تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

مستی عشق؛ حافظ به تفال می‌نگرددید بازی کند

مستی عشق؛ حافظ به تفال می‌نگرددید بازی کند

در این نوشتار، حافظ به عنوان یکی از بزرگترین شاعران ادبیات فارسی و یکی از نمایان‌ترین شخصیت‌های ادبی و فرهنگی ایران معرفی شده است. او به عنوان تاج‌دار شاعران فارسی‌زبان شناخته می‌شود و غزل‌های زیبا و پرمعنایی خلق کرده است که هنوز هم پرطرفداری زیادی دارند.

در غزل مورد نظر، حافظ درباره عشق و شوق به دیدار معشوق خود سخن می‌گوید. او از زیبایی‌ها و جذابیت‌های معشوق خود سخن می‌گوید و خود را در حال انتظار و امیدواری برای دیدار او تصور می‌کند. در این غزل، حافظ با استفاده از زبان زیبا و بیان شاعرانه‌اش، احساسات و اشتیاق خود را به خواننده منتقل می‌کند.

غزل‌های حافظ شامل اشعاری با محتواهای متنوع از جمله عشق، عاشقانه، تعظیم و تمجید از زیبایی و عشق و معرفت به خداوند است. او از تصاویر و اشعار زیبا استفاده می‌کند تا احساسات خود و افکار عمیق خود را به خواننده منتقل کند. حافظ با غنی بودن اشعار خود، همواره مورد توجه و تحسین بسیاری از ادبیات دنیا قرار گرفته است.


فرارو- فال گرفتن از آثار ادبی، از باور‌های کهن این مرز و بوم است. در گذر زمان ساکنان این خاک به ادیبانی که گمان می‌بردند بهره‌ای از کلام حق دارند رجوع می‌شد. با این حال، اما در گذر زمان تنها تفال به حافظ در فرهنگ عامیانه ما باقی مانده است.
مخمور جام عشقم ساقی بده شرابیپر کن قدح که بی می‌مجلس ندارد آبی
وصف رخ چو ماهش در پرده راست نایدمطرب بزن نوایی ساقی بده شرابی
شد حلقه قامت من تا بعد از این رقیبتزین در دگر نراند ما را به هیچ بابی
در انتظار رویت ما و امیدواریدر عشوه وصالت ما و خیال و خوابی
مخمور آن دو چشمم آیا کجاست جامیبیمار آن دو لعلم آخر کم از جوابی
حافظ چه می‌نهی دل تو در خیال خوبانکی تشنه سیر گردد از لمعه سرابی
شرح لغت: باب: در
تفسیر عرفانی:‌
۱- حضرت حافظ در بیت آخر می‌فرماید:
*‌ای حافظ چرا دل به خیال دیدار زیبارویان سپرده ای؟ مگر نمی‌دانی که تشنه کام از برق سراب سیر نمی‌شود؟
۲- زندگی را با تن آسایی و خوشی می‌خواهید بر باد دهید. در حالی که شما از چنان قدرتی برخوردارید که به هر کاری دست بزنید، کاملاً موفق و پیروز خواهید شد. بویژه آنکه از وجاهت و زیبایی برخوردارید. پس چرا سعی نمی‌کنید، زیرا زندگی شما آمیخته‌ای از فرهنگ دو گانه است.
۳- اگر ارزش واقعی شما را درک نمی‌کنند، ناراحت نباشید. زیرا رسم مردم روزگار این چنین است. چشمان نگران و قلب تپنده عزیز و مهربانی بخاطر تلاش و کوشش و موفقیت شما در سینه اش می‌زند و نگران شماست. مسافر مهربان و کله شقی که راجع به او فکر می‌کنید، به زودی گره از کارش باز می‌شود و اوضاع او رونق پیدا می‌کند.
تعبیر غزل:
به دنبال درمانی برای درد‌های خود و چاره‌ای برای زندگیت می‌گردی. دل به کسی سپرده‌ای که عشق او برای تو جز رنج و غم و عذاب ارمغانی نداشته است. تو خود می‌دانی که وصال او سرابی بیش نیست، ولی زندگی در سراب عملی نمی‌باشد. از این نیت صرف نظر کن و گمشده خود را در جای دیگری بیاب.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!