تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

تازه و سبز: امسال جشنواره نوروز با تخم شربتی سبز شکوفا شود!

تازه و سبز: امسال جشنواره نوروز با تخم شربتی سبز شکوفا شود!

سبزه تخم شربتی یکی از سنت‌های زیبای نوروز است که خانه را زیباتر و شاداب‌تر می‌کند. برای کشت این سبزه نیاز به تخم شربتی دارید که مراحل کشت آن بسیار آسان است. در ابتدا، تخم شربتی را در آب خیس کرده و منتظر بمانید تا جوانه‌های آن‌ها رشد کنند. سپس این جوانه‌ها را به یک ظرف تیره و در جای گرم و تاریک منتقل کنید و پس از چند روز به ظرف نهایی منتقل کنید.

در صورتی که می‌خواهید سبزه خود را زیباتر کنید، می‌توانید از ترکیب بذر شبدر یا کنجد یا ارزن با تخم شربتی استفاده کنید. این روش نیز بسیار آسان است و با رعایت مراحل صحیح می‌توانید سبزه ترکیبی زیبا و شادابی داشته باشید.

بعد از کشت سبزه، نیاز به مراقبت منظم از آن دارید. آب دادن به مقدار مناسب و قرار دادن در مکانی با نور مناسب از اصول مراقبت از این سبزه است. با رعایت این نکات، سبزه تخم شربتی شما به زیبایی و شادابی بیشتری خواهد رسید و خانه شما را زینت خواهد داد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید خودتان در خانه سبزه عید را تهیه کنید، می‌توانید براحتی و بدون دردسر سبزه تخم شربتی برای عید بکارید و در سفره هفت سین قرار دهید.
مقدار لازم تخم شربتی برای کاشت سبزه عید
دانه تخم شربتی دارای رنگ خاکستری، قهوه‌ای، سیاه و سفید است. برای کاشت یه سبزه ساده تخم شربتی شما به ۲ قاشق چای‌خوری تخم شربتی نیاز خواهید داشت. می‌توانید تخم شربتی را همراه با بذر‌های دیگر مانند شبدر یا کنجد یا ارزن بکارید تا سبزه‌ای ترکیبی و زیبا داشته باشید.
خیس کردن بذر سبزه تخم شربتی
دو قاشق تخم شربتی و یک چهارم فنجان آب را درون ظرفی بریزید و خوب هم بزنید و صبر کنید تا ۲۴ ساعت بگذرد و آن‌ها به حالت ژله‌ای در بیایند. پس از گذشت زمان ۲۴ ساعت خواهید دید که جوانه‌هایی بسیار کوچک رشد کرده است.
ظرف مناسب کاشت بذر سبزه تخم شربتی
بعد از اینکه بر روی تخم شربتی جوانه‌هایی را مشاهده کردید، آن‌ها را روی یک دستمال نخی مرطوب ریخته و داخل ظرفی درب دار و تیره رنگ و در جای تاریک و گرم بگذارید. پس از ۳ روز جوانه‌ها را به ظرف مورد نظر منتقل کنید. شکل ظرف برای تهیه سبزه تخم شربتی به سلیقه شما بستگی دارد.
میزان نور سبزه عید
همانطور که گفتیم تخم شربتی تا زمانی که درون پارچه قرار دارد باید در جای تاریک و گرم قرار بگیرید، اما بعد از انتقال به ظرف اصلی می‌توانید ظرف را در جایی قرار دهید که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بخورد. توجه داشته باشید هنگام قرار دادن سبزه تخم شربتی در آفتاب ظرف را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا هر دو سمت از آفتاب تغذیه کند.
آب دادن به سبزه تخم شربتی
در زمانی که تخم شربتی درون پارچه قرار دارد، شما باید مرتب دستمال را با اسپری نم دار کنید. مقدار آبی که تخم شربتی نیاز دارد، باید به میزان کافی باشد و از کم یا زیاد دادن آب پرهیز کنید.
پس از گذشت ۷ روز سبزه تخم شربتی زیبای شما آماده شده است. بهتر است ۹ روز مانده به عید نوروز سبزه تخم شربتی بکارید، سبزه تخم شربتی به زمانی بین ۷ تا ۹ روز نیاز دارد تا به یک سبزه پر و زیبا تبدیل شود.
روش کاشت سبزه تخم شربتی ترکیبی
در بالا روش کاشت تخم شربتی ساده را آموزش دادیم، برای کاشت سبزه تخم شربتی ترکیبی می‌توانید به روش زیر عمل کنید.
مواد مورد نیاز
یک قاشق غذاخوری شبدر یا کنجد یا ارزن
۲ قاشق چای خوری تخم شربتی
یک چهارم فنجان آب
آموزش کامل تهیه سبزه عید با تخم شربتی
طرز تهیه
بذر شبدر یا هز نوع بذری را با تخم شربتی مخلوط کنید و بذر‌ها را خوب بشویید تا تمیز شوند.
ترکیب بذر‌ها را در ظرفی ریخته و به آن آب بیافزایید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت در آب خیس بخورند.
پس از گذشت این مدت بذر‌ها را آبکشی کنید و در ظرفی در دار بریزید.
در ظرف را با یک پارچه توری ببندید تا هوا در ظرف گردش پیدا کند.
ظرف را در جای تاریک قرار دهید.
چند ساعت یک بار آن‌ها را بررسی کنید و اگر لازم بود آب بدهید.
بعد از گذشت ۳ تا ۴ روز که بذر‌ها شروع به جوانه زن می‌کنند، آن‌ها را در ظرف اصلی بریزید.
در روش دیگر می‌توانید بر روی زمینه دلخواه تخم شربتی خیس خورده را و روی آن بذر شبدر بریزید.
ظرف مورد نظر و مکانی پر نور انتقال دهید.
به جای بذر شبدر می‌توانید از کنجد و یا ارزن هم استفاده کنید.
منبع: همشهری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!