تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

چرا همیشه نابغه‌ها به یک طرح لباس پایبندند؟

چرا همیشه نابغه‌ها به یک طرح لباس پایبندند؟

تصمیم‌گیری از نظر باب پوزن، مدرس دانشگاه MIT، می‌تواند تا 40،000 تصمیم در روز شامل تصمیمات بی‌اهمیت و حیاتی را شامل شود. این تصمیم‌گیری‌ها می‌توانند انرژی ذهنی را کاملا از افراد بگیرند و از تندرستی ذهن آن‌ها کاسته و برای اهداف مهم انرژی کمی برای آن‌ها باقی بگذارند.

رویارویی با این رگبار از انتخاب‌ها می‌تواند باعث “خستگی تصمیم‌گیری” شود که یک نوعی از فرسایش ذهنی است. مطالعات نشان داده‌اند که انرژی ذهنی ما با افزایش تعداد تصمیم‌ها کاهش می‌یابد. افرادی که با تصمیم‌گیری برای مدت طولانی سر و کار دارند، برای انتخاب‌های عاقلانه دچار مشکل می‌شوند.

برخی از افراد معروف همچون استیو جابز و آلبرت اینشتین، به دلیل محدودسازی تصمیم‌گیری درباره لباس، انرژی ذهنی خود را برای اهداف مهم‌تر مدیریت می‌کردند. این رهبران خلاق با انتخاب سبک یکنواخت لباس، به نظریه خستگی تصمیم‌گیری مقاومت کرده و در راستای دستاوردهای خود قدم برداشتند.

بنابراین، انتخابی ساده برای لباس می‌تواند اولین گام شما برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر باشد. همچنین، ساخت انتخاب‌های روزانه ساده‌تر می‌تواند به مواجهه با خستگی تصمیم‌گیری کمک کند و ذهن شما را برای انجام کارهای مهم آماده کند.

بار روانی سنگین انتخاب‌های روزانه

انتخاب لباس شاید بی‌اهمیت به نظر برسد، اما در حقیقت تصمیمی است که می‌تواند انرژی ذهنی زیادی از افراد بگیرد. باب پوزن، مدرس دانشگاه MIT و نویسنده کتاب بهره‌وری فوق‌العاده، به این نکته اشاره می‌کند که ما روزانه بین ۱۰ هزار تا ۴۰ هزار تصمیم می‌گیریم که شامل تصمیمات بی‌اهمیت و تصمیمات حیاتی می‌شود؛ درنتیجه هر چه انرژی بیشتری برای تصمیمات و کارهای روزمره صرف کنیم، برای انجام کارهای مهم، انرژی کم می‌آوریم.

خستگی ناشی از تصمیم‌گیری و گزینه‌های لباس

رویارویی با این رگبار انتخاب‌ها، در ذهن ما نوعی خستگی ایجاد می‌کند که به گفته روانشناسان «خستگی تصمیم‌گیری» نام دارد و نوعی فرسایش ذهنی ناشی از تصمیم‌گیری مداوم است. روان‌شناسی اجتماعی به نام «روی اف بائومیستر» این نظریه را توسعه داده و معتقد است که هرچه بیشتر تصمیم می‌گیریم، انرژی ذهنی ما تحلیل می‌رود. درست مثل ماهیچه‌ای که در اثر استفاده بیش‌ازحد خسته می‌شود، ظرفیت تصمیم‌گیری مغز هم به‌مرورزمان از بین می‌رود.

سال ۲۰۱۶ مقاله‌ای در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد مبنی بر آنکه افراد پس از ساعت‌ها تصمیم‌گیری، برای انتخاب عاقلانه به دردسر می‌افتند. اسکن‌های مغزی این افراد، کاهش فعالیت در قشر جلوی پیشانی جانبی (ناحیه‌ای که برای تصمیم‌گیری حیاتی است) را نشان داد که خبر از تخلیه انرژی ذهنی افراد می‌داد.

سلاطین لباس‌های یکنواخت

یکی از نوابغی که هرگز برای انتخاب لباس زمان نمی‌گذاشت، «استیو جابز» بود. او در اکثر مواقع در انتخاب لباس، به سراغ لباس یقه‌اسکی مشکی می‌رفت و بدین ترتیب تمرکزش را روی کارهای مهم‌تری مثل رهبری اپل و پیشگامی در فناوری‌های جدید می‌گذاشت. جابز در بیوگرافی‌اش چنین گفته است: «نمی‌خواهم درباره لباسی که به تن می‌کنم تصمیم بگیرم. من چندین شلوار جین و بلوزهای یقه‌اسکی مشکی مشابه هم دارم.»

آلبرت اینشتین، دانشمند سرشناس علم فیزیک که با نظریه نسبیت شناخته می‌شود، تقریباً همیشه کت‌وشلوار خاکستری ساده‌، پیراهن سفید و کفش‌های خاصی می‌پوشید و این لباس‌ها به شاخصه پوشش او تبدیل شده بودند. برخی دیگر از چهره‌های شناخته‌شده دنیا، از زاکربرگ و باراک اوباما گرفته تا پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی دنیای فوتبال هم معمولاً از سبک یکنواخت لباس پیروی می‌کنند تا بار تصمیم‌گیری ذهنی‌شان را در انتخاب لباس به حداقل برسانند.

درس گرفتن از بزرگان درمقابله با نظریه خستگی

متخصصان پیشنهاد می‌کنند که در راستای مبارزه با خستگی تصمیم‌گیری، بهترین کار آن است که انتخاب‌های روزانه را تا حد امکان ساده‌تر ساخته و انرژی ذهنی‌مان را به‌طور مؤثرتری مدیریت کنیم. بسیاری از نوابغ و رهبران خلاق دنیا، برای به حداقل رساندن این خستگی ذهنی و رهاسازی ذهن‌شان برای رسیدن به دستاوردهای مهم‌تر، هرروز لباس‌های یکسانی می‌پوشند.

بنابراین، دفعه بعد که برای انتخاب لباستان جلوی کمد مشغول فکر کردن هستید، سعی کنید انتخاب‌هایتان را ساده کنید. این شاید تنها راهکار برای داشتن روزی پربارتر و متمرکزتر باشد. شاید انتخاب لباسی ساده و همیشگی، اولین گام شما برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!