تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

چرا بعضی از کودکان همیشه به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند؟ راز این پدیده چیست؟

چرا بعضی از کودکان همیشه به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند؟ راز این پدیده چیست؟

در پاسخ به این سوال که چرا کودکان زیاد بیمار می‌شوند، بابک باوفا توضیحاتی ارائه کرده است. وی گفته است که علت بیماری زیاد کودکان به شروع فصل سرما، بازگشایی مهدکودک‌ها و تعداد ویروس‌های سرماخوردگی است. متخصص سلامت کودکان تاکید دارد که هرچند واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد، اما با درمان‌های معمولی این بیماری می‌توان از عوارض آن جلوگیری کرد و با گذر زمان، کودکان بیشتر مقاومت به ویروس‌های سرماخوردگی پیدا می‌کنند. او همچنین به اهمیت مراجعه به پزشک و توجه به دستورات بهمراه داروی تجویزی پزشک تاکید کرده است و از دادن آنتی‌بیوتیک به کودکان بدون دستور پزشک برای درمان سرماخوردگی، هشدار داده است. او نیز راهکارهایی مانند استراحت، مایعات فراوان، استفاده از داروهای خاص، و استفاده از بخور و قطره بینی آب نمک را برای درمان سرماخوردگی کودکان توصیه کرده است.


بابک باوفا در پاسخ به این سوال که چرا کودکان زیاد بیمار می‌شوند؟ اظهار کرد: به دلیل شروع سرما و بازگشایی مهدکودک‌ها و تعدد ویروس‌های سرماخوردگی (کودکان در فضای بسته در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند) احتمال ابتلا به سرماخوردگی زیاد است.
به گزارش بهداشت نیوز، متخصص سلامت کودکان با تاکید برآنکه هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد، گفت: اگر بیمار شدن کودک به صورت شدید نباشد و با درمان‌های معمولی این بیماری کنترل و از عوارض سرماخوردگی‌ها پیشگیری شود، با افزایش سن، کودک مقاومت بیشتری در برابر این ویروس‌ها پیدا می‌کند و در دوران مدرسه کمتر مریض می‌شود.
باوفا ادامه داد: کودکانی که به مهدکودک فرستاده نمی‌شوند یا ارتباطی با جا‌های دیگر ندارد، سال اول مدرسه بیشتر بیمار می‌شوند.
وی از علائم سرماخوردگی سخن به میان آورد و تصریح کرد: سرماخوردگی به‌صورت معمول با بی‌حالی، آبریزش بینی، عطسه، تب خفیف، بی‌خوابی و سرفه خفیف همراه است، اما به‌دلیل تنوع ویروس‌های سرماخوردگی، علائم آن‌ها متفاوت است و حتی ممکن است علائم گوارشی هم داشته باشند.
متخصص اطفال تاکید کرد: باید با توجه به سن و بیماری زمینه‌ای به پزشک مراجعه کرد مثلاً؛ کودکان با سابقه آسم، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی یا سن پایین بایستی به پزشک مراجعه کنند.
شروع آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک آسیب‌زا است
وی عفونت گوش میانی، درگیری ریه و درگیری سینوس‌ها را از عوارض عدم درمان سرماخوردگی دانست و بیان کرد: کودکانی که درمان یا خوب درمان نشوند دچار عوارض سرماخوردگی می‌شوند.
باوفا بیان کرد: بسیاری از والدین با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی در کودکشان، براساس تجربه قبلی که فرزندشان مبتلا به سرماخوردگی شده و پزشک برای بهبود آنتی بیوتیک تجویز کرده بود، متاسفانه شروع به دادن آنتی بیوتیک به کودکشان می‌کنند و باید بدانید شروع آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک آسیب‌زا است.
وی با تاکید برآنکه شروع آنتی بیوتیک صرفاً با دستور پزشک باشد، افزود: والدین نباید به‌صورت خودسرانه آنتی بیوتیک کودک خود را قطع کنند و این سبب افزایش مقاومت میکروبی در بدن کودک می‌شود.
متخصص اطفال گفت: برای کودکانی که حال عمومی بدی ندارند، توصیه ما، به‌طور معمول استراحت، خوردن مایعات فراوان، استفاده از استامینوفن، برای کودکان بزرگ آنتی هیستامین و در کودکان کم سن بخور سرد یا گرم و قطره بینی آب نمک است.
وی افزود: گرفتگی بینی، کودکان کم سن (شیرخوار) را بیشتر اذیت می‌کند لذا استفاده از بخور و گاهی قطره‌های بینی می‌توانند کمک کننده باشد، اما تاکید می‌کنم که اگر کودکتان سنش کم یا مشکلات زمینه‌ای دارد حتماً با اولین علائم سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنید و دارو‌های تجویز پزشک کامل به فرزندتان بدهید.
باوفا خطاب به والدین گفت: اگر احساس کردید که فرزندتان با وجود خوردن دارو‌های توصیه شده پزشک خوب نشده است دوباره به همان پزشک مراجعه کنید، زیرا آن متخصص براساس دارو‌هایی که تجویز کرده است، بهتر می‌تواند بیماری را تشخیص دهد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!