تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

سرآشپزی شمالی: سریع و خوشمزه، قیمه چرخ کرده لاهیجان، هدیه ای برای صد نفر

قیمه چرخ کرده لاهیجان یکی از خوشمزه‌ترین انواع قیمه است که برخلاف سایر انواع قیمه برای تهیه آن از گوشت چرخ کرده استفاده می‌شود. این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای نذری در این شهر است و درست کردن آن کمی با روش تهیه قیمه معمولی متفاوت است.

در این مقاله از بخش آشپزی در تک فانبلاگ می‌توانید با طرز تهیه قیمه چرخ کرده لاهیجان برای ۱۰۰ نفر آشنا شوید.

طرز تهیه قیمه با گوشت چرخ کرده برای ۱۰۰ نفر

آماده کردن مواد اولیه این غذا حدود ۱ ساعت و پخت آن حدود ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. هر ۱۰۰ گرم از این خورش حاوی حدود ۷۱ کیلو کالری است.

مواد لازم برای تهیه قیمه با گوشت چرخ کرده برای ۱۰۰ نفر

گوشت چرخ کرده ۷ کیلوگرملپه۴ کیلوگرمرب گوجه فرنگی۳ کیلوگرممغز لیمو عمانی۲۰۰ گرمسیب زمینی۱۰ کیلوگرمبرنج برای ظرف کوچک۱۵ تا ۱۸ کیلوگرمبرنج برای ظرف بزرگ ۲۰ کیلوگرمروغن۱۰ کیلوگرمزعفرانحدود ۲ مثقالگلاب۲۰۰ میلی‌لیترپودر گل سرخ، پودر هل و دارچین به مقدار لازمنمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه قیمه چرخ کرده لاهیجان

در ادامه این بخش می‌توانید با طرز تهیه قیمه چرخ کرده لاهیجان غذای نذری برای ۱۰۰ نفر آشنا شوید.

مرحله اول: لپه‌ها را بخیسانید

برای شروع باید لپه‌ها را در یک ظرف آب بریزید و از یک شب قبل در آب بخیسانید. در این مدت حتما چند بار آب لپه‌ها را عوض کنید تا نفخ آن‌ها به طور کامل گرفته شود.

مرحله دوم: پیاز را سرخ کنید

پیازها را بشویید و پوست آن‌ها را جدا کنید. در ادامه پیازها را به صورت نگینی خرد کنید. برای سرعت بخشیدن به کار می‌توانید پیازها را در غذاساز خرد کنید. مقداری روغن در یک ماهیتابه بزرگ بریزید و بعد پیازها را در روغن سرخ کنید تا کمی سبک شوند.

مرحله سوم: گوشت را با پیاز سرخ کنید

در این مرحله باید گوشت چرخ کرده را به ماهیتابه اضافه کنید و به خوبی در روغن سرخ کنید تا رنگ گوشت تغییر کند.

مرحله چهارم: ادویه‌ها را اضافه کنید

در این مرحله نوبت اضافه کردن ادویه‌ها به ماهیتابه است. زردچوبه، نمک، فلفل سیاه و دارچین را به ترکیب گوشت و پیاز اضافه کنید و چند دقیقه دیگر مواد را تفت دهید تا بوی خامی ادویه‌ها گرفته شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو نذری برای ۱۰۰ نفر

مرحله پنجم: لپه را به خورش اضافه کنید

لپه را آبکش کنید و آن را به ماهیتابه اضافه کنید. مواد را برای چند دقیقه دیگر در روغن تفت دهید.

مرحله ششم: رب گوجه فرنگی را اضافه کنید

حدود ۱۰ دقیقه مواد را در روغن سرخ کنید و زمانی که گوشت سرخ شد، می‌توانید رب گوجه فرنگی را به سایر مواد اضافه کنید. در این مرحله بهتر است ماسه گوشتی را در یک سمت ماهیتابه جمع کنید و رب را در روغن سرخ کنید تا رنگ آن باز شود، سپس همه مواد را با هم ترکیب کنید.

مرحله هفتم: مقداری آب به غذا اضافه کنید

در این مرحله باید مواد قیمه را در قابلمه مناسب بریزید. سپس مقداری آب به خورشت اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و اجازه دهید خورشت برای چند ساعت بجوشد و جا بیفتد. در این مرحله می‌توانید پودر لیمو عمانی را نیز به خورش اضافه کنید.

مرحله هشتم: گلاب، زعفران و سایر ادویه‌ها را اضافه کنید

بعد از حدود ۲ ساعت از پخت قیمه می‌توانید پودر گل سرخ و پودر هل را همراه با زعفران دم کرده به خورشت اضافه کنید. در ادامه باید گلاب را نیز در خورشت بریزید و به آرامی خورشت را هم بزنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه عدس پلو نذری برای ۲۰۰ نفر

مرحله نهم: سیب زمینی را سرخ کنید

در این مرحله باید سیب زمینی‌ها را بشویید و پوست آن‌ها را جدا کنید. در ادامه سیب زمینی‌ها را به صورت خلالی خرد کنید و در روغن فراوان سرخ کنید.

مرحله دهم: اضافه کردن گلاب و زعفران

حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از اضافه کردن گلاب و زعفران، باید شعله گاز را خاموش کنید تا عطر و طعم خورشت از بین نرود. در ادامه خورش قیمه را در ظروف مخصوص پذیرایی بریزید و روی آن‌ها را با سیب زمینی خلالی تزیین کنید.

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه قیمه چرخ کرده لاهیجان

برای تهیه این قیمه می‌توانید به جای مغز لیمو از لیمو عمانی درسته نیز استفاده کنید. در این روش باید لیموها را سوراخ کنید و برای چند ساعت در آب قرار دهید تا تلخی آن‌ها گرفته شود.در برخی رسپی‌ها برای تهیه این قیمه از گوجه رنده شده همراه با رب گوجه فرنگی استفاده می‌شود.برای درست کردن قیمه نذری برای ۱۰۰ نفر از پیاز داغ فراوان استفاده کنید و پیاز را به خوبی در روغن سرخ کنید تا غذای شما خوشمزه شود.برای این که غذای شما بد رنگ نشود، از پودر دارچین به مقدار محدود استفاده کنید.قبل از اضافه کردن رب گوجه فرنگی به خورش، حتما آن را در روغن سرخ کنید تا خورش خوشرنگ شود.اضافه کردن گلاب به این غذا اختیاری است و می‌توانید آن را حذف کنید.گلاب و زعفران را در ۱۵ دقیقه نهایی پخت خورش به آن اضافه کنید تا عطر آن‌ها از بین نرود.برای صرفه جویی در زمان آماده کردن این خورشت، می‌توانید به جای سیب زمینی سرخ شده از چیپس خلالی آماده استفاده کنید.در طرز تهیه خورش قیمه با گوشت چرخ کرده قلقلی می‌توانید گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده، نمک و فلفل سیاه ترکیب کنید و خوب ورز دهید.سپس خورشت را به روشی که گفته شد آماده کنید و بعد قلقلی ها را به آن اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از اضافه کردن قلقلی نباید خورش را هم بزنید.برای این که خورش شما ظاهر بهتری پیدا کند، پیاز را به صورت ریز خرد کنید تا در خورشت مشخص نشود.برای تهیه این غذا بهتر است از گوشت چرخ کرده چرب و مخلوط گوسفند و گوساله استفاده کنید.ه منظور تهیه قیمه با گوشت چرخ کرده برای ۱۰ نفر باید مواد به کار رفته در غذا را به یک دهم کاهش دهید.در برخی رسپی‌ها برای تهیه قیمه نذری با گوشت چرخ کرده از مقداری استاک یا عصاره گوشت نیز استفاده می‌شود.برای تهیه قیمه نذری برای ۲۰ نفر باید مواد به کار رفته در این رسپی را تقسیم بر ۵ کنید.برای گرفتن تلخی لیمو عمانی در این غذا می‌توانید هسته‌های لیمو را به طور کامل جدا کنید.به منظور درست کردن قیمه با گوشت چرخ کرده برای ۵۰ نفر باید مواد اولیه به کار رفته در این رسپی را نصف کنید.برای تهیه قیمه با گوشت چرخ کرده برای ۲۰۰ نفر باید مقدار مواد اولیه این خورش را ۲ برابر کنید.بعد از تهیه خورشت قیمه برای ۱۰۰ نفر باید از حدود ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم برنج خام استفاده کنید.

در این مقاله به بهترین روش تهیه قیمه چرخ کرده لاهیجان برای ۱۰۰ نفر اشاره شد. شما می‌توانید با کم و زیاد کردن مقدار مواد اولیه، این غذا را برای تعداد بیشتر یا کمتر آماده کنید. اگر تجربه درست کردن قیمه با گوشت چرخ کرده را دارید می‌توانید نظرات و تجربیات خودتان را با ما و دوستان علاقه‌مند به اشتراک بگذارید.

من مژده شرف عاشوری هستم. سالهاست که به صورت تخصصی در مورد موضوعات مختلف می‌نویسم و ترجمه میکنم. از بازی با کلمات و خلق محتوای تازه لذت میبرم و دوست دارم دنیای اطرافم رو بیشتر از چیزی که میبینم، کشف کنم…

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!