تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

جلوه‌های مختلف یونیفرم پلیس در نقاط مختلف جهان

جلوه‌های مختلف یونیفرم پلیس در نقاط مختلف جهان

پلیس یکی از نهادهای مهم و حیاتی در هر کشور است که وظیفه حفظ نظم و امنیت عمومی را بر عهده دارد. همانطور که در معرفی یونیفورم پلیس کشور‌های مختلف دیدیم، هر کشور بر اساس فرهنگ، تاریخ و نیازهای خود یک الگوی یونیفورم برای نیروهای پلیس خود انتخاب می‌کند. از یونیفورم‌های رنگارنگ کانادا گرفته تا یونیفورم کلاسیک و زیبای ایتالیا، هر یک الهام گرفته از تاریخ و سنت‌های خاص خود هستند.

در برخی کشور‌ها مانند هند و جاپان، پلیس‌ها به شکل‌های منحصر به فردی وظایف خود را انجام می‌دهند. اما در برخی کشور‌ها مانند روسیه، مردم دلایلی برای عدم اعتماد به نیروهای پلیس دارند که ممکن است از استهزاء به قانون یا فساد و سوءاستفاده از قدرت حاصل شود.

هر یک از یونیفورم‌ها و سیستم‌های پلیس جزئی از فرهنگ و تاریخ کشور‌ها هستند و نقش مهمی در ایجاد حس امنیت و اعتماد عمومی ایفا می‌کنند. این تنوع و تفاوت‌ها نشان از غنای فرهنگی و جامعه‌شناختی کشورها است که باید به عنوان یک المان مهم در مقایسه نیروهای پلیس دنیا مورد بررسی قرار گیرد.


در ادامه مروری بر یونیفورم پلیس کشور‌های مختلف دنیا خواهیم داشت.
آمریکا

تصویر بالا یک نیروی پلیس شهر نیویورک را نشان می‌دهد. در آمریکا یونیفورم نیرو‌های پلیس ایالت‌های مختلف نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.
ژاپن

در ژاپن پلیس‌ها به ندرت برای رسیدگی به یک پرونده در دادگاه حاضر می‌شوند، چون ملزم به داشتن حضور شخصی در دادگاه نیستند. به جای آن، اطلاعاتی که توسط آن‌ها در رابطه با آن پرونده گردآوری شده، به دادستان ارائه داده می‌شود.
فرانسه

فرانسه دو سرویس پلیس دارد، یکی «نیرو‌های پلیس ملی» و دیگری «نیرو‌های ژاندارم ملی». حوزه‌ی فعالیت نیرو‌های پلیس مناطق شهری است و نیرو‌های ژاندارم نیز در مناطق روستایی فعالیت دارند. ژاندارم‌ها عضو نیرو‌های مسلح فرانسه هم محسوب می‌شوند.
روسیه

در روسیه نگاه خوبی در میان مردم نسبت به نیرو‌های پلیس این کشور وجود ندارد. در حقیقت مردم روسیه علاقه‌ای به کمک گرفتن از پلیس خود ندارند، چون اغلب تصور می‌کنند که این نیرو‌های پلیس خود قانون شکن هستند و به همین دلیل به آن‌ها بی اعتمادند.
سودان جنوبی
سرویس نیروی پلیس ملی سودان جنوبی در سال ۲۰۰۵، پس از پایان جنگ میان سودان شمالی و جنوبی تأسیس شد. گفته می‌شود به دلیل فقدان زیرساخت و امکانات مورد نیاز و همینطور نبود آموزش کافی، مردم این کشور احساس امنیت نمی‌کنند.
استرالیا
اولین سرویس پلیس استرالیا از مجرمان سابق تشکیل شده بود. دولت انگلیس برای سالیان متمادی مجرمان تبعیدی را به استرالیا که آن زمان مستعمره‌ این کشور بود، می‌فرستاد. به همین دلیل اولین نیرو‌های پلیس استرالیا از میان مجرمان سابقی انتخاب شدند که رفتار مناسبی داشتند. این سرویس در سال ۱۷۸۹ تشکیل شد.
شیلی

برخلاف نیرو‌های پلیس برخی از کشور‌های آمریکای جنوبی، پلیس‌های شیلی به صداقت و درستکاری خود افتخار می‌کنند. اگر سعی کنید به آن‌ها رشوه دهید، از زندان سردرخواهید آورد.
دانمارک

در دانمارک مصرف الکل در بار‌ها و رستوران‌ها برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. با این حال، هیچ محدودیت سنی‌ای برای مصرف الکل در خانه یا حتی مکان‌های عمومی‌ای مانند پارک وجود ندارد، مگر اینکه اوضاع از کنترل خارج شود. پلیس‌های دانمارک هم اغلب در این مورد سختگیر نیستند.
ایتالیا

همچون فرانسه، ایتالیا هم دو سرویس پلیس دارد. کارابینیری‌ها که جزئی از ارتش ایتالیا محسوب می‌شوند و قدمت آن‌ها از قدمت خود کشور ایتالیا بیشتر است. این سرویس در سال ۱۷۲۶ تشکیل شد، یعنی نزدیک به نیم قرن پیش از آنکه ایتالیای امروزی شکل بگیرد.
هند

از آنجایی که هندی‌ها معتقدند سبیل برای مردان احترام بیشتری می‌آورد، در ایالت مادیا پرادش ِ هند به نیرو‌های پلیسی که سبیل می‌دارند، اندک حقوق بیشتری تعلق می‌گیرد.
اردن

اردن اولین کشور عربی بود که به زنان اجازه‌ی عضویت در سرویس پلیس را داد و حتی یک آکادمی پلیس مخصوص زنان در سال ۱۹۷۲ در شهر عمان تأسیس شد.
ایسلند

در سال ۲۰۱۳ پلیس ایسلند یک مرد روانپریش را پس از شلیک به چند مأمور پلیس با ضرب گلوله از پای درآورد. این نخستین بار از زمان تأسیس جمهوری ایسلند در سال ۱۹۴۴ بود که شخصی به دست پلیس این کشور کشته می‌شد.
پاکستان

در نظرسنجی سازمان «شفافیت بین الملل» همه‌ی شرکت کنندگان نیرو‌های پلیس را فاسد می‌دانستند. در گزارش شاخص جهانی فساد این سازمان برای سال ۲۰۱۰، پلیس پاکستان رتبه‌ی اول را در میان نیرو‌های پلیس کشور‌های دنیا از جهت دریافت رشوه داشت.
باهاما

نیروی پلیس سلطنتی باهاما به یکی از نماد‌های فرهنگی این کشور بدل شده است. آن‌ها نه تنها در بسیاری از مراسم‌ها به اجرای موسیقی می‌پردازند، بلکه به دور دنیا هم سفر می‌کنند تا برای مردم کشور‌های دیگر نیز موسیقی اجرا کنند.
ویتنام

بر اساس تخمین ها، در کشور کمونیستی ویتنام، از هر ۶ نفر یکی در شبکه اطلاعات کشور مشغول کار است. با وجود نهاد‌های اطلاعاتی متعدد در ویتنام، پلیس این کشور را یکی از فاسدترین نیرو‌های پلیس کشور‌های دنیا شمرده می‌شود.
کانادا

به‌رغم تصور رایج، نیرو‌های پلیس کانادا عمدتاً نه اسب سوار، بلکه خودرو سوارند. با این حال، آن یونیفورم قرمز معروف پلیس‌های کانادا نیز هنوز وجود دارد.
نیجریه

سرویس پلیس نیجریه که در حال حاضر نزدیک به ۳۷۲ هزار نیرو دارد، اصلی‌ترین نیروی اجرای قانون در این کشور است. نیجریه قصد دارد با اافزودن ۶۵۰ هزار نفر دیگر، تعداد مأموران پلیس خود را به ۶۵۰ هزار نفر برساند.
منبع:روزیاتو

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!