تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

چرا والدین پسران بیشتر سیگار میکشند؟ به دلیل داشتن دختران؟

چرا والدین پسران بیشتر سیگار میکشند؟ به دلیل داشتن دختران؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که داشتن فرزند پسر به جای دختر ممکن است والدین را به نوشیدن الکل بیشتر ترغیب کند. طبق یک مطالعه، والدینی که پسر دارند بیشتر به فعالیت‌های ناسالم مانند نوشیدن الکل، مصرف غذاهای ناسالم و سیگار کشیدن تمایل دارند. در عوض، والدین دختران بیشتر به سلامتی جسمی و رفتارهای سالم تمایل دارند.

بنابراین، این تفاوت‌ها ممکن است به دلیل تمایل والدین به الگوهای مختلف تربیتی برای دختران و پسران باشد. والدین ممکن است برای دختران خود، حساسیت و خطرگریزی بالقوه حفظ کنند در حالی که با پسران به‌وضوح‌تر و با احتمال بیشتر بی‌توجهی به رفتارهای ناسالم مواجه هستند.

با این حال، بر اساس مطالعات اخیر، پدران دختران ممکن است ریسک‌های مالی بیشتری را تجربه کنند و از لحاظ روانی نیز وضعیت ناپایدارتری داشته باشند. این نتایج نشان می‌دهند که تأثیرات این تمایلات نسبتاً کم، اما در مقیاس جامعه ممکن است تبدیل به مسائل جدی‌تری شوند.

به طور کلی، این مطالعه نشان می‌دهد که نوع جنسیت فرزند ممکن است تأثیر بزرگی بر رفتار والدین داشته باشد. این مسئله نیازمند بررسی‌های بیشتر و فعالیت‌های آموزشی‌تر برای توجه به فرهنگ‌سازی و درک بهتری از نقش والدینی است.

روزیاتو نوشت: تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن فرزند پسر به جای دختر می‌تواند با احتمال بیشتری والدین را به سمت نوشیدن الکل سوق دهد. همچنین در تحقیقی که انجام شد والدین پسران ۸۳ بار در هفته سیگار می‌کشیدند که این رقم در مورد والدین دختران ۸۰ بار بود.بررسی‌ها نشان داد که والدین پسران نسبت به پدر و مادر دخترها زندگی ناسالم‌تری داشتند، زیرا بیشتر الکل می‌نوشیدند، غذای ناسالم بیشتری می‌خوردند و بیشتر سیگار می‌کشیدند. با این حال آنها بیشتر ورزش می‌کردند و پدران دختران معمولاً تنبل‌ترین بودند.این مطالعه با استفاده از داده‌ها و پرسش‌نامه‌های ۱۸ ساله خانواده‌ها انجام شد و نشان داد که ۷۰ درصد والدین پسران در روز نوشیدنی الکلی مصرف می‌کردند که این رقم برای والدین دختران ۶۰ درصد بود.به‌علاوه، والدین پسران ۸۳ بار در هفته سیگار می‌کشیدند در حالی که این میزان برای کسانی که دختر داشتند ۸۰ بار بود.آنها همچنین تمایل بیشتری به مصرف غذاها و تنقلات ناسالم داشتند.دکتر نیکلاس رود، نویسنده این مطالعه از دانشگاه گریفیث در کوئینزلند استرالیا گفت: «به نظر می‌رسد بزرگ کردن فرزند پسر دشواری بیشتری دارد. در حالی که تربیت فرزند دختر باعث حساسیت و خطرگریزی بالقوه می‌شود.»او اشاره کرد که این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که والدین تلاش می‌کنند الگوی مناسب‌تری باشند: «والدینی که دختران بیشتری دارند از نظر جسمی سالم‌تر هستند، که با کاهش تمایل به سیگار کشیدن و مصرف زیاد مشروبات الکلی مرتبط است. اگر تعصب یا هنجار اجتماعی علیه سیگار کشیدن یا الکل نوشیدن زنان وجود داشته باشد، والدین ممکن است رفتار خود را تغییر دهند تا اطمینان حاصل کنند فرزندانشان انتظارات موجود را برآورده کنند.»اما مطالعه روی ۲۰ هزار نفر همچنین نشان داد که پدرانی که دختر دارند، ریسک‌های مالی بیشتری را متحمل می‌شوند و این احتمالاً به فشارهای منسوخ برای ایفای نقش نان‌آور خانه مرتبط است.آنها همچنین ممکن است سلامت روانی بدتری داشته باشند و نشان داده‌ شده که کمتر ورزش می‌کنند و این مورد هم احتمالاً به این دلیل است که دخترانشان تمایل کمتری به فعالیت بدنی دارند که به سایر اعضای خانواده سرایت می‌کند.به گفته دکتر رود، «تاثیرات معمولاً اندک هستند اما وقتی در سطح جامعه جمع می‌شوند احتمالاً عواقبی خواهند داشت.»راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!