تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

تریلر: نابودی اف ۲۲ به دست جنگنده ای قدرتمند

تریلر: نابودی اف ۲۲ به دست جنگنده ای قدرتمند

رافال یک جنگنده نظامی پیشرفته است که از توانایی‌های فوق‌العاده‌ای برای ایفای نقش جنگنده برتری هوایی برخوردار است. طراحی خاص این جنگنده باعث کاهش سطح مقطع راداری آن شده و بدین ترتیب می‌توان آن را یک نیمه‌پنهان‌کار نامید. با دارا بودن رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال با برد تشخیص ۲۰۰ کیلومتر و سایر سیستم‌های سنسور پسیو، رافال از توانایی بالایی در شناسایی دشمنان برخوردار است.

این جنگنده دو موتور توربوفن اسنکما ام‌۸۸ دارد و می‌تواند با سرعت ۱.۸ ماخ در ارتفاع بالا پرواز کند. این پرنده باتوانایی سوپرکروز هوایی می‌تواند با بار سنگین و در سرعت مافوق‌صوت به مقصد برسد. با دارا بودن مهمات مختلف هوابه‌هوا و هواپایه، رافال یکی از جنگنده‌های پیشرو در جبهه هوایی به شمار می‌آید.

در یک مانور شبیه‌سازی، اف ۲۲ رپتور و رافال در مقابل هم قرار گرفتند و در نهایت اف ۲۲ توانست ۶ رافال را سرنگون کند. اما در یک داگ‌فایت واقعی، رافال موفق به شکست اف ۲۲ شد و نشان داد که قابلیت‌های برتری هوایی آن نیز قابل توجه است. ترکیب توانایی‌های فناورانه و تاکتیکی این جنگنده، آن را به یکی از بهترین جنگنده‌های جهان تبدیل کرده است.

خبرآنلاین نوشت: رافال در زبان فرانسوی «وزش ناگهانی و وحشیانه باد» معنی می‌شود. واژه که به خوبی از عهده توصیف این جنگنده نسل چهار و نیم چالاک برمی‌آید.اگرچه رافال یک هواپیمای رادارگریز به معنای واقعی نیست اما در طراحی خاص آن سطح مقطع راداری (آرسی‌اس) و رد فرو سرخ تا حد بسیاری کاهش یافته است. به این ترتیب می‌توان صفت نیمه‌پنهان‌کار را برای این جنگنده نسل چهار و نیم در نظر گرفت.علاوه رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال «RBE2» با برد تشخیص ۲۰۰ کیلومتر، رافال برای ایفای نقش جنگنده برتری هوایی به چندین سیستم سنسور پسیو مجهز شده است.دو موتور توربوفن اسنکما ام‌۸۸ نیروی پیشران رافال را تامین می‌کند و این پرنده با طول حدود ۱۵ متر و پهنای بال ۱۰ متری را با بیشینه وزن برخاست ۲۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم به آسمان می‌برد.رافال در ارتفاع بالا می‌تواند به حداکثر سرعت ۱.۸ ماخ برسد و از توانایی کامل پرواز سوپرکروز برخوردار است. به پرواز هواپیما با سرعت مافوق‌صوت بدون استفاده از پس‌سوز موتور و با حمل مقدار مؤثری سلاح، بار یا سرنشین، سوپرکروز گفته می‌شود.موشک هوا به هوای ماژیک آر ۵۵۰، موشک کروز هواپایه استورم شدو (سایه توفان) و موشک کروز اتمی ASMP-A برخی مهمات قابل استفاده در جنگنده رافال است.شکست اف ۲۲ رپتور در شبیه‌سازی نبردتقابل این دو جنگنده سال ۲۰۰۹ و طی یک مانور با حضور نیروهای هوایی انگلیس، آمریکا، فرانسه و امارات در آسمان امارات متحده عربی صورت گرفت.در این مانور سناریوهای متفاوتی تمرین شد و البته اف ۲۲ در بسیاری نبردهای شبیه‌سازی شده رقبا را از میدان به در کرد. نتیجه نبردهای هوایی نیز کاملا به نفع اف ۲۲ بود و توانست در عملیات شبیه‌سازی شده ۶ رافال را هدف قرار دهد و در پنج داگ‌فایت نیز نتیجه برابر شد اما در یک نبرد از عهده رافال برنیامد و در داگ فایت مغلوب این پرنده چالاک فرانسوی شد.شکست اف ۲۲ در داگ‌فایت چنان برای آمریکایی‌ها باورنکردنی بود که از فرانسه درخواست کردند تا فیلم کابین خلبان رافال هنگام داگ‌فایت را منتشر کند. در فیلم منتشر شده به وضوح مشخص بود که خلبان در موقعیتی بود که می‌توانست جنگنده آمریکایی را ساقط کند و در نبرد واقعی شانسی برای جان به در بردن اف ۲۲ وجود نداشت.راضیه میرزاحیدری

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!