تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

فریاد های خورشید: تحولی شگفت‌انگیز در دو سال گذشته!

فریاد های خورشید: تحولی شگفت‌انگیز در دو سال گذشته!

تصویر منتشر شده توسط مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا به وضوح نشان می دهد که خورشید در حال حرکت به سمت بیشینه فعالیت خود است. این تغییرات از جانب آژانس اروپا برای درک بهتر چرخه خورشیدی و همچنین پوشش غمازه های آن انجام می شود.

هر ۱۱ سال یکبار، ما شاهد جریان جزر و مد لکه های خورشیدی هستیم که در اثر حرکت خورشید به اوج چرخه خود رخ می دهد. این لکه های خورشیدی نشان دهنده مناطقی هستند که غلظت متراکم تری از مواد خورشیدی را دارند و باعث ایجاد مناطق تیره تر و خنک تر روی سطح خورشید می شوند.

برای درک بهتر تأثیر حیاتی فعالیت خورشید بر حیات روی زمین، باید چرخه خورشیدی را به خوبی درک کنیم، زیرا این مطالعات به کاهش آسیب به سیستم های زمینی و مداری کمک می کنند.

در نهایت، انتظار می رود که بیشینه فعالیت چرخه فعلی خورشیدی در سال ۲۰۲۵ رخ دهد و این امر نشان از اهمیت بررسی و درک چرخه خورشیدی و تاثیرات آن بر زمین و سیستم های فضایی دارد.

ایسنا نوشت: این تصویر جالب توجه تغییر شگفت انگیز خورشید در دو سال اخیر را نشان می‌دهد.  از سال ۱۸۴۳ که ساموئل هاینریش شوابه(Samuel Heinrich Schwabe) ۱۷ سال را صرف مشاهده تغییرات لکه‌های خورشیدی کرد، «چرخه خورشیدی» به خوبی درک شده است. از آن زمان به بعد، ما به طور مرتب هر ۱۱ سال یک بار جریان جزر و مد لکه‌های خورشیدی را مشاهده کرده‌ایم. اخیراً مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا(ESA) تصاویر منظمی از خورشید گرفته است تا پیشرفت را در حالی که ما به سمت اوج چرخه خورشیدی فعلی حرکت می‌کنیم، ردیابی کند.دو تصویر تازه منتشر شده از فوریه ۲۰۲۱ و اکتبر ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که چگونه همه چیز در خورشید در حال حرکت به سمت بیشینه فعالیت کنونی خورشیدی است.خورشید یک توپ بزرگ پلاسمایی(گازی با بار الکتریکی) است که دارای ویژگی شگفت انگیزی است که می‌تواند یک میدان مغناطیسی را که ممکن است درون آن وجود داشته باشد، حرکت دهد. با چرخش خورشید، میدان مغناطیسی با آن به اطراف کشیده می‌شود، اما چون خورشید در منطقه استوای خود سریع‌تر از قطب‌ها می‌چرخد، خطوط میدان مغناطیسی آن تنگ و تنگ‌تر می‌شوند.تحت این فشار شدید، خطوط میدان گهگاه می‌شکنند، یکدیگر را قطع می‌کنند یا از سطح خورشید بیرون می‌زنند و زمانی که این کار را انجام می‌دهند، ما یک لکه خورشیدی را می‌بینیم.این لکه‌های تیره روی سطح خورشید، مناطقی هستند که غلظت‌های متراکم‌تر مواد خورشیدی، از جریان گرما جلوگیری می‌کنند و باعث ایجاد لکه‌های خنک‌تر و در نتیجه تیره‌تر روی خورشید می‌شوند.چرخش آهسته خورشید و پیچیدگی آهسته اما پیوسته خطوط میدان مغناطیسی آن به این معنی است که لکه‌های خورشیدی با اعوجاج بیشتر میدان بیشتر و بیشتر می‌شوند. در مشاهدات سالیان اخیر به نظر می‌رسد که با پیشرفت چرخه خورشیدی، لکه‌ها به آرامی از مناطق قطبی به مناطق استوایی مهاجرت می‌کنند.آژانس فضایی اروپا برای کمک به درک این چرخه پیچیده و پرده‌برداری از اسرار خورشید، مدارگرد خورشیدی خود را در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۰ به فضا پرتاب کرد. ماموریت آن کاوش مناطق قطبی خورشید، درک عواملی که چرخه ۱۱ ساله خورشیدی را به حرکت در می‌آورند و اینکه چه چیزی باعث گرم شدن تاج خورشیدی(لایه‌های بیرونی جو خورشید) می‌شود، است.تصاویری که از مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، نمای نزدیک از سطح خورشید یا فتوسفر آن را در حالی که به اوج فعالیت خورشیدی نزدیک می‌شود، نشان می‌دهد.در ابتدای این چرخه، در کمینه فعالیت خورشیدی در سال ۲۰۱۹، فعالیت نسبتا کمی وجود داشت و فقط چند لکه خورشیدی وجود داشت. از آن زمان تاکنون همه چیز به آرامی در حال افزایش است.تصویر مربوط به فوریه ۲۰۲۱، خورشیدی نسبتاً آرام را نشان می‌دهد، اما تصویری که در اکتبر سال گذشته گرفته شده است نشان می‌دهد که به جرأت می‌توان گفت که همه چیز در حال داغ شدن است.انتظار می‌رود بیشینه فعالیت این چرخه در سال ۲۰۲۵ رخ دهد که از نظریه‌هایی مبنی بر اینکه دوره بیشینه فعالیت خورشید می‌تواند یک سال زودتر فرا برسد، حمایت می‌کند.درک چرخه خورشیدی فقط یک علاقه علمی نیست، بلکه اطمینان از این است که آسیب به سیستم‌های زمینی و مداری را به حداقل می‌رسانیم و تأثیر حیاتی فعالیت خورشید بر حیات روی زمین را بیشتر درک می‌کنیم.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!