تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

پدیدآور محبوب داستان های مانگا و انیمه «دراگون بال» به وداع گفت

آکیرا توریاما، انیماتور و خالق مشهور مانگای “دراگون بال”، در سن ۶۸ سالگی دار فانی را وداع گفت. او یک هنرمند بسیار موفق و تأثیرگذار در دنیای مانگا بود. او با اثر بزرگ خود “دراگون بال” در دهه ۱۹۸۰ به شهرت جهانی دست یافت و اثریست که همچنان تا امروز محبوبیت زیادی دارد.

توریاما با ایحاد سریال محبوب “دکتر اسلامپ” نیز مورد تحسین قرار گرفت و از جوایز برگزیده مانگای شوگاکوکان نیز برخوردار بود. او همچنین در فیلم‌های انیمیشن موفقیت‌های بزرگی کسب کرد.

او نه تنها با خلق مانگاهای معروف بلکه با طراحی شخصیت‌های مختلف برای بازی‌های ویدیویی نیز شناخته می‌شد. “دراگون بال” که از مجموعه مانگای برتری است، به فروش فراوانی دست یافت و به شهرت بزرگی دست یافت.

ما امیدواریم که ارثیه هنری آکیرا توریاما برای همیشه برای تمامی علاقمندان به هنر مانگا و انیمیشن زنده بماند و او به عنوان یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ مانگا به یاد بماند.

مهر نوشت: آکیرا توریاما، انیماتور ژاپنی و خالق مانگای «دراگون بال» در ۶۸ سالگی از دنیا رفت.آکیرا توریاما، هنرمند بسیار تأثیرگذار در مانگاهای ژاپنی که خالق «دراگون بال» در دهه ۱۹۸۰ بود و آن را به پدیده‌ای جهانی بدل کرد، در ۶۸ سالگی بر اثر خونریزی مغزی از دنیا رفت.درگذشت توریاما عصر پنجشنبه توسط وب سایت رسمی «دراگون بال» با انتشار بیانیه‌ای برای تجلیل از خالق آن، تایید شد.در این بیانیه آمده است: مایه تاسف عمیق ماست که او هنوز در میانه راه خلاقیت خود بود و چندین اثر در دست تولید داشت که با اشتیاق فراوان برای آنها کار می کرد. او عناوین متعدد مانگا و آثار هنری زیادی را برای این دنیا به جا گذاشته و به لطف حمایت افراد زیادی در سراسر جهان، او توانسته بیش از ۴۵ سال به فعالیت‌های خلاقانه خود ادامه دهد. ما امیدواریم که دنیای منحصر به فرد خلاقیت آکیرا توریاما برای مدت طولانی همچنان مورد علاقه همه باشد.توریاما در صنعت مانگا با خلق سریال محبوب «دکتر اسلامپ» در اواخر دهه ۱۹۷۰، برنده جایزه شوگاکوکان مانگا در سال ۱۹۸۱ شد و سرپرستی ۲ اقتباس انیمیشن بعدی را برعهده گرفت. با این حال، این موفقیت در مقایسه با «دراگون بال» که ادامه فیلم کونگ فویی «دراگون بوی» بود، چیزی نبود. «دراگون بال» اولین بار در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک سریال منتشر و به یکی از پرفروش‌ترین سریال‌های مانگای تاریخ بدل و به محبوبیت رسانه مانگا در سراسر جهان منجر شد.وی به عنوان هنرمندی که در سکوت و خارج از توجه عمومی کار می‌کرد، مانگاهای مختلف تک شات و همچنین طراحی شخصیت برای بازی‌های کلاسیک ویدیویی مانند «کرونو تایگر» و «ماموریت اژدها» را انجام داد.«دراگون بال» که یک مجموعه مانگای ژاپنی است که توسط آکیرا توریاما نوشته و طراحی شده اولین بار در یک هفته‌نامه ژاپنی از سال ۱۹۸۴ منتشر و بعد کتاب‌های آن در ۴۲ جلد منتشر شد و به فروش ۳۰۰ میلیون نسخه‌ای در سراسر جهان دست یافت. داستان «دراگون بال» که از رمان کلاسیک چینی با عنوان «سفر به باختر» الهام گرفته بود، به یک مجموعه تلویزیونی انیمه ۱۵۳ قسمتی توسط استودیو توئی انیمیشن بدل شد که پخش آن از ۲۶ فوریه ۱۹۸۶ تا ۱۲ آوریل ۱۹۸۹ در کانال فوجی تلویژن ادامه داشت. دنباله‌ای نیز برای این مجموعه با عنوان «دراگون بال زد»، از آوریل ۱۹۸۹ تا ژانویه ۱۹۹۶ پخش شد.توریاما در تولید اخیر «دراگون بال سوپر: سوپر هیرو» نیز که از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ پخش شد نقش داشت و همچنان قصد ادامه آن را داشت.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!