تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

آش رشته با 50 ایده جذاب و شیک برای مجالس و مراسمات

آش رشته با 50 ایده جذاب و شیک برای مجالس و مراسمات

پختن و تزیین غذا هنری است که در فرهنگ ایرانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تزیین غذا پس از پختن آن، زیبایی و جذابیت ظاهری غذا را به اوج می‌رساند. آش رشته از جمله غذاهایی است که پس از پختن آن، معمولا با استفاده از اجزا و مواد مختلف، تزیین می‌شود.

مواد اصلی برای تزیین آش رشته شامل پیاز داغ، نعنا داغ، سیر داغ، کشک و زعفران دم شده است، که هر کدام از این مواد به طریق خاصی در تزیین آش استفاده می‌شوند. تهیه و استفاده از این اجزا و مواد تزیینی، باعث افزایش زیبایی، طعم و بوی آش می‌شود.

روش‌های مختلفی برای تزیین آش رشته وجود دارد، از جمله تزیین ساده با کشک و پیاز داغ، تزیین با کشک رنگی به شکل گل، و استفاده از ظروف خاص یا شابلون در تزیین. همچنین، تزیین آش رشته به شکلی جذاب و خلاقانه، می‌تواند کودکان را به خوردن این غذای مفید و مقوی ترغیب کند.

به طور کلی، تزیین آش رشته نیازمند توجه، حوصله و خلاقیت است و با استفاده از اجزا و مواد مناسب، می‌توان زیبایی و جذابیت ظاهری غذا را افزایش داد.

پختن غذا یک هنر است اما تزیین آن است که کار هنری هر آشپز را کامل می‌کند. در فرهنگ ایرانی غذاهایی مثل سوپ و آش را معمولا قبل از سرو و بعد از کشیدن در ظرف چه برای مصرف چه به صورت نذری چه برای سرو در میز تزیین می‌کنند. قبلا در کتاب کاله روش‌های تزیین کشک بادمجان را مرور کرده بودیم و در ادامه تزیین آش رشته را با اجزای مختلف بررسی می‌کنیم.

مواد و اجزا مناسب برای تزیین آش رشته

تزیین و آرایش آش رشته چه آش رشته نذری باشد چه ظرف آش سر میز و سفره غذا کاری است رایج که همه بسته به سلیقه خود آن را با مواد اصلی تزئین آش رشته انجام می‌دهند. اجزای اصلی تزیین آش رشته شامل موارد زیر است.

پیاز داغ

یکی از اصلی‌ترین مواد برای تزئین آش رشته درست مثل همه آش‌های دیگر پیاز داغ است. تهیه آن بسته به سلیقه شما دارد و بسته به نوع تزیین مدنظرتان می‌توانید از پیاز داغ چیپسی، پیاز داغ نگینی و حتی پیاز داغ عسلی استفاده کنید. اما معمولا بهترین گزینه پیاز داغ چیپسی است.

نعنا داغ

نعنا هم از آن دسته سبزیجاتی است که در آش رشته برای وجود طعم و بویش به صورت خشک و البته در قالب نعناع داغ تهیه و استفاده می‌شود. عده‌ای مقداری زردچوبه هم به نعناع داغ اضافه می‌کنند و بعد آن را روی آش می‌ریزند.

سیر داغ

درست مثل پیاز داغ، سیر داغ هم یکی از تزئینات آش است که البته باب طبع همه نیست بنابراین معمولا از آن کمتر استفاده می‌شود اما سرخ کردن آن به شکل چیپسی یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای استفاده به عنوان تزئین آش رشته است.

کشک

اصلی‌ترین و مهمترین وسیله و اجزا تزیینی آش رشته قطعا کشک است معمولا کشک را با مقداری آب داغ مخلوط می‌کنند تا کمی شل شود و یا به شکل کلی روی آش می‌ریزند یا حتی از نوع سفت آن برای ریختن در ماسوره و درست کردن شکوفه آن برای تزئین استفاده می‌شود.

زعفران دم شده

یکی از گزینه‌های جذاب که معمولا برای تزئین آش رشته از آن استفاده می‌شود زعفران دم شده است که معمولا برای دادن رنگ به کشک از آن استفاده می‌شود اما می‌توان آن را هم به صورت جدا استفاده کرد. بهترین روش دم کردن زعفران را هم در کتاب کاله بخوانید.

روش‌های مختلف تزیین آش رشته

تزیین هر غذا نیاز به کمی حوصله و البته زمان دارد. بنابراین بسته به این که آش رشته شما نذری است یا آرش رشته مجلسی می‌توانید از روش‌های مختلف برای تزیین استفاده کنید.

تزیین ساده آش با کشک و پیاز داغ

خیلی وقت‌ها تنها کاری که می‌توان انجام داد ریختن مواد تزیین به شکل ساده است که گاهی خطی و گاهی به شکل دایره است و یکی از رایج‌ترین انواع تزئین آش معمولا همان ضربدری ریختن کشک و پر کردن قسمت‌ها با باقی مواد مثل پیاز داغ، سیر داغ و غیره است. این شیوه تزئین معمولا برای آش نذری که نمی‌توان زمان زیادی برای تزیین گذاشت استفاده می‌شود.

تزیین آش رشته با کشک و کشک رنگی به شکل گل

یکی از کارهایی که می‌توان برای تزیین آش رشته استفاده کرد تزیین آن با کشک زیاد به اشکال مختلف است اما قطعا یکی از خلاقانه‌ترین کارها این است که کشک را با کمک رنگ‌های طبیعی مثلا ریختن زعفران در کشک یا حتی رنگ‌های دیگری که از مواد دیگر به دست می‌آید تزیین کرد. یادتان باشد ریختن کشک به شکل شکوفه با کمک ماسوره کار بسیار راحت اما خلاقانه‌ای برای تزیین است.

تزیین با ظروف خاص یا شابلون

ظرف همیشه نقش مهمی در تزیین هر غذا دارد. برای آش رشته هم ظرف می‌تواند به زیبایی بصری آن کمک زیادی کند پس همیشه سعی کنید ظرف‌های خاص استفاده کنید. اما اگر دوست دارید خیلی خطی و مرتب کار کنید و سرعت تزیین را بالا ببرید می‌توانید از شابلون در طرح‌های مختلف استفاده کنید.

تزیین آش رشته مناسب کودکان

آش یک غذای مقوی است که بسیار مناسب تغذیه کودکان است اما بعضی وقت‌ها کودکان نسبت به خوردن آش مقاومت دارند. در این حالت تزئین بهترین کار است. با کمک کشک می‌توانید طرح‌های حیوانات یا عروسک‌هایی که کودکان را مجذوب می‌کند، روی آش اجرا کنید.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!