تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

رشته کوه طولانی ترین اسرار زمین که چشمانت نمی‌توانند ببینند

رشته کوه طولانی ترین اسرار زمین که چشمانت نمی‌توانند ببینند

رشته‌کوه میان-اقیانوسی یکی از عجیب‌ترین و طولانی‌ترین زنجیره‌های کوهستانی در جهان است که در اعماق اقیانوس‌های جهان قرار دارد. این رشته‌کوه که طولانی‌ترین زنجیره‌ای است که تاکنون شناخته شده، در آبهای کم عمق تشکیل شده و بیشتر قله‌های آن تا عمق 2500 متر زیر سطح اقیانوس واقع شده‌اند.

رشته‌کوه میان-اقیانوسی از چندین سیستم خط‌الراس زیرآبی تشکیل شده است که در مرزهای صفحات تکتونیکی مختلف جهان واقع شده‌اند. این مرزها جایی است که صفحات تکتونیکی از هم جدا شده و موجب ایجاد گسل‌ها و شکاف‌های زیرآبی شده است که سبب ایجاد این رشته‌کوه شده است.

یکی از قسمت‌های مشهور این رشته‌کوه، خط الراس میانی آتلانتیک است که از مرکز اقیانوس اطلس شروع شده و به سمت قطب‌های شمالی و جنوبی ادامه دارد. برای همین، این رشته‌کوه شامل قله‌ها و دره‌های فراوانی است که بستر اقیانوس‌های جهان را درنوردیده و هیچ اثری از آن به سطح اقیانوس نمی‌رسد.

فرادید نوشت: رشته‌کوه‌های عظیمی را می‌توان در هر یک از قاره‌‌های زمین یافت، اما جالب است که بدانید طولانی‌ترین زنجیره‌ی پیوستۀ قله‌ها در هیچ یک از این هفت خشکی قرار ندارد. طولانی‌ترین رشته‌کوه جهان جایی در اعماق اقیانوس جای گرفته است.این زنجیرۀ کوهستانی طولانی که به‌عنوان «رشته‌کوه میان-اقیانوسی» شناخته می‌شود، در حقیقت خطوط کلی صفحات تکتونیکی زمین را مشخص می‌کند و به شکلی در سراسر جهان پخش شده است که اغلب به درزهای یک توپ بیس‌بال تشبیه می‌شود.با مجموع طول پیوسته حدود 65 هزار کیلومتر، رشته‌کوه میان-اقیانوسی در برابر طولانی‌ترین رشته‌کوه‌های قاره‌ای جهان، از جمله رشته کوه آند که 7600 کیلومتر طول دارد، واقعا عظیم و غیرقابل مقایسه به نظر می‌رسد.این رشته‌کوه در واقع از چندین سیستم خط‌الراس زیرآبی جداگانه تشکیل شده است که در مرزهای صفحات تکتونیکی مختلف وجود دارند. در این مرزها است که صفحات از هم جدا می‌شوند و به ماگما اجازه می‌دهند تا بالا بیایند و شکاف‌ها را پر کند.نتیجه، یک رشته کوه شامل قله‌ها و دره‌ها است که بستر اقیانوس‌های جهان را درنوردیده است. به طور متوسط، قله‌های این رشته‌کوه زیردریایی حدود 2500 متر زیر سطح اقیانوس قرار دارند و بنابراین حتی اگر یک دریانورد ماهر هم باشید، هرگز اثری از این رشته کوه را نمی‌توانید مشاهده کنید.از جمله مشهورترین و مرتفع‌ترین قسمت‌های این رشته‌کوه، خط الراس میانی آتلانتیک است که درست از مرکز اقیانوس اطلس امتداد دارد و از قطب شمال به قطب جنوب می‌رسد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!