تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

آیا قیمت بیت‌کوین به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید؟

بیت‌کوین یکی از مهمترین موضوعات اقتصادی و سیاسی دوران حال است. این ارز دیجیتال نه تنها تاثیرات خود را بر اقتصاد جهانی و بازار‌های مالی دارد، بلکه در سیاست‌ها و انتخابات نیز وزن خود را گذاشته است. بیت‌کوین به‌تازگی به یک هاوینگ معروف، یعنی کاهش نصفی پاداش بلاک‌ها، می‌رسد که این ممکن است تاثیرات بزرگی بر روند قیمت‌گذاری این دارایی داشته باشد.

همچنین، روند رشد بیت‌کوین در اواخر سال‌ها به قدری چشمگیر بوده که تا انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایالات متحده نیز می‌تواند نقش مهمی در انتخابات داشته باشد. از سوی دیگر، طلا نیز در حال اوج گرفتن است با توجه به نوسانات بازار‌ها و شرایط اقتصادی و سیاسی جهانی.

بیت‌کوین و طلا نشان‌دهندگانی از تکنولوژی و انقلابی که در حال رخ دادن است. هر دو دارایی از انعکاسات اقتصادی، سیاسی، حتی فرهنگی و اجتماعی برخوردارند که این تأثیرات به طور همزمان بر بازار‌های جهانی و تصمیم‌گیران سیاسی تاثیر می‌گذارند.

در نهایت، احتمالاً باید منتظر بمانیم تا روند رشد بیت‌کوین و طلا ادامه یابد و تاثیرات آن‌ها بر اقتصاد و سیاست جهانی روشن‌تر شود. این دو دارایی، به نظر می‌رسد، نقش مهمی در انتخابات آینده، تغییرات بازار‌های مالی و اقتصاد جهانی، و حتی تفکر اجتماعی و سیاسی خواهند داشت.


«بیت‌کوین برمی‌خیزد». این عنوان بیشتر اخباری است که از اواخر سال میلادی گذشته تا به امروز در خبرگزاری‌های سراسر دنیا منتشر شده است. این دارایی نوین، نقشی تعیین‌کننده در تغییر سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت‌ها خواهد داشت و سال ۲۰۲۴ سالی تعیین‌کننده در تغییر تفکر بازار‌ها و نیز کمپین‌های انتخاباتی نسبت به دارایی‌هاست.
به گزارش هم‌میهن، بیت‌کوین دوباره قدرت یافته و اگر روند‌های فعلی به همین شکل ادامه یابد، باید امسال را سال ارز‌های دیجیتال نامید. در طول سال گذشته بیت‌کوین تقریباً ۶۵ درصد از ارزش بازار خود را از دست داد. اما در پایان سال نشانه‌های بهبود دیده شد.
در نوامبر ۲۰۲۲، سقوط صرافی FTX باعث کاهش ۳۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازار ارز‌های دیجیتال شد و بر چندین ارز دیجیتال تاثیر به شدت منفی گذاشت. ارز‌هایی که بیشترین آسیب را متحمل شدند، توکن‌هایی بودند مانند سولانا که ارتباط مالی عمیقی با این صرافی داشتند. توکن سروم و FTT توکن خود صرافی FTX نیز تحت تاثیر سقوط این صرافی قرار گرفتند. اما یک سال بعد، اوضاع نه‌تن‌ها برای بیت‌کوین، بلکه برای اکثر ارز‌های دیجیتال تحت تاثیر این سقوط بهبود یافت. در ابتدای سال جاری میلادی، بیت‌کوین به ۴۵۲۰۳ دلار در هر واحد صعود کرد.
از چهارم ماه مارس بیت‌کوین توانست برای اولین بار از دسامبر ۲۰۲۱ با ارزش بازار ۲۵/۱ تریلیون دلار و ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۳۸/۲ تریلیون دلار به رقم ۶۳۷۲۵ دلار در هر واحد دست یابد. در پنجم ماه مارس، بیت‌کوین به ۶۹ دلار در هر واحد رسید، هر چند در عرض سی دقیقه ۲/۳ درصد از ارزش خود را از دست داد.
از نظر تاریخی، زمانی که بیت‌کوین به بالاترین حد خود می‌رسد، قیمت‌ها برای چند روز آینده افزایش می‌یابند: در سال ۲۰۲۰، از ۲۰۰۰۰ دلار در یک دوره ۴۸ ساعته به ۲۴۲۰۰ دلار افزایش یافت. این رقم تا ژوئن ۲۰۲۲ و در بحبوحه بازار نزولی، دوباره به زیر ۲۰۰۰۰ دلار نرسید. در مارس ۲۰۱۷، بیت‌کوین به بالاترین رقم ۱۳۵۰ دلار رسید و در دو هفته بعد به ۸۹۷ دلار کاهش یافت. بعد شروع به اوج‌گیری کرد تا به بالاترین حد نهایی ۲۰۰۰۰ دلار رسید. کارشناسان کوین‌دسک پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً بیت‌کوین قبل از اینکه از مرز ۶۹۰۰۰ دلار عبور کند، ابتدا به ۶۴۰۰۰ و شاید حتی به ۶۱۰۰۰ دلار هم سقوط کند.
هاوینگ بعدی بیت‌کوین؟
حالا خبر هیجان‌انگیزی که در میان خبر‌های تحلیلی بازار کریپتو منتشر شده این است که هاوینگ بعدی بیت‌کوین در اوایل ماه آوریل اتفاق خواهد افتاد. هاوینگ یک اتفاق از پیش برنامه‌ریزی‌شده در پروتکل بیت‌کوین است که بعد از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک یا تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.
در هاوینگ بیت‌کوین، پاداشی که ماینر‌ها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند، نصف می‌شود. با نصف‌شدن پاداش بلاک‌ها، بیت‌کوین‌های کمتری تولید شده و تورم BTC کاهش می‌یابد. هاوینگ بیت‌کوین تا زمانی ادامه می‌یابد که تمام ۲۱ میلیون کوین استخراج شود. گفته می‌شود این استخراج تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. هم‌اکنون حدود ۱۹.۶ میلیون بیت‌کوین در بازار‌های ارز‌های دیجیتال در گردش است.
براساس گزارش بیزینس‌تایمز، کریپتو‌های کوچکتر نیز در حال بالا کشیدن خود هستند. معامله‌گران بر این باورند که این ارز‌ها در فهرست بعدی افزایش ارزش قرار دارند. براساس اعلام کوین گکو، که تخصص آن جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات بازار رمزارزهاست، در ماه گذشته ارزش کلی توکن‌ها بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.
چرا بیت‌کوین رشد کرد؟
یکی از عوامل مهم در رشد بیت‌کوین از ابتدای سال، تصویب صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) توسط رگولاتور مالی ایالات متحده در ماه ژانویه بوده است. ETF بیت‌کوین یا صندوق قابل معامله در بورس BTC، نوعی سهام است که در آن مقدار زیادی بیت‌کوین واقعی وجود دارد یا به بازار فیوچرز یا آتی بیت‌کوین متصل است. قیمت سهام صندوق براساس قیمت بیت‌کوین بالا و پایین می‌شود. روزنامه گاردین به نقل از جف بیلینگهام، مدیر ابتکارات استراتژیک در شرکت تحقیقاتی چِین‌آنالیز، نوشت که اعلام ETF نشان می‌دهد که اکنون «بلوغ نهادی» در بازار ارز‌های دیجیتال وجود دارد. او می‌گوید: «ما این نوع زیرساخت و اعتماد را در بازار در دوره‌های صعودی قبلی ارز‌های دیجیتال مشاهده نکردیم».
آینده نزدیک چگونه خواهد بود؟
جف کندریک، رئیس تحقیقات کریپتو در بانک استاندارد چارترد، معتقد است که قیمت بیت‌کوین تا پایان سال جاری به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. هاوینگ بیت‌کوین می‌تواند یکی از منابع افزایش قیمت باشد.
اما فوربز می‌نویسد که علاقه‌مندان بیت‌کوین همیشه پیش‌بینی‌های بیش از حد مثبت و در مواقعی غیرممکن برای ارز دیجیتال مورد علاقه خود دارند. برخی حتی می‌گویند که بیت‌کوین می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ شاهد ارزش ۱۰ میلیون دلاری باشد.
این رقم فرضی و قابل توجه ۱۰ میلیون دلاری را چند مرکز شناخته‌شده در دنیای رمزارز‌ها نشر داده‌اند. بانک استاندارد چارترد، در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود قیمت پیش‌بینی خود را از ۱۰۰ هزار دلار به ۱۲۰ هزار دلار تا پایان سال ۲۰۲۴ رسانده است. اما بانک ام‌ان‌سی پیش‌بینی کرده است که بیت‌کوین تا پایان سال جاری به رقم ۵۰ هزار دلار برسد.
سامسون مو، مدیرعامل شرکت کریپتو جی‌ای‌ان‌۳، معتقد است که این ارز دیجیتال در پنج سال آینده به یک میلیون دلار خواهد رسید. از سوی دیگر، کارشناسان ارز‌های دیجیتال بر این باورند که بیت‌کوین ممکن است در سال‌های آینده به ۱۰ میلیون دلار برسد.
اثرات سیاسی قیمت بیت‌کوین
بیت‌کوین یک نوع دارایی است و مانند هر دارایی دیگری اثرات اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد. در دنیای سیاست، بیت‌کوین آنقدر اهمیت یافته است که حالا مشاوران کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده باید بخشی از برنامه‌های اقتصادی این کاندیدا‌ها را براساس منافع و خواسته‌های دارندگان این ارز‌های دیجیتال تنظیم کنند. بر همین اساس چشم رای‌دهندگانی که در بازار ارز دیجیتال فعال هستند به برنامه‌های اعلامی این کاندیداهاست. نظرسنجی‌ها در داخل ایالات متحده نشان می‌دهد این رای‌دهندگان به کاندیدایی که برای ارز دیجیتال اهمیتی قائل نیست، رای نخواهند داد. این درحالی است که هنوز نه جو بایدن و نه دونالد ترامپ، هیچ‌کدام برنامه مشخص و واضحی برای این حوزه ارائه نداده‌اند.
پیشتر بایدن از مالیات‌گیری از فعالین بازار کریپتو سخن گفته بود و ترامپ فعالیت در این بازار را نوعی کلاهبرداری می‌دانست که می‌تواند ارزش پول ملی این کشور را کاهش دهد، اما امروزه و با رکوردشکنی بازار‌های دیجیتال، به نظر می‌رسد این دو سیاستمدار قدیمی، اندکی باید تفکرات خود را درباره دارایی‌ها و نقش جوانانی که به سمت این دارایی‌ها رفته‌اند، تغییر دهند.
از بازار طلا چه خبر؟
در حالی‌که در لحظه تنظیم این گزارش قیمت سکه امامی در بازار ایران به ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و قیمت دلار مبادله‌ای هم به ۴۳۰۳۰ تومان رسید، بازار‌های جهانی هم شاهد اوج‌گیری فلز زرد بودند. این روز‌ها همزمان با افزایش قیمت بیت‌کوین، قیمت طلا هم به بالاترین سطح خود رسید. صبح روز سه‌شنبه قیمت طلا حدود ۴/۰ درصد افزایش یافت. این در حالی است که روز دوشنبه طلا بالاترین سطح تاریخی ۳۰/۲۱۲۶ دلار در هر اونس را ثبت کرده بود. نوسانات بازار، آشوب‌های ژئوپلیتیکی و عدم قطعیت در سیاست‌های پولی و مالی ایالات متحده همگی به افزایش قیمت طلا کمک کردند.
هنگامی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، نگهداری دارایی‌های درآمدزا (مانند اوراق قرضه) جذابیت کمتری نسبت به داشتن این فلز گرانبها پیدا می‌کند. با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند که طلا محافظی در برابر تورم است و حتی اگر تورم افزایش پیدا کند، طلا باز هم ارزش خود را حفظ خواهد کرد.
اما این مقدار افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی کارشناسان اقتصادی را شگفت‌زده کرده است. به گزارش بیزینس اینسایدر، در حالی‌که تغییر چندانی در انتظارات برای تغییر سیاست‌های پولی فدرال‌رزور یا سایر محرک‌های اقتصادی رخ نداده، این تغییر قیمت طلا عجیب است.
اوله هانسن، استراتژیست ساکسوبانک می‌گوید: افزایش ریسک اصلاح بازار سهام، که داده‌های تولید ضعیف ایالات متحده در روز جمعه گذشته آن را تقویت کرده، احتمالاً برخی از سرمایه‌گذاران را متقاعد کند که از خرید سهام دست بکشند و به سمت خرید طلا بروند.
براساس گزارش بیزینس اینسایدر صندوق‌های کلان که تا همین اواخر در بازار طلا فعال نبودند، نیروی جدید خرید این فلز بوده‌اند.
در ماه‌های اول سال جاری، نقش طلا به‌عنوان یک دارایی امن (haven asset) با افزایش خطرات ژئوپلیتیکی برجسته شده است و از سویی حملات به کشتی‌رانی در دریای سرخ نشان از تشدید تنش‌های خاورمیانه دارد. مشکلات اقتصادی چین و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در پایان سال، ترکیبی بالقوه و بی‌ثبات را به وجود آورده است. کارشناسان اقتصادی در شرکت خدمات مالی آی‌ان‌جی گروپ انتظار دارند که طلا در سال جاری با ارقام بالاتری هم معامله شود، زیرا با تنش‌های ژئوپلیتیکی و عدم اطمینان از نتایج انتخابات ایالات متحده، معامله‌گران به‌دنبال آن هستند تا دارایی امن‌تری به‌دست آورند.
پشت‌پرده رکوردشکنی طلا و بیت‌کوین
در لحظه نوشتن این مقاله بیت‌کوین به ۶۹۱۹۱.۹۵ دلار به ازای هر واحد رسید و رکوردی را که در نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، شکست، در حالی‌که طلا به قله ۲۱۴۱.۷۹ دلاری در هر اونس رسید و از بالاترین رکورد‌های قبلی در اوایل دسامبر هم فراتر رفت.
هر دو دارایی را سخت‌گیرترین طرفداران‌شان یعنی به ترتیب HODLers و Goldbugs به عنوان شکل نهایی پول در نظر می‌گیرند؛ با این حال، عوامل پشت پرده این اوج‌گیری‌ها بسیار متفاوت بوده‌اند.
بیت‌کوین از رشد مناسبی برخوردار بوده است. اگر این دارایی را یک سال پیش خریده بودید، تا به حال پول خود را سه برابر کرده بودید.
دلایل متعددی برای این اوج‌گیری وجود دارد. واضح‌ترین دلیل این است که رگولاتور‌های ایالات متحده ای‌تی‌اف‌های بیت‌کوین را [صندوق‌های مبادله‌ای که می‌توانند بیت‌کوین را نگه دارند] تأیید کرده است. بنابراین، سرمایه‌گذاران آمریکایی اکنون می‌توانند بدون نیاز به صرافی‌های مبهم یا کیف پول سرد (Cold Wallet) با بیت‌کوین مبادله انجام دهند و همه این حس را داشته باشند که نوعی تاییدیه سازمانی وجود دارد.
دلیل دیگر این است که به نظر می‌رسد شیدایی فناوری دوباره بازار سهام ایالات متحده را فرا گرفته است و به‌طور کلی بیت‌کوین در زمانی که عملکرد نزدک خوب است، عملکرد خوبی داشته است. به علاوه، این ارز دیجیتال در حال نزدیک شدن به یک «هاوینگ» (یا همان‌طور که بزرگ‌ترین طرفدارانش آن را «هاونینگ» می‌نامیدند) است و باز هم، از نظر تاریخی، احتمالاً قیمت آن نویددهنده نتایج خوب آینده است.
طلا هم اوج گرفت
اوج‌گیری طلا امری کاملاً متفاوت است. طلا ممکن است به رکورد بالایی رسیده باشد، اما در سال گذشته تنها حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است. طلا مانند بیت‌کوین، دارایی بی‌نام بدون طرف مقابل معامله است. به عبارت دیگر، اگر شما صاحب یک قطعه فیزیکی طلا هستید یا یک بیت‌کوین دارید، اگرچه ارزش آن ممکن است نوسان داشته باشد، کمی بالا برود و کمی پایین بیاید، اما به وجود یا تایید هیچ مؤسسه یا شرکتی یا شخصی وابسته نیست.
اما برخلاف بیت‌کوین، طلا یک دارایی سفته‌بازانه «ریسک» نیست؛ معمولا برعکس است. حداقل یکی از دلایلی که مردم بیت‌کوین می‌خرند این است که می‌بینند این دارایی‌ها به‌طور کلی در حال افزایش است و می‌خواهند با آن همراه باشند. در مقابل، زمانی که نگران از بین رفتن همه چیز هستید، طلا معمولاً به‌عنوان یک پناهگاه استفاده می‌شود.
چه اتفاقی دارد می‌افتد؟
از انعطاف‌پذیری کمی گیج‌کننده طلا در گذشته نزدیک شروع کنیم. در گذشته، طلا به‌طور کلی با نرخ‌های بهره «واقعی» همبستگی خوبی داشت. به عبارت دیگر، زمانی که نرخ‌های بهره پایین می‌آیند، پس از محاسبه تورم، طلا عملکرد خوبی داشته است.
اما همان‌طور که چارلی موریس از خبرنامه اطلس‌پلاس اشاره می‌کند، اکنون این موضوع در بازار چندان صدق نمی‌کند. چارلی عقاید جالبی در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد دارد و شایان ذکر است که مبادلات در حال تغییر است. ما اکنون در یک محیط بازار بسیار متفاوت با محیطی هستیم که از سال ۲۰۰۸ در آن بوده‌ایم (در واقع از ۱۹۸۱ تاکنون در آن بوده‌ایم.)
به‌طور کلی، به گمان من، قدرت طلا ارتباط زیادی با آشفتگی اقتصادی چین دارد و نیز احتمالاً مربوط به سوء‌ظن‌هایی ا‌ست که بازار دچار آن شده است، به این معنی که هر کاری که فدرال‌رزرو در آینده با نرخ‌های بهره انجام دهد، باز هم نتوانسته تورم را مهار کند و احتمالاً شجاعت انجامش را هم ندارد؛ و البته بدون شک همانطور که بودجه امروز بریتانیا به ما یادآوری می‌کند، ما در محیطی هستیم که اکثر دولت‌های توسعه‌یافته جهان بزرگ‌ترین بار بدهی‌های پس از جنگ جهانی دوم را به دوش می‌کشند. لازم نیست حتماً از متعصبین «مرگ دلار» باشید تا بپذیرید که این [اوج‌گیری بیت‌کوین و طلا] به آن معناست که سرمایه‌گذاران احتمالاً حق دارند کمی بیشتر از حد معمول نگران یکپارچگی ارز‌های تحت حمایت دولت شوند.
کریپتو و تغییر انتخابات
سم لیمن، مدیر شرکت بیت‌کوین ریتو پلتفرمز، «اقتصاد»، «مهاجرت»، «تغییر اقلیم»، «سقط جنین»؛ نتیجه انتخابات به موضوعات مهمی از این دست بستگی دارد. اما مسئله‌ای جدید در سیاست آمریکا در حال ظهور است؛ موضوعی که قرار است میلیون‌ها رای‌دهنده را به پای صندوق‌های رای بکشاند. موضوعی که خطوط حزبی و مرز‌های جمعیتی را به هم می‌زند. چیزی که به‌خوبی می‌تواند نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را تعیین کند.
برخلاف سال ۲۰۲۰، دارندگان کریپتو در سال ۲۰۲۴ در یک بلوکِ رای منسجم گرد هم می‌آیند. میلیون‌ها نفر از این رای‌دهندگان در ایالت‌های نوسانی کلیدی زندگی می‌کنند که در آن آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری با کمترین حاشیه‌ها همراه بود. براساس تحقیقات مورنینگ‌کانسالت، میلیون‌ها نفر کریپتو را عامل تغییر در صندوق‌های رای می‌دانند.
ظهور رای‌دهندگان کریپتو مستقیماً توالی ظهور خود کریپتو به‌عنوان یک طبقه دارایی است. به خاطر داشته باشید که بخش عمده‌ای از آخرین روند صعودی بیت‌کوین پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ انجام شد. ماه‌ها قبل از اینکه مایکل سایلر [یکی از بازیگران بزرگ بیت‌کوین]در پروفایل خود یک عکس با چشمان لیزری آپلود کرد، برند‌های شرکتی اصلاح WAGMI [شعار «همگی موفق خواهیم شد» سرمایه‌گذاران کریپتو]را توئیت کردند و ایلان ماسک دوج‌کوین را در تلویزیون تبلیغ می‌کرد.
امروزه از هر ۵ آمریکایی یک نفر دارایی دیجیتال دارد، یعنی ۵۲ میلیون نفر در این کشور. شاید قابل‌توجه‌ترین مسئله در میان این مردم، ترکیب سیاسی این جمعیت‌شناسی باشد: براساس داده‌های نظرسنجی کوین‌باس و مورنینگ کانسالت، ۲۲ درصد از دارندگان ارز دیجیتال از دموکرات‌ها، ۱۸ درصد از جمهوری‌خواهان و ۲۲ درصد مستقل معرفی شده‌اند. علاوه بر این، ۶۰ درصد از نسل Z یا هزاره و ۴۱ درصد اقلیت هستند.
جوان، متنوع و دوحزبی. این‌ها سه ویژگی اصلی فعالین حوزه کریپتو هستند. درحالی‌که این بلوک در رای‌دهی در سال ۲۰۲۰ بی‌تاثیر بود، قرار است در نوامبر امسال نقش بزرگی ایفا کند.
رای دهندگان نوسانی در انتخابات تصمیم می‌گیرند. به همین دلیل است که کمپین‌ها تیم‌های خود را در ایالت‌هایی مانند نیوهمپشایر، نوادا، اوهایو و پنسیلوانیا، که مشهور به میدان نبرد هستند، بسیج می‌کنند. مورنینگ کانسالت یک نظرسنجی برای سنجش نظرات درباره کریپتو در این چهار ایالت نوسانی انجام داد. این نظرسنجی میلیون‌ها آمریکایی را نشان داد که دارایی‌های دیجیتال برای آن‌ها یک موضوع مهم است.
مهمترین یافته؟ تقریباً ۱۸ درصد از رای‌دهندگان در این ایالت‌ها (یا ۴/۳ میلیون نفر) دارایی دیجیتال دارند و ۵۵ درصد از آن‌ها گفتند که احتمالاً به نامزد‌هایی که مانع بالا رفتن ارزش کریپتو می‌شوند، رای نمی‌دهند. این ارزش‌ها می‌گویند که سیستم اقتصادی کنونی منصفانه نیست و به نفع کسب‌وکار‌های بزرگ است و آن‌ها خواستار اقتصاد غیرمتمرکز بر پایه فناوری بلاک چین هستند.
انتخاب بایدن با انفجاری‌ترین دوره پذیرش خرده‌فروشی در تاریخ این صنعت همراه بود. روند‌های صعودی بیت‌کوین، طبقه جدیدی از میلیونر‌ها و طبقه بسیار بزرگتری از رای‌دهندگان ارز‌های دیجیتال را ایجاد کرد.
به‌عبارت دیگر، کریپتو می‌تواند به تنهایی در مورد رای ۹/۱ میلیون رای‌دهنده در این چهار ایالت نوسانی تصمیم‌گیری کند که خود گزینه بزرگی برای انتخابات است.
این ایالت‌های نوسانی اغلب کمترین تفاوت‌ها را در رای کاندیدا‌ها نشان می‌دهند. برای مثال، در سال ۲۰۲۰، بایدن در پنسیلوانیا تنها با ۸۲۰۰۰ رای و در نوادا تنها ۳۴۰۰۰ رای از ترامپ پیشی گرفت.
با توجه به رشد سریع این بلوک رای‌دهی، نامزد‌ها می‌توانند با اتخاذ مواضع طرفدار کریپتوها، نقشه انتخابات سال ۲۰۲۴ را دوباره ترسیم کنند. اعداد و ارقام تصویر واضحی را نشان می‌دهند: هرکدام از نامزد‌های ریاست‌جمهوری رای کریپتو را به‌دست آورد، می‌تواند امنیت حضور خود در کاخ سفید را نیز حفظ کند.
اندازه گسترده این بلوک رای، فرصت فوق‌العاده‌ای برای نامزد‌های سیاسی ایجاد می‌کند. برای درک بهتر این فرصت، با فریار شیرزاد، رئیس بخش سیاست در کوین‌باس صحبت کردم. شیرزاد می‌گوید: «در اقتصاد کریپتو ده‌ها میلیون آمریکایی مشارکت دارند. اشتیاق آن‌ها نسبت به کار‌هایی که بلاک چین می‌تواند انجام دهد باورنکردنی است. هر سیاستمداری که این جامعه پرشور را نادیده بگیرد، بخش مهم و با انگیزه‌ای از رای‌دهندگان آمریکایی را از دست داده است.»
بایدن، بیت‌کوین و رای‌دهندگان جوان
حالا نکته طنز اینجاست: به‌رغم استقبال سیاسی از بیت‌کوین و کریپتو، رقبای اصلی دو حزب، جو بایدن و دونالد ترامپ، عمدتاً از آن دوری کرده‌اند. در مورد بایدن، به نظر می‌رسد که او علاقه‌ای به تعامل با این گروه از رای‌دهندگان ندارد. در واقع، بسیاری از سیاست‌های او دارندگان دارایی‌های دیجیتال را از خود دور کرده است.
سال گذشته، بایدن «سرمایه‌گذاران ثروتمند کریپتو» را به سوءاستفاده از خلأ‌های مالیاتی مورد حمایت «جمهوری‌خواهان MAGA» متهم کرد. در همین حال، گری گنسلر، مامور ارشد او در کمیسیون بورس و اوراق بهادار، به‌دنبال این بوده مبادلات و پروتکل‌های رمزنگاری را با رویکردی اجباری قانونمند کند که توسط بسیاری از اعضای کنگره مورد انتقاد قرار گرفته است و یکی از قوی‌ترین متحدان او در سنا، سناتور الیزابت وارن، «ارتش ضدکریپتو» را برای جنگ با این صنعت تشکیل داده است.
آیا موضع خصمانه دولت در قبال رمزارز‌ها ممکن است در ماه نوامبر برضد بایدن تمام شود؟
کامرون وینکلووس، بنیانگذار و رئیس جمینی، با این فکر هم‌نظر است. وینکلووس در پستی در ایکس نوشته که «جنگ سناتور وارن و گنسلر علیه رمزارز‌ها یک نسل کامل از دموکرات‌های بالقوه را از خود دور می‌کند». از نظر وینکلووس، وارن و گنسلر می‌توانند به رای‌دهندگان اینطور القا کنند که قرار است سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو سرکوب شود، در نتیجه بار بزرگ‌تری بر شانه‌های بایدن خواهد بود.
با توجه به رویکرد تهاجمی بایدن در تنظیم دارایی‌های دیجیتال، آیا دونالد ترامپ با اتخاذ روشی متفاوت خود را از رقیبش متمایز می‌کند؟
ترامپ با پذیرش بیت‌کوین می‌تواند دموکرات‌ها و مستقل‌ها را شکار کند. او می‌تواند برای ۱.۹ میلیون نفر در ایالت‌های نوسانی که رمزارز‌ها دغدغه اصلی آنهاست، زمین بازی بسازد. در سال ۲۰۲۰، ترامپ سه ایالت از این چهار ایالت را با اختلافی کم از دست داد، اما او می‌تواند حالا این آرا را بازگرداند.
فقط یک نکته وجود دارد: ترامپ قبلاً نسبت به دارایی‌های دیجیتال تردید داشت. او در مصاحبه‌ای با فاکس‌بیزینس در ۲۰۲۱ گفته بود: «بیت‌کوین، یک کلاهبرداری به نظر می‌رسد. من آن را دوست ندارم، زیرا ارز دیگری است که با دلار رقابت می‌کند.»
بنابراین آیا ترامپ قرار است برای همیشه با بیت‌کوین مخالفت کند؟ یا جذابیت یک بلوک جدید رای می‌تواند این مرد نارنجی را به پذیرش سکه نارنجی ترغیب کند؟
در حالی‌که ترامپ در گذشته موضع سختی علیه ارز‌های دیجیتال داشت، شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مواضع او در دو سال گذشته ملایم‌تر شده است. در دسامبر ۲۰۲۲، او مجموعه‌ای از کارت‌های معاملاتی NFT را راه‌اندازی کرد تا جای پای خود را محکم کند. براساس اسناد مالی افشا شده، ترامپ زمانی ۲.۸ میلیون دلار اتریوم داشت.
آیا ترامپ می‌تواند NFT را به بیت‌کوین تبدیل کند؟ اگر او چنین کند نه تنها سبد مالی خودش بلکه نقشه انتخاباتی سال ۲۰۲۴ را تغییر می‌دهد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!