تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

ساعت جهانی در مکه: زیباترین و گران‌ترین ساعتی که تا به حال دیده‌اید!

ساعت جهانی در مکه: زیباترین و گران‌ترین ساعتی که تا به حال دیده‌اید!

برج ساعت سلطنتی مکه نه تنها یکی از بزرگترین و بلندترین سازه های جهان است، بلکه به عنوان زیباترین و ارزشمندترین برج ساعت جهان نیز شناخته می شود. این برج در قلب شهر مقدس مکه واقع شده است و از نظر معماری، فنی و فرهنگی بسیار توجه جلب کننده ای دارد.

برج ساعت سلطنتی مکه به عنوان قلب جهان اسلام و مکان متبرکی برای زائران مسلمان ساخته شده است. این برج با موقعیتش در نزدیکی مسجد الحرام و تعداد بی‌پایان زوار مکه، به یکی از پربازدیدترین مکان‌ها در جهان تبدیل شده است.

از لحاظ ابعاد، هزینه ساخت و مدت زمانی که برای ساخت آن صرف شده است، برج ساعت سلطنتی مکه بی‌نظیر است. همچنین دارای امکانات مدرنی مانند مراکز خرید، نمایشگاه‌ها و فضاهای گردشگری است که به معنای وجود یک جهان دیگر در دل خلقت است.

این برج از لحاظ فنی نیز بسیار برجسته است و توسط مهندسان و متخصصان برجسته ساخته شده است. دقت و حرفه‌ایتی که در ساخت این برج نشان داده شده است، آن را به یکی از منحصر به فردترین آثار معماری جهان تبدیل کرده است.

روزیاتو نوشت: در قلب خاورمیانه ابرسازه ای قرار دارد که بزرگ ترین ساعت جهان را به خود اختصاص داده است. برج ساعت سلطنتی مکه با ارتفاع بیش از ۶۰۱ متر بلندترین ساختمان عربستان سعودی و چهارمین ساختمان بلند جهان است.این سازه همچنین ششمین سازه بلند مستقل و غیرمتصل روی زمین است که پشت سر برج خلیفه در دبی، مردکا ۱۱۸ در کوالالامپور، توکیو اسکای تری در توکیو، برج شانگهای در شانگهای و برج کانتون در گوانگژو چین قرار دارد.این برج که در شهر مکه، مقدس ترین مکان در جهان اسلام واقع شده است، به عنوان بخشی از پروژه موقوفه ملک عبدالعزیز ساخته شده است که هدف آن مدرن سازی شهر برای پذیرایی از زائران است.بیش از ۳ میلیون نفر زائر در طول مراسم سالیانه حج به بزرگ ترین مسجد جهان و مقدس ترین مکان مسلمانان مسجدالحرام که تنها ۳۰۰ متر با این برج فاصله دارد، می روند.داخل برج ساعت یک مرکز خرید پنج طبقه و یک پارکینگ با قابلیت نگهداری بیش از هزار خودرو را خواهید یافت.در بالای این برج، موزه برج ساعت قرار دارد که چهار طبقه بالایی را اشغال کرده است. درون مناره، یک رصدخانه نجومی، یک فضای نمایشگاهی و یک عرشه دیده بانی وجود دارد. هلال طلایی حتی شامل یک نمازخانه برای خانواده سلطنتی و شخصیت های مشهور است و مرتفع ترین فضای سکونتی ساخته دست بشر در جهان است.در مورد خود ساعت هم باید بگوییم که ارتفاع کلی آن کمی کمتر از ۵۷ متر است. سقف این ساعت ۴۵۱.۱ متر بالاتر از سطح زمین است که آن را به مرتفع ترین ساعت معماری جهان تبدیل کرده است.برج ساعت سلطنتی مکه با ۱۲۳ طبقه یکی از خاص ترین و جالب ترین سازه های معماری است که تاکنون ساخته شده است. اما این عناوین بدون هزینه نبوده است و هزینه هنگفت ساخت برج ساعت سلطنتی مکه آن را به دومین ساختمان گرانقیمت جهان تبدیل می کند. از ابتدا تا انتها، ۱۵ میلیارد دلار صرف ساخت این برج ساعت شده است.پس از شروع ساخت در سال ۲۰۰۲، تکمیل این برج نه سال طول کشید- و ده سال دیگر طول می کشید تا افتتاح شود.این برج توسط مهندسان آلمانی شرکت SL Rach ساخته شده است که کار خود را در ارتفاع ۳۴۶.۸ متری از سطح زمین با ساختاری از فولاد به وزن ۱۲,۰۰۰ تن آغاز کردند.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!