تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

راز مومیایی‌سازی مصریان باستان: آموخته‌هایی از عتیقه‌های پیرامون گذشته؟

راز مومیایی‌سازی مصریان باستان: آموخته‌هایی از عتیقه‌های پیرامون گذشته؟

مصریان باستان به دلیل رفتار خاص خود و اجرای کارهای بزرگ مانند ساخت هرم‌های عظیم و پر کردن مقبره‌ها با گنجینه‌ها و اشیای قیمتی به شهرت دست یافتند. از زمانی که مصریان باستان فرآیند مومیایی‌کردن را آغاز کردند تاکنون، تاریخ تقریبی بر می‌گردد به 4300 سال قبل از میلاد. این فرآیند حتی ممکن است در زمان‌های قدیمی‌تری شروع شده باشد. شواهد به دست آمده از کشف روکش‌های مومیایی 6300 ساله در مصر باستان نشان می‌دهد که این فرآیند از هزاران سال پیش انجام می‌شده است.

در اوایل قرن بیستم، روکش‌های مومیایی از مقبره‌هایی در Mostagedda کشف شدند که امروز در موزه‌ی بولتون بریتانیا نگهداری می‌شوند. آزمایش‌ها نشان داد که این روکش‌ها حاوی رزین‌هایی است که از مواد گیاهی، جانوری و صمغ‌های گیاهی تهیه شده بودند.

مصریان باستان با فرآیند مومیایی‌سازی طبیعی مرگ واقعی را بریشه‌گذار می‌کردند. این فرآیند طبیعی از برداشت‌های غیرمنظوم به‌وجود می‌آمد و پس از آن از مومیایی‌سازی مصنوعی استفاده می‌شد به دلیل هزینه‌های بالای فرآیند مومیایی‌سازی مصنوعی.

خبرآنلاین نوشت: مصریان باستان به خاطر چگونگی رفتار با مرده‌هایشان و کارهایی مثل ساخت هرم‌های عظیم تا پر کردن مقبره‌های با گنجینه‌ها و اشیای قیمتی شهرت دارند.مردم در مصر باستان دقیقا از چه زمانی مومیایی‌ کردن را آغاز کردند؟ به نقل از زومیت، استفان باکلی، پژوهشگر دانشگاه یورک در بریتانیا در گفتگو با لایوساینس می‌گوید: «سرچشمه مومیایی‌سازی مصری که شواهد علمی واضحی برای آن وجود دارد به ۴۳۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد. حتی شاید این فرآیند قدمت بیشتری داشته باشد.نشواهد به دست‌آمده شامل روکش‌های مومیایی ۶۳۰۰ ساله هستند که در یک مقبره‌ی مصری باستان در سایت Mostagedda در فاصله‌ی ۳۲۰ کیلومتری از قاهره کشف شدند. این مدفن‌ها در اوایل قرن بیستم حفاری شدند و روکش‌های مومیایی امروز در موزه‌ی بولتون بریتانیا نگه‌داری می‌شوند.دانشمندان با آزمایش روکش‌های مومیایی متوجه شدند این پوشش‌ها حاوی رزینی هستند که معمولا برای مومیایی کردن به کار می‌روند. این رزین‌ها از انواع مواد اولیه‌ مثل روغن‌های گیاهی، چربی‌های جانوری، موم و صمغ گیاهی ساخته شدند. رزین‌های مشابه در دوره‌های بعدی توسط مصریان باستان برای مومیایی کردن به کار رفتند.۴۳۰۰ پیش از میلاد تقریبا ۱۰۰۰ سال پیش از ابداع خط هیروگلیف مصری، ۱۵۰۰ سال پیش از شروع ساخت هرم‌ها و همچنین ۱۰۰۰ سال پیش از اتحاد مصر تحت فرمان فرعون بود.مومیایی‌سازی طبیعیبااینکه قدیمی‌ترین شواهد استفاده از مومیایی مصنوعی به ۴۳۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد، مصری‌ها مدت‌ها پیش از این دوره مومیایی طبیعی را تجربه کردند. مومیایی‌سازی طبیعی فرآیندی تصادفی است که بر اثر شرایط مطلوب دفن در شن‌های خشک و داغ به وجود می‌آید. در واقع مصری‌ها مومیایی سازی طبیعی مردگان خود را به‌عنوان عملی آگاهانه شروع نکردند.سلما اکرام، استاد مصرشناسی دانشگاه آمریکایی قاهره می‌گوید قدمت اولین نمونه‌های مومیایی طبیعی به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. حتی پس از ابداع مومیایی‌سازی مصنوعی، بسیاری از مصری‌ها به‌صورت طبیعی مومیایی می‌شدند؛ زیرا از عهده‌ی هزینه‌های مومیایی‌سازی مصنوعی برنمی‌آمدند. بسیاری از مصریان باستان بدون هیچ مراسم آماده‌سازی در حفره‌ای داخل زمین قرار داده می‌شدند و اگر شانس می‌آوردند بر اثر فرآیندهای طبیعی مومیایی می‌شدند.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!