تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

رفع مشکل ریزش مو با استفاده از کراتین: راه حلی موثر برای موی پرجاذبه و سالم

رفع مشکل ریزش مو با استفاده از کراتین: راه حلی موثر برای موی پرجاذبه و سالم

پژوهشگران دانشگاه تسوکوبا در ژاپن به نتایج مثبتی درباره استفاده از ژلی حاوی کره‌های ریز محتوی کراتین برای رشد فولیکول‌های مو رسیده‌اند. این تحقیق نشان داده است که استفاده از ریزکره‌های کراتین می‌تواند به‌عنوان یک درمان ایمن و موثر برای رشد مو مورد استفاده قرار گیرد.

کراتین یک پروتئین است که برای تقویت و بهبود ظاهر مو به شامپو‌ها و نرم‌کننده‌ها اضافه می‌شود. این تحقیقات نشان داده‌اند که ریزکره‌های کراتین می‌توانند به‌عنوان حامل داروهای مختلف مانند ضد‌سرطانی و ضدمیکروبی نیز عمل کنند.

توانایی ریزکره‌های کراتین در نفوذ به فولیکول‌های مو و تحریک رشد مو را نشان می‌دهد. این تحقیقات نشان داده‌اند که درمان با ریزکره‌های کراتین می‌تواند ژن‌های مرتبط با رشد مو و سلول‌های بنیادی را فعال کند و رشد فولیکول‌ها را ارتقا دهد.

به‌طور کلی، این مطالعه نشان دهنده این است که ریزکره‌های کراتین می‌توانند به‌عنوان یک روش موثر برای تحریک رشد مو و بهبود وضعیت پوست مورد استفاده قرار گیرند. این نتایج می‌تواند مبنایی برای تحقیقات بیشتر در زمینه بهبود روش‌های درمانی مرتبط با پوست و مو باشد.


پژوهشگران دانشگاه تسوکوبا در ژاپن می‌گویند ژلی از کره‌های ریز محتوی کراتین به رشد فولیکول‌های مو کمک می‌کند.
به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه بدن ما به طور طبیعی کراتین تولید می‌کند، این تحقیق کاربرد بالقوه استفاده از ریزکره‌های کراتین را به عنوان یک درمان ایمن و موثر برای رشد مو برجسته می‌کند.
کراتین برای تقویت و بهبود ظاهر مو به شامپو‌ها و نرم کننده‌ها اضافه می‌شود. بدن ما همچنین پروتئین تولید می‌کند که همین کار را انجام می‌دهد و مو، پوست و ناخن‌ها را سالم و قوی نگه می‌دارد.
با توجه به زیست‌سازگاری نانوذرات مبتنی بر کراتین، آن‌ها به عنوان حامل دارو‌های ضد سرطان، ضد میکروبی و التیام زخم نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
لایه بالایی پوست یا اپیدرم، مانعی برای نفوذ است که هم خوب و هم بد است. در حالی که مانعی در برابر پاتوژن‌ها (ع. امکل بیماری‌زا) و مواد شیمیایی است، این مانع می‌تواند از ورود عوامل درمانی نیز جلوگیری کند. با این حال، فولیکول‌های مو یک مسیر بالقوه برای ورود به لایه‌های عمیق‌تر پوست هستند.
اکنون پژوهش‌گران دانشگاه تسوکوبا (Tsukuba) در ژاپن، در یک مطالعه جدید ژلی ساخته شده از کره‌های کوچک کراتین محلول در آب ساخته‌اند که برای رشد مجدد مو در موش‌ها به فولیکول مو نفوذ می‌کند.
این ریزکره‌ها ذراتی کروی با اندازه نانو هستند که از منابع آلی یا معدنی به دست می‌آیند و پتانسیل رساندن مواد درمانی به پوست از طریق فولیکول مو را نشان داده‌اند.
در مطالعه حاضر، پژوهش‌گران ریزکره‌های سه بعدی کراتین محلول در آب را تولید کردند که در تماس با آب، متورم شدند و یک ژل را تشکیل دادند.
پژوهش‌گران قسمتی از مو‌های پشت موش‌های نر هفت هفته‌ای را با کرم موبر حذف کردند. آن‌ها به گروه‌هایی تقسیم شدند که به مدت ۲۰ روز با ماینوکسیدیل (دارویی که برای درمان ریزش موی الگویی استفاده می‌شود)، کراتین، ریزکره‌های کراتین یا آبی که به مدت ۲۰ روز به صورت موضعی در ناحیه بدون مو استفاده می‌شد، تحت درمان قرار گرفتند.
سپس موش‌ها به شکل روزانه تحت نظر قرار گرفتند و عکس‌هایی از آن‌ها در روز‌های صفر، دهم و بیستم گرفته شد و پوست تیمار شده از همه گروه‌ها برای تجزیه و تحلیل بیان ژنتیکی آن نمونه‌برداری شد.
در گروه تحت درمان با ریزکره‌های کراتین، رشد مجدد مو از روز دوم شروع شد و متعاقباً سرعت رشد آن تسریع شد. این اثر مشابه با موش‌های تحت درمان با ماینوکسیدیل بود. رشد مجدد مو در گروه تحت درمان با کراتین نسبت به گروه تحت درمان با ریزکره‌های کراتین کمتر بود.
تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که ژن‌های تنظیم‌شده در گروه ریزکره‌های کراتین مربوط به عملکرد‌های تنظیم‌کننده عمدتاً به پوست، از جمله رشد فولیکول‌های مو هستند. بیان ژن‌های دخیل در پاسخ به استرس، احیای بافت و حفظ ثبات پوست نیز افزایش یافت.
درمان با ریزکره‌های کراتین باعث تحریک ژن‌های مرتبط با سلول‌های بنیادی، فعال کردن مسیر‌های رشد مو و رشد فولیکول‌ها می‌شود. همچنین بیان نشانگر‌های پیش‌التهابی را در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی کاهش داد.
پژوهش‌گران می‌گویند با در نظر گرفتن همگی این موارد با هم، درمان با ریزکره‌های کراتین فعالیت ضد التهابی را از خود نشان داد و در عین حال رشد فولیکول مو را ارتقا داد.
سپس پژوهش‌گران این ریزکره‌ها را روی سلول‌های فولیکول موی انسان و سلول‌های پاپیلای پوستی که رشد فولیکول را تنظیم می‌کنند، آزمایش کردند. مشخص شد که ریزکره‌ها از طریق اپیدرم جذب می‌شوند تا به سلول‌های پاپیلای پوستی برسند و آن‌ها و نشانگر‌های رشد موی مرتبط با آن‌ها را فعال کنند. در نهایت نیز مشخص شد که آن‌ها برای سلول‌ها غیرسمی هستند.
پژوهش‌گران می‌گویند: «ما مشاهده کردیم که درمان با ریزکره‌ها با موفقیت به لایه‌های مختلف اپیدرم نفوذ کرد تا به پاپیلای پوستی برسد و به طور قابل‌توجهی نشانگر‌های مرتبط با رشد مو را فعال کرد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که ریزکره‌های کراتین فرآیند رشد مو را تحریک می‌کنند و تعامل بین لایه‌های مختلف پوست را بیشتر می‌کنند.»
پژوهش‌گران می‌گویند ریزکره‌های کراتین پتانسیل پیشرفت روش‌های تحویل دارو را با کاربرد در تحقیقات و اختلالات مرتبط با پوست و مو دارد.
تحقیقات بیشتر روش‌های خاصی را که می‌توان از ریزکره‌های کراتین به عنوان یک سیستم دارورسانی و حامل هدفمند برای درمان بیماری‌های مرتبط با فولیکول استفاده کرد، بررسی خواهد کرد.
این مطالعه در مجله ACS Applied Bio Materials منتشر شده است.

برچسب ها

,

مطالب مشابه را ببینید!