تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

مکمل های قدرتمند برای پیشگیری از بیماری های خود ایمنی

مکمل های قدرتمند برای پیشگیری از بیماری های خود ایمنی

مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌هایی مانند ویتامین D و اسید‌های چرب اُمگا ۳ می‌توانند در تنظیم التهاب و درد مزمن موثر باشند و همچنین اثرات بیماری‌های خودایمنی را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک مطالعه اخیر بر روی بیش از ۲۰۰۰۰ شرکت‌کننده نشان داد که بعد از دو سال از مصرف ویتامین D، مزایای آن در پیشگیری از بیماری‌های خودایمنی کاهش یافته و اثرات مثبت اسید‌های چرب اُمگا ۳ هنوز باقی‌مانده است.

مطالعه‌ای بر روی ۲۱۵۹۲ شرکت‌کننده نشان داد که افرادی که به طور تصادفی ویتامین D یا اسید‌های چرب اُمگا ۳ دریافت کرده بودند، کمتر بیماری خودایمنی تأیید شده جدید داشته‌اند نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند. این مطالعه نشان داد که مکمل‌های اُمگا ۳ می‌توانند بهبود وضعیت بیماری‌های خودایمنی را تقویت کنند.

بنابراین، استفاده از ویتامین D و اسید‌های چرب اُمگا ۳ می‌تواند در پیشگیری و مدیریت بیماری‌های خودایمنی مؤثر باشد. از آنجایی که بیماری‌های خودایمنی ممکن است پرهزینه و طولانی‌مدت باشند، استفاده از مکمل‌های فوق‌الذکر می‌تواند بهبود وضعیت و کیفیت زندگی بیماران را تحقق بخشد.

مکمل‌هایی که در تنظیم التهاب و درد مزمن موثرند و می‌توانند اثرات بیماری‌های خودایمنی را از بین ببرند در پیشگیری از این بیماری‌ها مؤثر بوده‌اند.
به گزارش مهر،محققان به طور خاص به دنبال بررسی دو مکمل هستند؛ ویتامین D و اسید‌های چرب اُمگا ۳.
مطالعه اخیر روی بیش از ۲۰۰۰۰ شرکت‌کننده نشان داد که پس از گذشت دو سال از مصرف آزمایشی پنج ساله، مزایای ویتامین D در پیشگیری از بیماری‌های خودایمنی کاهش یافت، در حالی که تأثیر اسید‌های چرب امگا ۳ هنوز قوی بود.
در این مطالعه ۲۱۵۹۲ شرکت‌کننده در آزمایشات VITAL که برای تعیین اثرات ویتامین D و مکمل‌های امگا ۳ بر سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی انجام شد، حضور داشتند. پس از قطع مکمل‌ها، دو سال دیگر شرکت کنندگان پیگیری شدند.
در میان جمعیت شرکت‌کنندگان، که مردان بالای ۵۰ سال و زنان بالای ۵۵ سال بودند، نویسندگان مطالعه ۲۳۶ مورد جدید بیماری خودایمنی تأیید شده از زمان انتشار نتایج کارآزمایی اولیه، ۶۵ مورد احتمالی در ۵.۳ سال کارآزمایی تصادفی و ۴۲ مورد جدید در مرحله پیگیری ۲ ساله تشخیص دادند.
پس از دوره مشاهده دو ساله، ۲۵۵ نفر که به طور تصادفی ویتامین D دریافت کرده بودند، یک بیماری خودایمنی تأیید شده جدید داشتند، در مقایسه با ۲۵۹ نفر که دارونما دریافت کرده بودند.
۲۳۴ مورد تأیید شده بیماری خودایمنی در بین افرادی که مکمل‌های امگا ۳ دریافت کردند، در مقایسه با ۲۸۰ مورد در میان افرادی که دارونما دریافت کردند وجود داشت.
نویسندگان این مطالعه نوشتند: «دو سال پس از پایان کارآزمایی، اثرات محافظتی ویتامین D ۲۰۰۰ واحد بین‌المللی در روز از بین رفت، اما ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز اسید‌های چرب امگا ۳ اثر پایداری در کاهش بروز بیماری‌های خودایمنی داشتند.»
بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌هایی هستند که با حمله سیستم ایمنی به بافت‌های سالم مشخص می‌شوند. آن‌ها شامل بیماری‌های مانند پسوریازیس، آرتریت پسوریاتیک، آرتریت روماتوئید، لوپوس، تیروئیدیت هاشیموتو، بیماری گریو، بیماری التهابی روده، بیماری سلیاک و دیابت نوع ۱ هستند.
درمان این بیماری‌ها می‌تواند پرهزینه و طولانی‌مدت باشد، و اثرات ویتامین D و مکمل‌های امگا ۳ مدت‌هاست که برای از بین بردن بیماری‌های خودایمنی مفید شناخته شده‌اند.
طبق مطالعه اخیر، ویتامین D قادر به تنظیم ژن‌های دخیل در التهاب است و بدن نمی‌تواند اسید‌های چرب ضروری n-۳ ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) را که در مکمل‌های روغن ماهی یافت می‌شود، بسازد.
کارآزمایی‌های دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، اثربخشی مکمل‌های روغن ماهی را در برابر التهاب و درد مرتبط با بیماری‌های خودایمنی نشان داده‌اند.
ویتامین D به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و توانایی آن در تنظیم انواع عملکرد‌های ایمنی مانند تنظیم سلول‌های B و T، توانایی کاهش التهاب را دارد و در حفظ یکپارچگی پوشش روده نقش دارد. سلامت روده ما در مدیریت علائم بیماران خودایمنی نیز حیاتی است.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!