تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

بازار جذاب حراج سکه: فروش ویژه سکه‌ها از ذخایر طلای بانک مرکزی

بازار جذاب حراج سکه: فروش ویژه سکه‌ها از ذخایر طلای بانک مرکزی

تایید عرضه سکه از طریق مرکز مبادله به عنوان یک مبادله مستقیم با مردم، نشان از تغییرات اساسی در روند عرضه سکه توسط بانک مرکزی دارد. این اقدام نشان از تلاش بانک مرکزی برای کنترل تورم و حباب سکه است. عرضه سکه‌ها از سوی بانک مرکزی به عنوان یک راهکار موثر برای جذب نقدینگی و کنترل پایه پولی به نظر می‌رسد.

همچنین، نرخ سکه ها‌ی عرضه شده بر اساس قیمت بازار و برای ورود خریدار به حراج‌های بعدی محدودیتی وجود ندارد. این برنامه جدید بانک مرکزی در تدابیر اقتصادی کشور تأثیر بسزایی خواهد داشت و به دولت کمک می‌کند تا در کنترل تورم و تنظیم بازار بهتر عمل کند.

به عقیده کارشناسان، سیاست‌گذاری و مدیریت حوزه ارز و طلا نیازمند تمرکز بیشتر بر بانک مرکزی است تا بتواند اقدامات خود را بهبود بخشد و بهترین تصمیم‌ها را برای اقتصاد کشور اتخاذ کند. این تغییرات می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی کلان کشور کمک کند و در راستای کنترل تورم، توسعه اقتصادی و تعادل بازار قدم برداشته شود.


یکی از انتقاد‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت به عرضه سکه از سوی بانک مرکزی وجود داشت، چوب حراج زدن به ذخایر طلای ارزشمند این نهاد بود.
به گزارش فارس، در ۱۱ ماهه سال جاری ۲۶ تن و ۵۳۸ کیلوگرم شمش طلا به ارزش یک میلیارد و ۷۰۷ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است.
ضرب سکه‌های مرکز مبادله از شمش‌های طلای وارد شده به کشور
در شیوه جدید عرضه سکه در مرکز مبادله، سکه‌های ضرب‌شده فعلی، از شمش‌های طلایی است که امسال وارد کشور شده و ربطی به ذخایر استراتژیک بانک مرکزی ندارد.
به عبارتی اگر این عرضه ربع‌سکه از ذخایر طلای بانک مرکزی ضرب شده بود ادعای چوب حراج زدن به ذخایر طلای کشور ادعای درستی بود، اما حالا با این عرضه، علاوه بر اینکه ذخایر طلای کشور آسیب نمی‌بیند، از طریق جمع‌آوری نقدینگی و کاهش پایه پولی، به کنترل تورم، از طریق افزایش عرضه سکه به کاهش حباب سکه در بازار نیز کمک خواهد کرد.
از سوی دیگر، چون نرخ سکه ها‌ی عرضه شده در قالب کشف قیمت و نزدیک به قیمت بازار است، محدودیت برای ورود خریدار فعلی به حراج‌های بعدی وجود ندارد.
بانک مرکزی تاکنون در عرضه سکه با مردم به صورت مستقیم در ارتباط نبوده است، نظیر همان عرضه سکه‌های قبلی در دولت‌های قبل یا عرضه ارز؛ اما در سامانه جدید مرکز مبادله ارز و طلا، هر محصولی که در ید بانک مرکزی است، این بانک مستقیم و بدون واسطه عرضه می‌کند.
در این‌باره سینا احدیان، کارشناس اقتصادی می‌گوید: سیاست‌گذاری و مدیریت و نظارت در حوزه ارز و طلا باید کاملا در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد تا بتواند در این‌باره پاسخگو هم باشد.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!