تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

چگونگی گوارش بهتر غذا پس از پرخوری: راه حل‌های ساده برای هضم بهتر و سبک‌تر غذا

چگونگی گوارش بهتر غذا پس از پرخوری: راه حل‌های ساده برای هضم بهتر و سبک‌تر غذا

پرخوری یک وضعیت است که بسیاری از ما با آن روبرو شده‌ایم و احساس پشیمانی می‌کنیم. اما در واقع پرخوری می تواند به دستگاه گوارش آسیب بزند و باعث اختلال در سیستم هضم شود. بنابراین برای جلوگیری از پرخوری و تسکین مشکلات دستگاه گوارش خود، می‌توانید نکاتی را رعایت کنید.

اولاً، مهم است که زمان خوردن غذا را برای خود ایجاد کنید و هر وعده غذایی را کنترل کنید. همچنین غذاهایی که برای مدت طولانی تر شما را سیر نگه می‌دارند، مثل سبزیجات و میوه‌ها را بیشتر در رژیم غذایی خود قرار دهید. علاوه بر این، باید غذاها را به آهستگی بخورید و خوب جوید تا بهتر هضم شوند.

همچنین توجه به فعالیت بدنی و هیدراته ماندن بسیار مهم است. همچنین باید استرس را مدیریت کنید و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید. این نکات می‌توانند به بهبود وضعیت دستگاه گوارش شما کمک کنند و از احتمال وقوع پرخوری و عوارض آن جلوگیری کنند.

سلامت نیوز نوشت: بسیاری از ما در یک مقطع زمانی پرخوری کرده‌ایم و سپس بلافاصله پس از آن احساس پشیمانی داشته‌ایم. اگر احساس نفخ و پرخوری آزاردهنده شده است، نگران نشوید. در این مطلب نکاتی که به دستگاه گوارش شما کمک می‌کند آورده شده است.پرخوری باعث می شود دستگاه گوارش شما سخت تر کار کند و ممکن است سطح طبیعی آنزیم ها و هورمون ها را مختل کند. در اینجا ۶ نکته برای کمک به دستگاه گوارش شما آورده شده است:آرام باشید: خودتان را سرزنش نکنید. استرس می تواند بر روی هضم تأثیر منفی بگذارد و احساس گناه ممکن است منجر به سوء هاضمه بیشتری شود.چرت نزنید: هر چقدر هم که وسوسه انگیز باشد، دراز نکشید و نخوابید که هر دو می تواند باعث رفلاکس و کندی هضم شود. صاف بنشینید.قدم بزنید: پیاده روی می تواند به تحریک سیستم گوارش و به یکنواخت شدن سطح قند خون شما کمک کند. با این حال از ورزش های شدید خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث جریان خون به پاها یا بازوها به جای روده شود.مقداری آب بنوشید: یکباره آن را ننوشید، بلکه در طول روز چند جرعه آب بنوشید. نوشیدن آب می تواند به بدن شما کمک کند تا سدیم اضافی را دفع کند و از یبوست جلوگیری کند.از مصرف نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید: نوشابه های گازدار می توانند حتی بیشتر احساس گاز و نفخ را تشدید کنند.مقداری پروبیوتیک مصرف کنید: ماست یا سایر منابع پروبیوتیک می توانند به بهبود هضم کمک کنند و همچنین ممکن است باعث تسکین سوزش سر دل بعد از یک وعده غذایی سنگین شوند.مضرات پرخوری چیست؟اگر تمایل به پرخوری مکرر دارید، مهم است که از اثرات منفی آن بر بدن خود آگاه باشید:عوارض کوتاه‌مدت پرخوری بر بدنباعث می شود شکم شما از اندازه طبیعی خود منبسط شود و به سایر اندام ها فشار وارد کند و باعث درد یا نفخ شکم شود.باعث می شود دستگاه گوارش شما سخت تر کار کند که ممکن است سطح طبیعی آنزیم ها و هورمون ها را مختل کند.باعث می شود معده اسیدهای بیشتری ترشح کند که ممکن است به سمت مری شما حرکت کند و منجر به سوزش سر دل شود.گاز اضافی در روده تولید می کند که می تواند ناراحت کننده و شرم آور باشد.سرعت متابولیسم شما را افزایش می دهد که می تواند باعث شود احساس عرق، گرما و سرگیجه کنید.عوارض طولانی‌مدت پرخوری بر بدنچاقیسوء هاضمه مزمنکیفیت خواب ضعیفمتابولیسم کند شدهالتهاب و حتی سرطان (به دلیل ریفلاکس مزمن اسید)شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا و بیماری قلبیچگونه می‌توان از پرخوری جلوگیری کرد؟نکاتی برای جلوگیری از پرخوری:وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنید.اندازه سهم خود را کنترل کنید.غذاهایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید که برای مدت طولانی تری شما را سیر نگه می دارد، مانند سبزیجات، میوه ها و گوشت بدون چربی.آهسته غذا بخورید، زیرا حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مغز شما تشخیص دهد که سیر شده اید.لقمه های کوچک بگیرید و غذای خود را کاملا بجوید.هنگام غذا خوردن توجه کنید و از تماشای تلویزیون یا سایر مواردی که حواس شما را پرت می کند، خودداری کنید.عادات غذایی خود را چه خوب و چه بد، در یک دفتر خاطرات یا دفترچه یادداشت کنید. در مورد آنچه اشتباه رخ داده است فکر کنید و روی نحوه اصلاح آن تمرکز کنید.از نظر بدنی فعال بمانید.هیدراته بمانید، زیرا نوشیدن آب می تواند گرسنگی را کنترل کند.استرس را مدیریت کنید.اگر می بینید که اغلب پرخوری می کنید، ممکن است به اختلال پرخوری مبتلا شده باشید که می تواند عوارض زیادی بر سلامت شما داشته باشد. اگر نگران هستید با پزشک خود صحبت کنید.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!