تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

تأثیر مینی‌پلاستیک‌ها بر سلامتی قلب: آیا ارتباطی وجود دارد؟

تأثیر مینی‌پلاستیک‌ها بر سلامتی قلب: آیا ارتباطی وجود دارد؟

میکروپلاستیک‌ها یک مسئله جدی در حال حاضر هستند که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. این ذرات پلاستیکی نه تنها در محیط زیست و دریاها، بلکه در بدن انسان نیز شناسایی شده‌اند. تحقیقات اخیر نشان داده که میکروپلاستیک‌ها در پلاک‌های مسدودکننده عروق خونی نیز حضور دارند و باعث افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ می‌شوند.

درمان‌های برای این مشکل وجود دارد، اما این امر نشان‌دهنده جدیت مسئله است. آزمایش‌های انجام شده نشان داده که مواد پلاستیکی مخرب در بدن انسان می‌تواند به التهاب و اثرات منفی دیگر منجر شود. آگاهی از این موضوع و اقدامات لازم برای کاهش مصرف و تخلیه پلاستیک‌ها به محیط زیست و حفظ سلامتی انسان بسیار ضروری است.

تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا راه‌های جدید در پیشگیری و درمان این مشکل پیدا شود. همچنین ضروری است که افراد برای حفظ سلامتی خود و محیط زیست، اقداماتی از قبیل بازیافت و کاهش استفاده از محصولات پلاستیکی را انجام دهند. این مسئله نشان از ضرورت توجه به محیط زیست و ارتباط نزدیک آن با سلامت انسان دارد.


میکروپلاستیک‌ها در همه جا وجود دارند، حتی در رسوبات چربی به نام «پلاک» که می‌توانند در رگ‌ها ایجاد و باعث بیماری قلبی و سکته شوند.
به گزارش ایسنا، دکتر «اریک توپول»، متخصص قلب در کالیفرنیا می‌گوید اکنون محققان ایتالیایی دریافته‌اند وقتی در پلاک‌های مسدودکننده عروق خونیِ گردن، میکروپلاستیک نیز وجود داشته باشد، خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ در افراد چهار و نیم برابر بیشتر از مواقعی است که این پلاک‌ها حاوی میکروپلاستیک نیستند.
اریک گفت: این یافته حیرت‌انگیز است. من بیش از سه دهه است که متخصص قلب هستم و هرگز تصور نمی‌کردم میکروپلاستیک در شریان‌هایمان داشته باشیم و حتی وجود آن باعث تسریع تصلب شرایین شود.
انسداد رگ‌ها به ویژه شریان‌های کاروتید در گردن، یک علامت خطر شناخته شده برای سکته مغزی و بیماری قلبی است. هنگامی که شریان‌های گردن با پلاک مسدود یا باریک می‌شوند، خون کمتری به مغز جریان می‌یابد که گاهی منجر به سکته مغزی یا حتی مرگ می‌شود.
یکی از درمان‌ها، برداشتن پلاک‌ها با جراحی است.
بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که ذرات بسیار ریز پلاستیک که برخی از آن‌ها با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند می‌توانند از طریق غذا، استنشاق یا پوست وارد بدن انسان شوند و تاکنون در جفت، ریه‌ها، کبد، شیر مادر، ادرار و خون یافت شده‌اند.
متخصصان ایتالیایی برای کشف میکروپلاستیک در رسوبات چربی، این ذرات پلاستیکی را در پلاک‌هایی که بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ از عروق گردن ۲۵۷ بیمار برداشته شده بود، آزمایش کردند.
از این تعداد در ۱۵۰ مورد یا ۵۸ درصد، مقادیر قابل اندازه گیری پلی اتیلن و گاهی اوقات پلی وینیل کلراید مشاهده شد.
محققان با استفاده از آزمایش‌های شیمیایی و میکروسکوپ‌های الکترونی، ذرات خارجی قابل مشاهده و دارای لبه‌های ناهموار را در رسوبات چربی پیدا کردند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که ذرات میکروپلاستیک و نانوپلاستیک می‌توانند باعث التهاب و سایر اثرات منفی در بدن شوند. محققان ایتالیایی نیز نشانگر‌های التهابی را آزمایش کردند و تعداد بیشتری از آن‌ها را در خون بیمارانی که سطوح میکروپلاستیک بالاتری داشتند، یافتند.
پس از مطالعه روی بیماران به مدت ۳۴ ماه، میزان حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ در افراد دارای نشانگر‌های میکروپلاستیک و التهابی، چهار و نیم برابر بیشتر از افراد فاقد نشانگر بود.
به گزارش یو اس‌ای تودی، پزشکان می‌گویند یافتن میکروپلاستیک‌ها در رگ‌های انسان به اندازه کافی نگران‌کننده بوده است، اما اکنون پیگیری بیماران به مدت سه سال و یافتن افزایش خطر بیماری و میزان مرگ و میر تا چهار و نیم برابر، بیش از قبل این نگرانی را تشدید کرده است.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!