تک فان -مجله خبری و سرگرمی‌

شروع رشد بازار اجاره: آیا می‌توان پیش بینی کرد کی شروع می‌شود؟

در نیمه دوم سال 1402، بازار اجاره مسکن در ایران با رشدی قابل توجه روبرو بود و این روند افزایشی در سال 1403 نیز ادامه خواهد داشت. بیت‌الله ستاریان، کارشناس ارشد بازار مسکن، توقع افزایش قیمت اجاره‌ها را تا شروع فصل پاییز ابراز کرده است. او بیان کرده که فصل تابستان همیشه زمان جابه‌جایی‌ها و انعقاد قراردادهای اجاره است و بیشترین تعداد قراردادهای اجاره در ماه‌های مرداد و شهریور امضا می‌شود.

دولت همچنان به مشکل کمبود مسکن در بازار توجه دارد اما با ادعای وجود تعداد محدودی از خانه‌های خالی، از اجرای مالیات بر خانه‌های خالی تا به حال خودداری کرده است. این روند افزایشی در قیمت‌های اجاره نیز به دلیل افزایش قیمت مسکن در کلانشهرها و تاثیرات منفی رکود تورمی است که به این بازار نیز نفوذ دارد.

با توجه به وضعیت اقتصاد کلان و نوسانات قیمتی، مستاجران باید با رشد چشمگیر قیمت رهن و اجاره هر ساله مواجه شوند. این موضوع نشان‌دهنده این است که توجه به بازار اجاره مسکن و پیش‌بینی هزینه‌های آتی برای مستاجران و مالکین خانه بسیار حیاتی است.

با پایان فصل بهار، اجاره‌بها روی ریل افزایش قیمت قرار می‌گیرد

به گزارش تجارت نیوز، سال ۱۴۰۲ سال سختی برای مستاجران بود و اجاره‌بها رشدی پیدا کرد که پیش از این سابقه نداشت. کارشناسان معتقدند امسال نیز این مسیر صعودی در بازار اجاره ادامه دارد.

مشاهدات میدانی نیز حاکی از آن است که اجاره‌بها از ابتدای سال ۱۴۰۳ روندی افزایشی را طی کرده، اما رشد قیمت نهایی، خود را از ابتدای تابستان نشان خواهد داد.

بیت‌الله ستاریان کارشناس ارشد بازار مسکن درباره وضعیت فعلی بازار اجاره به تجارت‌نیوز گفت: «فصل تابستان، موعد شروع جابه‌جایی‌‎هاست و واکنش‌های ویژه بازار اجاره تاکنون خود را نشان نداده است. با پایان فصل بهار، اجاره‌بها روی ریل افزایش قیمت قرار می‌گیرد. از سوی دیگر رکود تورمی که در بخش مسکن وجود داشته، تاثیر خود را بر بازار اجاره نیز می‌گذارد و احتمالاً شاهد مشکلات زیادی طی تابستان خواهیم بود.»

او اضافه کرد: «البته اجاره‌بها تاکنون نیز رشد داشته است، اما بازار اکنون در ابتدای افزایش قیمت خود قرار دارد؛ زیرا به طور سنتی جابه‌جایی‌ها در فصل تابستان و با تعطیلی مدارس آغاز می‌شود و بیشترین تعداد انعقاد قرارداد‌ها در مرداد و شهریورماه اتفاق می‌افتد.»

رشد قیمت اجاره تا شروع پاییز ادامه دارد

این کارشناس ارشد بازار مسکن درباره افق دید خود از نیمه دوم سال گفت: «با پایان فصل تابستان همیشه در بازار اجاره سکون وجود دارد، اما بازار باز هم به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.»

او همچنین در خصوص سیاست‌های فعلی دولت در بازار اجاره مانند مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی توضیح داد: «از روز اول گفته شد خانه‌های خالی توهمی بیش نیست. با وجود هفت میلیون واحد مسکونی استیجاری حضور ۱۰ هزار واحد خالی نقشی در بازار مسکن ندارد. امکان ندارد بخش خصوصی واحد خالی را رها کند.»

ستاریان ادامه داد: «صورت‌مساله این است که قیمت مسکن در حال افزایش است و بازار اجاره نیز که یکی از موارد وابسته به مسکن است، به همین ترتیب رشد می‌کند. نمی‌شود قیمت یک خانه دو برابر شود، ولی اجاره آن همان قیمت قبلی باقی بماند.»

بازار اجاره نیز مانند دیگر بازار‌ها انعکاسی از وضعیت اقتصاد کلان و بحران‌های پیش‌آمده در این عرصه است. مادامی که نوسانات قیمتی، تورم عمومی و صعود قیمت مسکن وجود داشته باشد، مستاجران هم سالانه باید با رشد چشمگیر قیمت رهن و اجاره دست‌وپنجه نرم کنند.

برچسب ها

مطالب مشابه را ببینید!