تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

رموز و رازهای عجیب خواب‌های فراوان که تاکنون نمی‌دانستید

رموز و رازهای عجیب خواب‌های فراوان که تاکنون نمی‌دانستید

خواب مناسب یکی از عوامل مهم برای حفظ سلامتی و بهبود کیفیت زندگی است. کمبود خواب می‌تواند منجر به افزایش وزن، سیاهی زیر چشم، ابتلا به مشکلات قلبی عروقی، کاهش تمرکز و خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک شود. از آنجایی که هر دو افزایش و کاهش زمان خواب می‌تواند عوارض منفی داشته باشد، لازم است که میزان مناسب خواب توسط هر فرد بررسی شود.

تحقیقات نشان داده است که افراد ۲۶ تا ۶۴ سال باید روزانه ۷ تا ۹ ساعت خواب داشته باشند تا بتوانند از سلامتی خود محافظت کنند. اما بیش از حد خوابیدن نیز منجر به مشکلاتی مانند افزایش وزن و خشک شدن پوست می‌شود.

به طور کلی، باید توجه داشت که رعایت الگوی خواب مناسب و متناسب با نیازهای بدنی هر فرد می‌تواند به حفظ و بهبود سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها کمک کند. بنابراین، اهمیت توجه به مقدار و کیفیت خواب برای حفظ سلامتی به‌ویژه در افراد بالغ بسیار حائز اهمیت است.


آثار منفی کمبود خواب بر سلامتی بر کسی پوشیده نیست. با این حال، لازم به ذکر است که خواب زیاد هم می‌تواند عوارض منفی‌ای داشته باشد و ممکن است دقیقاً به همان اندازه‌ی کمبود خواب مضر باشد.
به گزارش روزیاتو، دانشمندان تأکید دارند افراد ۲۶ تا ۶۴ سال باید روزانه ۷ تا ۹ ساعت خواب داشته باشند و هر مقدار خواب کمتر از این میزان می‌تواند پیامد‌هایی جدی برای سلامتی داشته باشد.
۱- افزایش وزن
تحقیقات نشان داده کسانی که روزانه کمتر از ۵ ساعت می‌خوابند اغلب با سرعت بیشتری دچار اضافه وزن می‌شوند و احتمال چاقی در آن‌ها بیشتر است. همینطور کسانی که روزانه بیشتر از ۹ ساعت می‌خوابند هم در معرض اضافه وزن قرار دارند. برعکس، کسانی که روزانه ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند، اغلب راحت‌تر می‌توانند وزن متناسبی را برای خود حفظ کنند. این امر نشان می‌دهد که علاوه بر ورزش و رژیم، داشتن مقدار خواب مناسب برای مدیریت وزن ضروری است.
۲- سیاهی زیر چشم
گرچه اغلب کمبود خواب را دلیل سیاهی زیر چشم می‌دانند، اما خواب زیاد هم (روزانه بیشتر از ۹ تا ۱۰ ساعت) می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. کمبود خواب می‌تواند باعث رنگ پریده شدن پوست شود و در عین حال، عروق خونی بیشتر مشخص می‌شوند، امری که باعث سیاه شدن زیر چشم‌ها می‌شود.
۳- ابتلا به مشکلات قلبی عروقی
گرچه دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا میان داشتن خواب زیاد و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات نشان داده کسانی که روزانه بیشتر از ۹ تا ۱۱ ساعت می‌خوابند، ریسک گرفتگی رگ قلب در آن‌ها بیشتر است. برعکس، کسانی که روزانه ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند، این ریسک در آن‌ها کمتر است.
۴- کاهش تمرکز
تأثیر منفی کمبود خواب بر توانایی‌های شناختی بر کسی پوشیده نیست. اما جالب است که خواب زیاد هم به توانایی‌های تصمیم گیری و حل مسأله‌ی سریع هم لطمه می‌زند و عملکرد حافظه را مختل می‌کند.
به همین دلیل دانشمندان می‌گویند ۷ تا ۸ ساعت خواب روزانه برای حفظ سلامت شناختی خود ضروری است.
۵- خشک شدن پوست و ایجاد چین و چروک
پژوهش‌ها می‌گوید الگو‌های خواب ما بر وضعیت پوست مان تأثیر دارند. کمبود خواب می‌تواند بدن را دچار کمبود آب کند، امری که باعث می‌شود پوست خشک و کدر شود. خواب زیاد هم می‌تواند تأثیرات مشابهی داشته باشد.
دلیل این امر این است که خواب بیشتر از ۸ ساعت می‌تواند توانایی بدن در حفظ تعادل آبی خود را مختل کند. این مسأله می‌تواند منجر به شکل گیری چین و چروک زودرس و افتادگی در پوست شود.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!