزار تومان، شش میلیون و ۸۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلا ۱۸ عیار نیز در این مدت از گرمی دو میلیون و ۹۸۷ هزار تومان، به بیش از سه میلیون ارتقا پیدا کرده و امروز سه میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ثبت رسید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!