تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

ضرورت افزایش وام ودیعه مسکن؛ راهی برای حمایت از مستاجران جوان

ضرورت افزایش وام ودیعه مسکن؛ راهی برای حمایت از مستاجران جوان

بانک مرکزی اعلام کرده است که از تیرماه سال ۱۴۰۱ تاکنون تعداد زیادی از متقاضیان وام ودیعه مسکن را تحت پوشش خود قرار داده است. مبلغ تقریبی ۲۷ هزار میلیارد تومان به ۳۹۳ هزار و ۸۵۰ نفر پرداخت شده است. با این حال، بیش از ۴۵۴ هزار نفر درخواست داده‌اند و تاکنون تنها ۶۰.۷ هزار نفر از آن‌ها پرداخت نشده‌اند. سقف وام تسهیلات مسکن نیز افزایش یافته است، به‌طوری که در تهران به ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استانی به ۱۵۰ میلیون تومان و در شهرهای دیگر به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. اعطای این تسهیلات به همراه بایگانی ۵ ساله است و تنها به افراد متاهل یا سرپرست خانوار با اجاره‌نامه به طور رسمی و معتبر ارائه می‌شود. این اقدام نیز هدف اصلی آن، کمک به مستاجران برای پرداخت اجاره‌ها و تنظیم بازار اجاره مسکن در کشور است.


از تیرماه سال ۱۴۰۱ تاکنون حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به ۳۹۳ هزار و ۸۵۰ نفر از متقاضیان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.
به گزارش اکوایران، طبق اطلاعیه اخیر بانک مرکزی از تیرماه سال ۱۴۰۱ تاکنون حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به ۳۹۳ هزار و ۸۵۰ نفر از متقاضیان توسط شبکه بانکی پرداخت شده است.
بر اساس این گزارش بیش از ۴۵۴ هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن نسبت به تشکیل پرونده اقدام کرده‌اند که از این میزان به ۳۹۳ هزار متقاضی معادل ۲۶.۹ همت تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده و آنطور که بانک مرکزی گزارش داده ۶۰.۷ هزار متقاضی باقی مانده نیز در حال سپری کردن فرآیند تشکیل پرونده بوده تا درصورت واجد شرایط بودن نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کنند.
این تسهیلات در راستای تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از مستاجران در قالب قانون جهش تولید مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.
سقف وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۲ افزایش داشته و در حال حاضر، سقف آن در تهران به ۲۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۱۵۰ میلیون تومان و در سایر شهر‌ها به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین تسهیلات ودیعه مسکن در روستا‌ها که پیش از این تعریف نشده بود، به مبلغ ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.
یادآور می‌شود که متقاضیان دریافت این تسهیلات باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند و دارای اجاره‌نامه رسمی یا ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات باشند. دوره بازپرداخت این تسهیلات ۵ ساله است.

بخشنامه اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به ۲۰ بانک عامل ملت، ملی، مسکن، صادرات، رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصادنوین، ایران زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل ابلاغ شده است.
در واقع هدف از اعطای این تسهیلات طی سال‌های اخیر کمک به مستاجران برای پرداخت اجاره مسکن، تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از اقشار کم‌درآمد در مقابل افزایش بی‌سابقه مسکن است.
این درحالی است که بسیاری از متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن طولانی بودن فرآیند دریافت وام و عدم وجود ضامن را چالش‌های خود در این زمینه می‌دانند و خواستار تسریع در فرآیند پرداخت و همچنین ارایه تسهیلات به بدون ضامن هستند.
با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می‌تواند به مستاجران در پرداخت اجاره‌بها کمک کند. با این حال، برای اثربخشی بیشتر این طرح، لازم است که چالش‌های مربوط به آن نیز رفع شود.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!